Melisa lekarska i jej cudowne właściwości

Melisa lekarska jest wyjątkowo dobrze znana i powszechnie stosowana – najczęściej na uspokojenie przez osoby, które mają problemy ze snem. Nie każdy jednak wie, że na melisę mówi się różnie – nazywana bywa rojownikiem, pszczelnikiem, matecznikiem, starzyszekiem a nawet cytrynowym zielem. Obecnie jest szeroko rozpowszechniona na całym świecie, rośnie niemalże wszędzie. Jest zielem pożądanym, dlatego rośnie nie tylko dziko, ale także jest uprawiana.

Jak wygląda melisa w stanie naturalnym?

  • może dorastać do 60 cm
  • jej liście przypominają kształtem serce i są karbowane na bokach
  • kolor liści może się różnic – mogą przybierać one barwę ziemnej zieleni i przechodzić stopniowo do żółto-zielonego
  • zapach liści melisy jest intensywny, jednakże bardzo przyjemny dla zmysłu powonienia

Właściwości lecznicze melisy

melisa lekarska herbatka ziołowaMelisa jest nade wszystko ceniona przez wzgląd na swoje właściwości lecznicze. Z jej liści od lat tworzy się olejek melisowy – może także być stosowana jako napar. Kto powinien zacząć stosować melisę?

  • Osoby cierpiące na bezsenność, depresję oraz nerwicę. Dzięki właściwościom melisy mogą oni zaznać wreszcie spokoju, wyciszyć się i odprężyć. Zdecydowanie lepszym wyjściem jest picie przed snem melisy, niźli zażywanie garści tabletek nasennych. Melisa rozluźnia nawet napięcia na naczyniach krwionośnych – dzięki temu umożliwiona jest pełna regeneracja układu nerwowego.
  • Ci, których bardzo boli głowa. Prócz tego kobiety, które bardzo ciężko przechodzą miesiączkę oraz cierpią na zespół przewlekłego zmęczenia
  • Melisa lekarska jest doskonała dla tych, którzy mają problemy z układem trawiennym. Nie tylko zmniejsza wzdęcia i ogranicza gazy, ale także reguluje prace żołądka. Jednocześnie ma ona możliwość zmniejszenia napięcia w całym jelicie grubym oraz rozkurczenia mięśni gładkich w jelitach. Dzięki melisie trawienie zostaje bardziej pobudzone, wydziela się także więcej soku żołądkowego, regulując poziom metabolizmu.
  • Melisa może także działać przeciwbakteryjnie oraz przeciwwirusowo
  • Melisa działa także zewnętrznie. Maścią z melisy w łatwy sposób łagodzimy mniejsze zranienia oraz ukąszenia owadów. Jeżeli natomiast użyjemy kompresów nasączonych melisą, to szybko ustępują bolesne obrzęki.
  • Melisa okazuje się kluczowa, jeżeli chodzi o łagodzenie objawów alergii oraz astmy. Inhalacje przy jej pomocy łagodzą ataki tych chorób i działają profilaktycznie.
  • Kobiety w ciąży mogą bez przeszkód pić melisę. Dzięki temu znacznej redukcji powinny uleć mdłości o poranku, ponadto melisa lekarska ma działanie uspokajające, dzięki czemu pomoże nam w wyciszeniu się, a także przy relaksie po ciężkim dniu.
Zobacz również  Kardamon niezwykle aromatyczną przyprawą

Ziołowa herbata z melisy

Melisę najczęściej stosuje się w formie ziołowej herbatki. Jest ona nie tylko zdrowa, ale również bardzo dobra. Sam smak został szybko doceniony – dlatego też melisa dostała się na nasze stoły także w charakterze przyprawy do sałatek. Dzięki niej uzyskują one zupełnie nowy, świeży i cytrusowy smak. Niestety, jeżeli melisa zostanie wysuszona, to bardzo szybko traci też posmak cytryny.

Z melisy korzystają producenci likierów oraz … pszczoły. Pszczoły uwielbiają melisę! Dlatego właśnie pszczelarze czasem nacierają wnętrze nowego ula świeżym sokiem z melisy. To nie tylko zwabia owady, ale również zachęca je do zagnieżdżenia się wewnątrz.

