Kurkuma jako środek przyspieszający gojenie ran

Kurkuma ma wiele innych nazw. Czasem mówi się na nią także ostryż, szafranica bądź żółcień. Każda z tych nazw oznacza to samo – jedną z roślin pochodzących z rodziny imbirowatych, która szczególną popularność zyskała wśród mieszkańców Indii. Dlaczego? O tym zaraz się dowiemy.

To właśnie Hindusi rozpoczęli używanie kurkumy i, choć wiele narodów zaczęło ich naśladować, dalej są pionierami w tej dziedzinie. Używają jej nie tylko jako dodatku do dań, ale również substancji, dzięki której szybciej goją się rany oraz można się pozbyć niestrawności żołądka. Kurkuma jest świetną przyprawą, którą można dodać do bardzo wielu różnych potraw. Jest także składnikiem innych przypraw, na przykład curry – dzięki jej właściwościom barwiącym dania uzyskują bardziej złocisty kolor.

Właściwości i działanie lecznicze kurkumy

Obecnie nad kurkumą trwają liczne badania:

 • lekarze zastanawiają się, jak duża jest jej rola w leczeniu oraz profilaktyce reumatoidalnego zapalenia stawów, cukrzycy oraz choroby Alzheimera,
 • w kurkumie znajduje się ciekawy barwnik, kurkumina. Nie da się go rozpuścić w wodzie, natomiast jest to możliwe w substancjach takich, jak alkohol czy też tłuszcze,
 • zgodnie z niektórymi wynikami istniejących już badań firm farmaceutycznych kurkuma silnie oddziałuje na wirusy, bakterie oraz grzyby. Obecnie doskonale sprawdza się przy leczeniu chorób pęcherzyka żółciowego oraz nerek.
Zobacz również  Olej kokosowy. Zastosowanie oraz właściwości olejku kokosowego

Kurkuma do kupienia on line

Sama roślina pochodzi z Azji. Jej zapach oraz smak są bardzo charakterystyczne: ostre. Nie tylko w naszych czasach mamy świadomość jej prozdrowotnego działania. Znano ją już od wieków. Prócz wspomnianych wyżej właściwości, potrafi ona oczyścić wątrobę z toksyn oraz zapobiec sklejaniu się płytek krwi (co jest szczególnie istotne w przypadku osób mających nadmierną krzepliwość krwi). Kurkuma działa przeciwzapalnie i antyoksydacyjnie. Obecnie naukowców najbardziej intryguje to, czy kurkuma może wspomóc ludzkość w walce z nowotworami.

kurkuma właściwości leczniczeWystarczy przyjrzeć się jedzącym sporo kurkumy Hindusom by zauważyć, jaka jest różnica pomiędzy ich narodem a pozostałymi. Na raka chorują aż … osiem razy rzadziej, niż mieszkańcy Zachodu. Tę zależność widać szczególnie w przypadku raka okrężnicy, na którą Hindusi chorują wyjątkowo rzadko. Pytanie jednak, czy rzeczywiście jest to zasługa kurkumy, czy ogólnie większej ilości tradycyjnego pożywienia w diecie? W końcu Hindusi nie tylko jedzą bardzo mało rzeczy wysoko przetworzonych, ale także spożywają o wiele mniej mięsa. Tymczasem to właśnie ludzie jedzący mięso powinni spożywać jak najwięcej kurkumy! W połączeniu z daniami białkowymi zdecydowanie ułatwia ona ich trawienie, a w ludzkim ciele nie gromadzą się toksyny. Plusy? Niwelowanie wzdęć, regulacja przemiany materii i wiele, wiele innych. Działanie można wspomóc łącząc kurkumę z kolendrą, kminkiem, kardamonem a nawet … cynamonem.

Zobacz również  Kurkuma - poznaj jej zdrowotne właściwości

Kurkumina w kurkumie

W kurkumie znajduje się pewien sekretny składnik – kurkumina:

 • Potrafi ona regulować prace komórek. Jej cząsteczki osadzają się w błonach komórkowych i dzięki temu mogą zdecydowanie wpływać na ich funkcjonalność,
 • zabezpiecza komórki przed infekcjami – daje im także zdecydowanie większą ochronę przed nowotworem,
 • Posiada właściwości cytotoksyczne – potrafi niszczyć komórki nowotworowe, jednocześnie nie szkodząc ani zdrowym komórkom, ani ludzkiemu DNA,
 • Dzięki kurkumie rozpoczyna się tak zwany proces samotrawienia nowotworu.

