Kurkuma – poznaj jej zdrowotne właściwości

Kurkuma, którą widzimy na półkach i w szafkach z przyprawami, jest wykonana ze zmielonych korzeni rośliny. Jasnożółty kolor przetworzonej kurkumy zainspirował wiele kultur do wykorzystania jej jako barwnika. Mielona kurkuma jest również głównym składnikiem proszku curry. Kapsułki, herbaty, proszki i ekstrakty to niektóre z produktów kurkumy dostępnych komercyjnie. Kurkumina jest aktywnym składnikiem kurkumy i ma silne właściwości biologiczne. Tradycyjny indyjski system leczenia, zaleca kurkumę na różne dolegliwości zdrowotne. Należą do nich przewlekły ból i stany zapalne. Medycyna zachodnia zaczęła badać kurkumę jako środek przeciwbólowy i leczniczy. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o tym, jak kurkuma może przynieść korzyści dla Twojego zdrowia, a także o niektórych jej negatywnych skutkach ubocznych.


Co to jest kurkuma?

Kurkuma należąca do rodziny imbirowatych pochodzi z Azji Południowej. Roślina ta jest uprawiana corocznie podczas monsunu, a jej kłącza są używane w większości curry. Żółty kolor w curry pochodzi od kurkumy. Kłącza mogą być używane świeże w sezonie i w postaci suszonej w proszku przez cały rok.

Jest ono również używane jako naturalny barwnik. Kurkuma jest zwykle przyjmowana doustnie; jednak znaczna jej ilość jest wydalana z kałem ze względu na jej szybki metabolizm i słabą rozpuszczalność. Nie ma ustalonej zalecanej dawki kurkumy, więc “dopóki nie powstanie konkretne zalecenie dotyczące dawkowania, dietetycy będą nadal zachęcać ludzi do włączenia kurkumy do ich domowej rutyny kulinarnej, aby czerpać niektóre z jej potencjalnych korzyści zdrowotnych.

Zobacz również  Kurkuma a odchudzanie

Dobrze komponuje się z kurczakiem i rybami, jest często dodawana do dań z soczewicy i ryżu, a także może dodać smaku winegretom, zupom i gulaszom.


Zdrowotne właściwości kurkumy

Kolorowe pokarmy roślinne są dobre dla naszego zdrowia ze względu na ich pigmenty roślinne, a kurkuma nie jest wyjątkiem. Wiele rozgłosu wokół tej przyprawy zawdzięczamy głównemu aktywnemu składnikowi – kurkuminie. Chociaż jest to imponujący składnik, warto pamiętać, że kurkumina jest jednym z setek bioaktywnych związków, z których słynie kurkuma.

Wartość tych związków ochronnych polega na tym, że pomagają one organizmowi zwalczać szkodliwy wpływ procesu zwanego utlenianiem. Z czasem proces ten może prowadzić do przewlekłego stanu zapalnego, a w rezultacie do chorób związanych z wiekiem, takich jak choroby serca, cukrzyca typu 2 i nowotwory.

Włączenie do diety pokarmów ochronnych oznacza, że nasz organizm lepiej radzi sobie ze starzeniem się i związanym z nim stanem zapalnym, a także z wywołanym ćwiczeniami stanem zapalnym i bolesnością mięśni. Potencjalne korzyści zdrowotne kurkumy, a w szczególności kurkuminy, obejmują lepszą regulację stanu zapalnego w organizmie.

Badania porównujące właściwości przeciwzapalne kurkumy z właściwościami niesteroidowych leków przeciwzapalnych wykazały, że są one bardzo obiecujące. Co więcej, badania na zwierzętach badające potencjał terapeutyczny kurkuminy w leczeniu zapalenia stawów są zachęcające. Badania sugerują, że antyoksydacyjne i przeciwzapalne działanie kurkuminy może chronić przed niektórymi etapami zaangażowanymi w rozwój choroby serca, w tym poprawić poziom cholesterolu.

Zobacz również  Kurkuma jako środek przyspieszający gojenie ran

Więcej o witaminie kurkumie przeczytasz na blogu AuraHerbals.pl.

Powiązane poradniki i rankingi

Leave a Comment