Melisa jest również sposobem na urodę. Z niej oraz innych ziół tworzone są specjalistyczne mieszanki, z których korzystają kobiety podczas kąpieli. Takowe preparaty doskonale pomagają tym, którzy mają kłopot z przetłuszczającą się cerą oraz włosami.

Ranking popularnych herbatek z melisy

Czy wiesz, że …

Melisa lekarska - właściwości i działanie zioła
Melisa lekarska – właściwości i działanie zioła

O melisie krążą różne ciekawostki. Między innymi jest o niej wzmianka w mitologii. Ponoć „Melisa” było to imię nimfy – wyjątkowo nachalnej oraz naprzykrzającej się Zeusowi. Bóg stracił do niej cierpliwość i zamienił ją w pszczołę. Kiedy owad zmarł, z jego ciała powstało nowe życie – roślinka o pięknym zapachu, działającym jak wabik na inne owady. Trzeba przyznać, iż taka opowieść wyjątkowo trafnie opisuje wszelakie atrybuty melisy! Starożytni naprawdę uwielbiali tę roślinę– bardzo chętnie tworzyli z niej napar, w którym następnie się kąpali. Ich ciała nabierały wówczas przyjemnego zapachu, a skóra regenerowała się (dawniej o wiele łatwiej było o ugryzienia czy podrażnienia).

I na koniec – jeżeli potrzebujesz prawdziwie się zrelaksować, spróbuj odtworzyć XVII wieczną „karmelitańską duszę”. Było to nic innego, jak korzenna wódka z melisy. Do codziennego zastosowania jak najbardziej polecamy herbatkę z liści melisy.

Zobacz również  Olejek z oregano i jego właściwości. Wyciąg z lebiodki pospolitej

Popularne herbatki ziołowe z melisą

O jakie kwestie pytali Użytkownicy?

  • melisa
  • melisa właściwości
  • melisa herbata
  • melisa działanie
  • herbata z melisy
  • melisa wlasciwosci
  • herbata melisa
  • melisa lekarska
  • wlasciwosci melisy
  • właściwości melisy

Powiązane poradniki i rankingi

4 Thoughts to “Melisa lekarska i jej cudowne właściwości”

  1. Gosia

    Ja często piję melisę ale jak potrzeba czegoś mocniejszego to zażywam forstres. Poza melisą zawiera magnez i działa bardzo szybko. Nie raz mi pomógł uspokoić nerwy.

  2. nerelia

    Nie mogłam się przekonać przez długi czas do różnego rodzaju herbatek ziołowych, nie podchodził mi zupełnie ich smak – dla mnie herbata bez cukru to męczarnia 😛 Ale człowiek dojrzewa i od niedawna parzę sobie herbatkę z melisy lekarskiej ze smakiem – pobudza trawienie, jest idealna dla osób zestresowanych, na przewlekłe zmęczenie, a także – jak się niedawno dowiedziałam – ma działanie i właściwości przeciwmiażdżycowe zmniejszając poziom cholesterolu we krwi. No i melisa lekarska to wdzięczny dodatek do potraw jako przyprawa.

  3. hansjurgen

    Już za dużo pisania jakie to dobre zioło, bo obniża poziom cholesterolu? Gdzie są wszyscy reklamo obijaki który by reklamował by warzywo albo owoce które zmniejszają poziom homocysteiny żyje długo i jeszcze nie słyszalem! Dlaczego ludzie sa sprzedawczykami niech napisze jaki mial poziom homocysteiny i mial zawal sprwadzilem dokladnie jak to jest poziom cholesterolu niema nic wspolnego do zawalu!

  4. Danuta

    Doskonała, mój syn miał trudny okres czasu, bardzo wiele obowiązków, był jak kłębek nerwów. Dzięki herbatce z melisy wyciszył się, lepiej śpi, wstaje wypoczęty, ponadto ma lepszy apetyt i dużo lepiej się czuje. Polecam to naprawdę działa ja jestem mama i powiem wam coś – choć jestem chemikiem to wierze w sile natury i lepiej spożywać zioła jak chemiczne syntetycznie tworzone pigułki mam to opracowane do perfekcji naturalne metody skutkują i są doskonale do usłyszenia pozdrowionka danuta

Leave a Comment