Topinambur – poznaj jego właściwości lecznicze i zastosowanie w kuchni

topinamburTopinambur święci tryumfy popularności – nie ma programu kulinarnego bez udziału tego warzywa. Czy wiesz skąd pochodzi topinambur i jak możesz wykorzystać go w codziennych przepisach? Czy warto sięgnąć po słonecznik bulwiasty? Na wszystkie pytania znajdziesz odpowiedź w naszym artykule oraz na stronie Sanitera.pl. Zapraszamy do lektury.

Skąd pochodzi topinambur?

Topinambur to warzywo bulwiaste pochodzące z Ameryki Północnej. Do Europy i Azji topinambur sprowadzili hiszpańscy i portugalscy kolonizatorzy. W Polsce znany był już od XVIII wieku, jednak szybko wyparty został przez ziemniaki. Topinambur znany jest także jako słonecznik bulwiasty. Wprowadzenie topinambura do codziennego jadłospisu pozytywnie wpływa na nasze zdrowie, a zawłaszcza na gospodarkę węglowodanową i tłuszczową, dzięki czemu ułatwia redukcję masy ciała, zapobiega chorobom metabolicznym.

Dlaczego warto sięgnąć po topinambur?

Topinambur jest bogatym źródłem witamin B2 i B6. Zawiera witaminę B1 i witaminę C. Obfituje w magnez, fosfor, wapń, miedź i potas, a także krzemionkę oraz inulinę. Zastosowanie topinambura w diecie pozytywnie wpływa na poziom cholesterolu we krwi oraz stabilizuje ciśnienie. Warzywo wykazuje działanie moczopędne i pozytywnie wpływa na pracę nerek – co sprzyja procesowi detoksykacji czyli oczyszczania organizmu z toksyn. Dzięki bogactwu składników odżywczych i niskiemu indeksowi glikemicznemu zapobiega chorobom towarzyszącym i będącym powikłaniami cukrzycy: hipercholesterolemii, nefropatii, nadciśnieniu.

Ciśnieniomierze i ich rodzaje – Który aparat do mierzenia ciśnienia najlepszy?

Topinambur – jak przyrządzić?

Topinambur możesz gotować w wodzie lub na parze, piec, a także traktować jako dodatek do sałatek. Topinambur ma nieco słodkawy posmak z wyczuwalną nutą orzecha, uważa się, że w smaku przypomina karczochy. Surowy topinambur może powodować wzdęcia.

Zobacz również  Kurkuma a odchudzanie

Obrany topinambur szybko ciemnieje. Aby zachować jego naturalny kolor, należy zanurzyć obrane bulwy na około 5 minut w roztworze wody z octem lub sokiem z cytryny.

Topinambur doskonale sprawdza się jako zamiennik ziemniaków – w zapiekankach, jako dodatek do mięs – np.: w postaci puree, popularnością cieszą się również frytki z topinambura.

Co ważne – topinambur jest nie tylko smaczny, ale i zdrowy. Posiada znacznie niższy indeks glikemiczny niż ziemniaki. Polecany jest osobom dbającym o sylwetkę, a także chorym na cukrzycę. Dzięki powolnemu uwalnianiu cukrów zawartych w bulwach, zapobiega znacznym i gwałtownym skokom stężenia glukozy we krwi, na długo zapewnia poczucie sytości.

Interesujesz się zdrowym odżywianiem? Szukasz praktycznych porad bądź chcesz podzielić się wiedzą? Odwiedź www.sanitera.pl i zajrzyj do zakładki Zdrowe Odżywianie. Porady, które tam znajdziesz zmienią Twoje myślenie o fit kuchni i zdrowym odżywianiu.

Porady zdrowotne na wagę złota

Masz pytania dotyczące Twojego zdrowia bądź zdrowej, zbilansowanej diety? Zajrzyj na www.sanitera.pl – portal medyczny, gdzie znajdziesz praktyczne porady zdrowotne – w formie przejrzystych pytań i odpowiedzi. Potrzebujesz pilnej porady? Zajrzy na forum medyczne. Zaloguj się, zdaj pytanie, a w przeciągu kilkunastu minut otrzymasz odpowiedź. Możesz także wymieniać się doświadczeniami, opiniami i uwagami z innymi użytkownikami. Odwiedź www.sanitera.pl – otrzymuj i udzielaj zdrowotnych porad i opinii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane z publikacją