Kurkuma 

Kurkuma – poznaj jej zdrowotne właściwości

Kurkuma, którą widzimy na półkach i w szafkach z przyprawami, jest wykonana ze zmielonych korzeni rośliny. Jasnożółty kolor przetworzonej kurkumy zainspirował wiele kultur do wykorzystania jej jako barwnika. Mielona kurkuma jest również głównym składnikiem proszku curry. Kapsułki, herbaty, proszki i ekstrakty to niektóre z produktów kurkumy dostępnych komercyjnie. Kurkumina jest aktywnym składnikiem kurkumy i ma silne właściwości biologiczne. Tradycyjny indyjski system leczenia, zaleca kurkumę na różne dolegliwości zdrowotne. Należą do nich przewlekły ból i stany zapalne. Medycyna zachodnia zaczęła badać kurkumę jako środek przeciwbólowy i leczniczy. Czytaj dalej, aby dowiedzieć…

cały artykuł lub poradnik z rankingiem
topinambur Zioła 

Topinambur – poznaj jego właściwości lecznicze i zastosowanie w kuchni

Topinambur święci tryumfy popularności – nie ma programu kulinarnego bez udziału tego warzywa. Czy wiesz skąd pochodzi topinambur i jak możesz wykorzystać go w codziennych przepisach? Czy warto sięgnąć po słonecznik bulwiasty? Na wszystkie pytania znajdziesz odpowiedź w naszym artykule oraz na stronie Sanitera.pl. Zapraszamy do lektury. Skąd pochodzi topinambur? Topinambur to warzywo bulwiaste pochodzące z Ameryki Północnej. Do Europy i Azji topinambur sprowadzili hiszpańscy i portugalscy kolonizatorzy. W Polsce znany był już od XVIII wieku, jednak szybko wyparty został przez ziemniaki. Topinambur znany jest także jako słonecznik bulwiasty. Wprowadzenie…

cały artykuł lub poradnik z rankingiem
mniszek lekarski Zioła 

Mniszek lekarski

Popularnie mniszek lekarski uważany jest za uporczywy chwast, ponieważ jego pojedynczy korzeń wrasta głęboko w ziemię. Warto jednak pamiętać, że jest to także bardzo wartościowe zioło, które można wykorzystać w przypadku wielu schorzeń. Czym jest mniszek lekarski? Mniszek lekarski to pospolita roślina wieloletnia, która występuje w Europie i w Azji. Charakterystyczne są jej żółte kwiaty, które pojawiają się w maju i czerwcu. Kiedyś kwitnienie mniszka było dla rolników znakiem, że nadszedł czas sadzenia ziemniaków, ponieważ mniszek lekarski kwitnie wtedy gdy temperatura powietrza i gruntu osiągnie odpowiednią wartość. Warto zapamiętać, że…

cały artykuł lub poradnik z rankingiem
kurkuma a odchudzanie Kurkuma Zioła 

Kurkuma a odchudzanie

Kurkuma bywa nazywana także szafranem indyjskim. To przyprawa orientalna, którą swoją popularność zdobyła w Indiach i stamtąd też została rozpowszechniona na pozostałe kraje całego świata. Jest jednym ze składników przyprawy, którą wyjątkowo chętnie nadużywają kucharze w Stanach Zjednoczonych – a mianowicie, curry. Kurkumę można dodawać do potraw wszelakiego rodzaju – czy to słodkich, czy też gorzkich lub słonych. Przez wzgląd na jej właściwości wspomagające odchudzanie fakt, że możemy dosypać ją niemal wszędzie, czyni z niej przyprawę doskonałą. Jej smak jest mdły i mało intensywny, dlatego trudno jest ją wyczuć w…

cały artykuł lub poradnik z rankingiem
ile kalorii ma stewia Stewia Zioła 

Ile kalorii ma stewia?

Stewia jest rośliną kilkadziesiąt razy słodszą niż cukier i, co najbardziej w niej fascynujące, zawiera minimalną ilość kalorii – niektórzy twierdzą nawet, że równą zeru. Stewia jest naturalnym słodzikiem, wykazującym się takimi właściwościami, że każdy powinien zacząć ją stosować: jest idealna dla osób cierpiących na cukrzycę nie powoduje otyłości nie wywołuje próchnicy, a wręcz przeciwnie – wspiera walkę z nią obniża ciśnienie Podwyższone ciśnienie krwi jest głównym czynnikiem ryzyka dla wielu poważnych takich jak choroby serca, udar mózgu i niewydolność nerek. Badania wykazały, że przyjmowanie stewiozydu (jeden z słodkich związków występujących…

cały artykuł lub poradnik z rankingiem
kurkuma - właściwości lecznicze Kurkuma Zioła 

