Amol - zastosowanie i właściwości preparatu Twoje zdrowie 

Zastosowanie i właściwości amolu

Receptura, na której oparty został skład Amolu sięga podobno czasów wypraw krzyżowych. Wówczas to w komponowaniu i wytwarzaniu nalewek, wywarów oraz wyciągów z ziół specjalizowali się bracia z zakonu karmelitów. Jedna z ich receptur przetrwała aż do dnia dzisiejszego pod postacią popularnego leku – Amolu. Amol i jego skład 100g preparatu zawiera: 1g olejku z melisy indyjskiej, 1g kory, 2,4g kory cynamonu, 5,7g kory cytryny, 2,4g mięty pieprzowej, 2,4g lawendy, 17,23g mentolu, alkohol etylowy. Mentol wykazuje właściwości zmniejszające podrażnienie błony śluzowej, a także znieczulające. Działa na receptory zimna dając uczucie…

cały artykuł lub poradnik z rankingiem
Olejek z drzewa herbacianego i jego właściwości oraz zastosowanie Olejki 

Olejek z drzewa herbacianego. Krzew z Australii i jego właściwości

Olejek z drzewa herbacianego nawet nie pachnie jak herbata, którą parzymy sobie do kolacji czy śniadania. Krzew, z którego uzyskuje się olejek, pochodzi z Australii. Rdzenni mieszkańcy Antypodów od kilku wieków używają olejku z drzewa herbacianego jako sposobu na różne dolegliwości. Dzięki temu, że możemy dostać go w aptece, mamy szansę wypróbować magiczny lek Aborygenów. Właściwości olejku z drzewa herbacianego Aborygeni wykorzystywali olejek z drzewa herbacianego między innymi do dezynfekcji ran. Do produkcji olejku wykorzystuje się gałązki i liście krzewu. Jego skład gwarantuje liczne właściwości dla zdrowia i urody. Olejek…

cały artykuł lub poradnik z rankingiem
sok z pokrzywy Pokrzywa Zioła 

Sok z pokrzywy

W zielarstwie pokrzywa stosowana jest tak naprawdę od bardzo wielu lat. Najlepiej jest korzystać z pokrzywy własnej, hodowanej na zamkniętej plantacji i poddanej ścisłej kontroli, a także pielęgnowanej w sposób naturalny – bez dodatku chemii. Jest ona wówczas o wiele zdrowsza niż ta, którą kupujemy w sklepach. Oczywiście, nie mając możliwości samodzielnej hodowli pokrzywy, możesz zdecydować się na taką ze sklepu zielarskiego. Źródło witamin i minerałów W pokrzywie znajdziemy ogromne ilości witamin i minerałów. To prawdziwe źródło żelaza, krzemu, wapnia, manganu, potasu, miedzi oraz witamin takich jak C, B, K,…

cały artykuł lub poradnik z rankingiem
imbir dla Ciebie i Twojego zdrowia Imbir Zioła 

Imbir – roślina o fascynujących właściwościach

Wśród egzotycznych roślin uwagę przykuwa imbir – jeden z obowiązkowych składników wykorzystywanych w potrawach azjatyckich. Nie tylko nadaje wyjątkowy smak, ale również doskonale rozgrzewa i dba o nasze zdrowie. Przyjrzyjmy mu się więc bliżej. Pochodzenie imbiru Ojczyzną imbiru są Indie oraz Chiny. Jak dotąd nie udało się określić, w którym z tych krajów pojawił się jako pierwszy. Jego kształt zbliżony jest do poroża jelenia. Stąd też wzięła się jego nazwa pochodząca od sanskryckiego stringa – vera. Słowo to w tłumaczeniu oznacza nic innego, jak ciało wyglądające niczym róg. Pierwsze wzmianki…

cały artykuł lub poradnik z rankingiem
melisa - co wiemy Melisa Zioła 

Melisa. Czy wiesz, że …

Melisa to jedno z bardziej cenionych w Polsce ziół. Warto poznać bliżej jej cenne właściwości, aby można było wykorzystać je w pełni. Historia melisy Przyjmuje się, że pierwsza uprawa melisy pojawiła się przed ponad dwoma tysiącami lat. Od początku znana była jako roślina o cennych właściwościach zdrowotnych. Już Arabowie przygotowywali z niej napar, który stosowany był w stanach lękowych i depresyjnych. Dioscorides pisał z kolei, że po melisę sięgano w celu złagodzenia dolegliwości bólowych po ukąszeniach owadów. Uważano również, że zapewnia ona długowieczność. Stąd przygotowywano z niej napój, który chętnie…