W leczeniu od zawsze najtrudniejszy był nowotwór jelita grubego. Fascynującym może zatem wydać się fakt, że właśnie na tę odmianę raka kurkumina działa najbardziej intensywnie. Zaleca się stosowanie kurkumy szczególnie u tych pacjentów, którzy aktualnie poddawani są procesowi chemioterapii. Przyprawa ta sprawia, że komórki nowotworowe są mniej odporne na działanie takiego trybu leczenia – można zatem użyć mniej chemii, a jednocześnie uniknąć ogromnej ilości efektów ubocznych (osłabienie, wymioty, wypadanie włosów). Kurkuma oczyszcza przy tym krew. Są także dowody na to, że może ona zdecydowanie wspomóc nie tylko rehabilitację, ale i leczenie osób z chorobą Alzheimera. Dlatego dodawaj ją wszędzie – szczególnie do jajecznicy oraz ryżu!

Kurkumina może przyczynić się do zmniejszenia stanu zapalnego. Liczne badania wskazują, że może złagodzić objawy choroby zwyrodnieniowej stawów i reumatoidalnego zapalenia stawów, takie jak ból i zapalenie.

Zobacz również  Lawenda fioletem pachnąca

W wykonywanych testach laboratoryjnych kurkumina posiada predyspozycje do blokowania rozwoju niektórych rodzajów nowotworów. Jedno z badań wykazało, że ekstrakt kurkumy zawierający kurkuminę może – w niektórych przypadkach – wspomagać leczenie raka jelita grubego.

Inne wstępne badania laboratoryjne sugerują, że kurkumina może chronić przed różnymi typami chorób skóry, chorobą Alzheimera, zapaleniem okrężnicy, wrzodami żołądka i wysokim cholesterolem. Na podstawie badań laboratoryjnych kurkumina może również pomóc w leczeniu rozstroju żołądka, świerzbu, cukrzycy, wirusa HIV, zapalenia błony naczyniowej oka i infekcji wirusowych.

Ważne jest, aby pamiętać, że większość z tych badań została przeprowadzona w laboratorium. Naukowcy podkreślają, że nie są jeszcze prowadzone w pełni udokumentowane i na szeroką skalę badania na temat korzyści kurkuminy. Na oficjalne doniesienia będziemy musieli zatem poczekać.

Kurkuma w sklepach

O jakie kwestie pytali Użytkownicy?

 • kurkumina właściwości lecznicze
 • kurkuma jak stosować
 • jak stosować kurkumę leczniczo
 • kurkuma wlasciwosci
 • kurkumina wlasciwosci lecznicze
 • idbajosiebie net

Powiązane poradniki i rankingi

7 Thoughts to “Kurkuma jako środek przyspieszający gojenie ran”

 1. Wojciech

  Kurkumina ma naprawdę wspaniałe właściwości, też jestem zdania, że powinniśmy ją częściej stosować w swojej diecie. Dobrą alternatywą są suplementy ją zawierające, szkoda tylko że producenci nie chwalą się biodostępnością, która w wielu przypadkach jest równa prawie zeru. Także przed zakupem radzę trochę poczytać na ten temat.

  1. Mimisia

   A ja tam słyszałam, że te tabletki przyswajają się lepiej niż zwykła kurkuma , nie wiem dokładnie ile % wynosiła ta różnica , napewno nie wielka , no ale zawsze coś

 2. Krystyna

  Dzięki wielkie za info miałam zamiar kupić jakiś suplement z kurkuminą a dzięki tobie poczytam coś na ten temat

 3. Lola

  @Krystyna
  Jedyny jaki mogłabym ci polecić, to chyba licur . Nie znajdziesz lepszego niż on, według mnie to preparat który przyswaja się najlepiej .

 4. Kasia

  Dlatego kurkume powinno się mieszać z czarnym pieprzem ponieważ samą kurkumę organizm ciężko przyswaja.

 5. Bozena

  Czarny pieprz zakwasza organizm

 6. klakson

  właściwości kurkumy są świetnie. można nawet powiedzieć, że dba kompleksowo o cały organizm. dlatego ja stosuję ja jako suplement diety Kurkuma Herbaya. łykam jedną kapsułkę dziennie i jestem chroniony.

Leave a Comment