Kurkuma jako środek przyspieszający gojenie ran

Kurkuma ma wiele innych nazw. Czasem mówi się na nią także ostryż, szafranica bądź żółcień. Każda z tych nazw oznacza to samo – jedną z roślin pochodzących z rodziny imbirowatych, która szczególną popularność zyskała wśród mieszkańców Indii. Dlaczego? O tym zaraz się dowiemy. To właśnie Hindusi rozpoczęli używanie kurkumy i, choć wiele narodów zaczęło ich naśladować, dalej są pionierami w tej dziedzinie. Używają jej nie tylko jako dodatku do dań, ale również substancji, dzięki której szybciej goją się rany oraz można się pozbyć niestrawności żołądka. Kurkuma jest świetną przyprawą, którą…

cały artykuł lub poradnik z rankingiem
kardamon Kardamon Zioła 

Kardamon niezwykle aromatyczną przyprawą

Kardamon. Najstarsza przyprawa świata. Roznosząca wokół niesamowity aromat. Komponująca się z kawą i deserami. Bardzo zdrowa. Krótka historia Ojczyzną kardamonu są kraje Dalekiego Wschodu. Dzisiaj spotkać można go na południu Indii, na Sri Lance oraz w Gwatemali. Porasta również tereny Tanzanii. Te niewielkie nasionka znali już mieszkańcy starożytnego Egiptu. Wykorzystywali go do pielęgnacji jamy ustnej. Grecy i Rzymianie sięgali po niego z kolei wtedy, kiedy chcieli zapewnić swojemu ciału niezwykle przyjemną woń. Jedna z najdroższych przypraw świata Do dnia dzisiejszego kardamon pozostaje wraz z szafranem najdroższą przyprawą świata. Udając się…

cały artykuł lub poradnik z rankingiem
Pozyskiwanie soku z brzozy prosto z drzewa. Ze względu na swoje unikalne właściwości oskoła znakomicie spełnia swoją rolę w naturalnych oczyszczaniu organizmu z toksyn. Brzoza Zioła 

Dlaczego warto pić sok z brzozy?

Właściwości lecznicze soku brzozowego i jego dobroczynny wpływ szczególnie na naszą wątrobę oraz nerki były już znane w Europie w wieku XII. Oskoła ze względu na funkcję antyoksydacyjną przyczynia się do oczyszczenia organizmu ze szkodliwych wolnych rodników. Jaki smak ma sok z brzozy? Pozyskiwany bezpośrednio z drzewa sok z brzozy cechuje się lekko słodkim smakiem, jest wodnistym lepkim płynem o konsystencji syropu. Oprócz właściwości oczyszczających oskoła znakomicie orzeźwia. Głębokie oczyszczanie z oskołą Zaserwujmy sobie terapię detoksykacyjną z sokiem brzozowym w roli głównej. Codziennie rano przed śniadaniem pijmy ok. 150-200 ml…

cały artykuł lub poradnik z rankingiem
Polifenole - przeciwutleniacze w żywności Czystek Twoje zdrowie Zioła 

Źródła pokarmowe polifenoli

Polifenole są związkami chemicznymi znajdującymi się w żywności, które pomagają zapobiegać szkodliwemu działaniu wolnych rodników na nasz organizm, które mogą uszkodzić tętnice i powodować liczne problemy zdrowotne. Istnieją różne rodzaje polifenoli, a jedzenie różnorodnych potraw pozwoli dostarczyć organizmowi odpowiednich substancji. Liczne badania w tym kierunku pozwoliły ustalić, które produkty spożywcze cechują się najwyższym poziomem polifenoli. Polifenole należą do grupy związków chemicznych zwanej fenolami. Do polifenoli zaliczane są m.in. flawonoidy i izoflawonoidy, witaminy A i C, antocyjany, kwasy organiczne pochodne kwasu dihydroksybenzoesowego i kwasu dihydroksycynamonowego, pochodne stilbenu, katechiny, kumaryny, ligniny i…

cały artykuł lub poradnik z rankingiem
Czystek siwy (Cistus Incanus) - jedna z odmian znanego i popularnego zioła. Ze względu na wysoką wrażliwość na niską temperaturę często uprawiany jest jako roślina doniczkowa. Na zdjęciu widoczne są charakterystyczne różowe kwiaty Cistus Incanus. Czystek Zioła 

Czystek zioło i jego właściwości

Czystek jest znanym i cenionym ziołem, które można spotkać głównie w południowej Europie, gdzie mamy do czynienia z bogatą w magnez ziemię. Cistus Incanus (czystek szary lub siwy o różowych kwiatach oraz charakterystycznych jajowatych liściach) to bardzo bogate źródło polifenoli, które znajduje swoje zastosowanie w zwalczaniu zakażeń bakteryjnych oraz grzybiczych. Czym są polifenole i gdzie występują? Są rozbudowaną grupą związków, w skład których wchodzą np. kwasy organiczne pochodne stilbenu, katechiny, kumaryny, antocyjany, lignany, ligniny, pochodne kwasu dihydroksybenzoesowego i kwasu dihydroksycynamonowego, pochodne flawonu oraz flawonoidy i izoflawonoidy. Można je znaleźć w…

cały artykuł lub poradnik z rankingiem