cały artykuł lub poradnik z rankingiem
szałwia lekarska Szałwia Zioła 

Szałwia lekarska – roślina doskonała

Szałwia – roślina znana od wieków. Trudno o drugie ziele o tak wszechstronnym działaniu. Nie tylko wykazuje działanie antybakteryjne, przeciwzapalne i ściągające. Radzi sobie ze stanami zapalnymi w obrębie jamy ustnej, przynosi ulgę w bólu gardła i leczy owrzodzenia. Pomaga osobom borykającym się z nadmierną potliwością. Poznajmy ją nieco bliżej. Długa historia Obecnie szałwia wydaje się być nieco zapomniana. Tymczasem już w starożytności znano tę roślinę i ceniono jej niezwykłe właściwości. Uważano, że skutecznie leczy bezpłodność i pomaga na ukąszenia węży. Stosowano ja nie tylko ja surowiec leczniczy – traktowana…

cały artykuł lub poradnik z rankingiem
szałwia omszona Szałwia Zioła 

Szałwia i jej zastosowanie oraz właściwości

Właściwości zdrowotne szałwii są znane już od wieków. Nawet jej nazwa pochodzi od łacińskiego salvus – a to z kolei oznacza zdrowie. Już starożytni wiedzieli zatem, czym zdecydowanie powinni się leczyć. Historia szałwii Szałwia pochodzi z regionu Morza Śródziemnego – obecnie rośnie jednak również poza obszarem samych ciepłych krajów, a uprawia się ją praktycznie wszędzie. Nic dziwnego – naprawdę pomaga w wielu stanach chorobowych. Starożytni traktowali szałwię jak roślinę magiczną. Przed wiekami stosowano ją jako remedium na różne schorzenia – takie, jak ukąszenia jadowitego węża, kłopoty związane z widzeniem oraz…

cały artykuł lub poradnik z rankingiem
imbir Imbir Zioła 

Imbir o unikalnych własnościach leczniczych

Każdy z nas choć trochę orientuje się we właściwościach leczniczych imbiru. Większość osób, szczególnie tych pochodzących z Azji, od lat z powodzeniem stosuje imbir w różnych dziedzinach swojego życia: ziołolecznictwie, kuchni, dbałości o urodę. Mimo tego, iż do tej pory w Polsce roślina ta traktowana była po macoszemu i używana jedynie jako dodatek do pasztetu, to obecnie przeżywa swój rozkwit. Jest nie tylko niesamowicie zdrowy, ale i … tani. W imbirze znajdują się różne substancje, którym zawdzięcza on nie tylko swoje właściwości, ale i smak: Zingiberol – jeden ze składników…

cały artykuł lub poradnik z rankingiem
Olejek lawendowy na bóle głowy i bóle miesiączkowe Lawenda Olejki Zioła 

Olejek lawendowy. Lawenda i jej dobroczynny wpływ na nasz organizm

Olejek lawendowy znany jest od dawna. Jego zapach wykorzystuje się z powodzeniem w aromaterapii. Jeśli chcemy poznać jego właściwości, warto zaopatrzyć się w buteleczkę olejku i używać go w kominku do aromaterapii lub dodając do kilka kropli do kąpieli. Olejek lawendowy, obok olejku z drzewa herbacianego, może być stosowany bezpośrednio na skórę. Zazwyczaj poleca się rozpuszczanie olejków eterycznych w wodzie lub innej cieczy. Słodko-ziołowy zapach roznoszący się znad kominka do aromaterapii niesie ze sobą sporo zalet. Lawenda na depresję, bezsenność i bóle głowy Olejek lawendowy poleca się osobom, które mają…

cały artykuł lub poradnik z rankingiem
Olejek pichtowy z jodły syberyjskiej Olejki 

Olejek pichtowy pozyskiwany z jodły syberyjskiej

Olejek pichtowy zawdzięcza swoje właściwości drzewu, z którego się wywodzi. Jodła białokora, zwana również jodłą syberyjską oraz pichtą syberyjską, to roślina porastająca najczystsze i najdziksze rejony Syberii. Rośnie również w Chinach i Mongolii. Olejek produkuje się tylko młodych pędów jodły, dzięki czemu posiada on świeżość i cudowne właściwości, które doceniają wielbiciele medycyny naturalnej. Produkt stosowany jest zarówno pod kątem medycznym, jak też znajduje szerokie zastosowanie w kosmetyce. Tradycyjne metody produkcji olejku pichtowego pozwalają na zachowanie najlepszych właściwości soków jodły syberyjskiej. Wykonuje się tutaj między innymi destylację z użyciem pary wodnej.…

cały artykuł lub poradnik z rankingiem