Olejek kokosowy - właściwości i zastosowanie oleju z kokosa Olejki 

Olej kokosowy. Zastosowanie oraz właściwości olejku kokosowego

Olej kokosowy przez wiele lat umieszczany był przez dietetyków na czarnej liście, ale nowe badania nad tym tłuszczem sprawiły, iż obecnie przeżywa on swój wielki renesans. Wydaje się bowiem, że nie istnieje na naszej planecie żadna inna naturalna substancja o tak różnorodnym zastosowaniu. Olej kokosowy to produkt wszechstronny, wykorzystuje się go na wiele różnych sposobów. Jest to olej roślinny, pozyskiwany z miąższu orzechów palmy kokosowej. W temperaturze pokojowej przyjmuje postać stałą, powyżej zaczyna się topić. Nierafinowany olej kokosowy ma lekko żółty kolor i charakterystyczny zapach. Mimo, że niegdyś oleje pochodzące…

cały artykuł lub poradnik z rankingiem
lawenda fioletem pachnąca Lawenda Olejki Zioła 

Lawenda fioletem pachnąca

Jest jednym z popularniejszych w Polsce ziół. Jej ojczyzną są rejony Morza Śródziemnego, ale doskonale udaje się również na terenie naszego kraju. Lawenda. Roślina fioletem pachnąca. Krótka historia Lawenda to zioło znane już od czasów starożytnych. Już dawno Egipcjanie, Grecy oraz Rzymianie wykorzystywali jej cudowne właściwości. Przy jej pomocy balsamowali zwłoki, które w niezmienionym stanie trwały całe lata. Wykorzystywano ją również do leczenia rozmaitych przypadłości oraz aromatyzowania mydła i wody, w której zażywano kąpieli. Średniowiecze to czas, kiedy lawenda lekarska (inaczej lawenda wąskolistna) odgrywała ogromną rolę w praktykach religijnych. Podobnie…

cały artykuł lub poradnik z rankingiem
lawenda Lawenda Zioła 

Lawenda i jej właściwości lecznicze

Lawenda – ziele, dzięki któremu tworzy się jedne z najbardziej wartościowych olejków eterycznych. Posiada ono nie tylko liczne właściwości lecznicze, ale także wspomagające długie utrzymanie urody. Roślina ma bardzo przyjemny zapach, natomiast w smaku może szczypać i jest raczej gorzka. Jeżeli chodzi o cechy charakterystyczne lawendy, to nade wszystko rzucają się w oczy jej kwiaty – mogą mieć one bardzo intensywny kolor, od liliowego do mocnego fioletu (najpowszechniejsze). Istnieją również takie odmiany lawendy, których kwiaty mogą mieć barwę białą bądź różową – występują one jednak zdecydowanie rzadziej. Roślina ta charakteryzuje…

cały artykuł lub poradnik z rankingiem
olej lniany Olejki 

Olej lniany źródłem cennych kwasów tłuszczowych

Olej lniany zawiera spore ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych, które są cennym składnikiem odżywczym i nie powinno zabraknąć ich w naszej diecie. Już w czasach starożytnych doceniano zalety oleju lnianego, stosując go w leczeniu zapalenia błon śluzowych, biegunki oraz bólu brzucha. W Rzymie kobiety stosowały olej lniany dla zachowania zdrowego wyglądu cery i pięknych włosów. Produkcja oleju lnianego Proces tłoczenia oleju lnianego „na zimno” pozwala na zachowanie najcenniejszych właściwości, które mogłyby ulotnić się w wysokiej temperaturze. Dzięki odpowiedniemu procesowi produkcji otrzymujemy chociażby cenne kwasy tłuszczowe o nienaruszonej strukturze. Olej lniany, który…

cały artykuł lub poradnik z rankingiem
Olejek pichtowy z jodły syberyjskiej Olejki 

Olejek pichtowy pozyskiwany z jodły syberyjskiej

Olejek pichtowy zawdzięcza swoje właściwości drzewu, z którego się wywodzi. Jodła białokora, zwana również jodłą syberyjską oraz pichtą syberyjską, to roślina porastająca najczystsze i najdziksze rejony Syberii. Rośnie również w Chinach i Mongolii. Olejek produkuje się tylko młodych pędów jodły, dzięki czemu posiada on świeżość i cudowne właściwości, które doceniają wielbiciele medycyny naturalnej. Produkt stosowany jest zarówno pod kątem medycznym, jak też znajduje szerokie zastosowanie w kosmetyce. Tradycyjne metody produkcji olejku pichtowego pozwalają na zachowanie najlepszych właściwości soków jodły syberyjskiej. Wykonuje się tutaj między innymi destylację z użyciem pary wodnej.…

cały artykuł lub poradnik z rankingiem