Amol - zastosowanie i właściwości preparatu Twoje zdrowie 

Zastosowanie i właściwości amolu

Receptura, na której oparty został skład Amolu sięga podobno czasów wypraw krzyżowych. Wówczas to w komponowaniu i wytwarzaniu nalewek, wywarów oraz wyciągów z ziół specjalizowali się bracia z zakonu karmelitów. Jedna z ich receptur przetrwała aż do dnia dzisiejszego pod postacią popularnego leku – Amolu. Amol i jego skład 100g preparatu zawiera: 1g olejku z melisy indyjskiej, 1g kory, 2,4g kory cynamonu, 5,7g kory cytryny, 2,4g mięty pieprzowej, 2,4g lawendy, 17,23g mentolu, alkohol etylowy. Mentol wykazuje właściwości zmniejszające podrażnienie błony śluzowej, a także znieczulające. Działa na receptory zimna dając uczucie…

cały artykuł lub poradnik z rankingiem
grypa infekcja Twoje zdrowie 

Czy warto szczepić się na grypę?

Szczepienia pozwoliły nam na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat ograniczyć lub wykluczyć zachorowania na poważne choroby. Nie na wszystkie schorzenia istnieje szczepionka, ale wielu infekcji, których powikłania mogą być groźne dla zdrowia, a nawet życia pacjenta, można rzeczywiście uniknąć. Zalicza się do nich grypę. Czy warto się na nią szczepić i czy gwarantuje to, że nie zachorujemy na nią? Czym jest grypa? Grypa jest schorzeniem wirusowym, które najczęściej pojawia się w okresie jesienno-zimowym, zwłaszcza u osób o obniżonej odporności organizmu, a więc u dzieci, osób przewlekle chorych oraz u seniorów. Jej…

cały artykuł lub poradnik z rankingiem
lawenda fioletem pachnąca Lawenda Olejki Zioła 

Lawenda fioletem pachnąca

Jest jednym z popularniejszych w Polsce ziół. Jej ojczyzną są rejony Morza Śródziemnego, ale doskonale udaje się również na terenie naszego kraju. Lawenda. Roślina fioletem pachnąca. Krótka historia Lawenda to zioło znane już od czasów starożytnych. Już dawno Egipcjanie, Grecy oraz Rzymianie wykorzystywali jej cudowne właściwości. Przy jej pomocy balsamowali zwłoki, które w niezmienionym stanie trwały całe lata. Wykorzystywano ją również do leczenia rozmaitych przypadłości oraz aromatyzowania mydła i wody, w której zażywano kąpieli. Średniowiecze to czas, kiedy lawenda lekarska (inaczej lawenda wąskolistna) odgrywała ogromną rolę w praktykach religijnych. Podobnie…

cały artykuł lub poradnik z rankingiem
melisa - co wiemy Melisa Zioła 

Melisa. Czy wiesz, że …

Melisa to jedno z bardziej cenionych w Polsce ziół. Warto poznać bliżej jej cenne właściwości, aby można było wykorzystać je w pełni. Historia melisy Przyjmuje się, że pierwsza uprawa melisy pojawiła się przed ponad dwoma tysiącami lat. Od początku znana była jako roślina o cennych właściwościach zdrowotnych. Już Arabowie przygotowywali z niej napar, który stosowany był w stanach lękowych i depresyjnych. Dioscorides pisał z kolei, że po melisę sięgano w celu złagodzenia dolegliwości bólowych po ukąszeniach owadów. Uważano również, że zapewnia ona długowieczność. Stąd przygotowywano z niej napój, który chętnie…

cały artykuł lub poradnik z rankingiem
szałwia lekarska Szałwia Zioła 

Szałwia lekarska – roślina doskonała

Szałwia – roślina znana od wieków. Trudno o drugie ziele o tak wszechstronnym działaniu. Nie tylko wykazuje działanie antybakteryjne, przeciwzapalne i ściągające. Radzi sobie ze stanami zapalnymi w obrębie jamy ustnej, przynosi ulgę w bólu gardła i leczy owrzodzenia. Pomaga osobom borykającym się z nadmierną potliwością. Poznajmy ją nieco bliżej. Długa historia Obecnie szałwia wydaje się być nieco zapomniana. Tymczasem już w starożytności znano tę roślinę i ceniono jej niezwykłe właściwości. Uważano, że skutecznie leczy bezpłodność i pomaga na ukąszenia węży. Stosowano ja nie tylko ja surowiec leczniczy – traktowana…

cały artykuł lub poradnik z rankingiem
szałwia omszona Szałwia Zioła 

Szałwia i jej zastosowanie oraz właściwości

Właściwości zdrowotne szałwii są znane już od wieków. Nawet jej nazwa pochodzi od łacińskiego salvus – a to z kolei oznacza zdrowie. Już starożytni wiedzieli zatem, czym zdecydowanie powinni się leczyć. Historia szałwii Szałwia pochodzi z regionu Morza Śródziemnego – obecnie rośnie jednak również poza obszarem samych ciepłych krajów, a uprawia się ją praktycznie wszędzie. Nic dziwnego – naprawdę pomaga w wielu stanach chorobowych. Starożytni traktowali szałwię jak roślinę magiczną. Przed wiekami stosowano ją jako remedium na różne schorzenia – takie, jak ukąszenia jadowitego węża, kłopoty związane z widzeniem oraz…

cały artykuł lub poradnik z rankingiem
lawenda Lawenda Zioła 

Lawenda i jej właściwości lecznicze

Lawenda – ziele, dzięki któremu tworzy się jedne z najbardziej wartościowych olejków eterycznych. Posiada ono nie tylko liczne właściwości lecznicze, ale także wspomagające długie utrzymanie urody. Roślina ma bardzo przyjemny zapach, natomiast w smaku może szczypać i jest raczej gorzka. Jeżeli chodzi o cechy charakterystyczne lawendy, to nade wszystko rzucają się w oczy jej kwiaty – mogą mieć one bardzo intensywny kolor, od liliowego do mocnego fioletu (najpowszechniejsze). Istnieją również takie odmiany lawendy, których kwiaty mogą mieć barwę białą bądź różową – występują one jednak zdecydowanie rzadziej. Roślina ta charakteryzuje…

cały artykuł lub poradnik z rankingiem