Kurkuma a odchudzanie

Kurkuma bywa nazywana także szafranem indyjskim. To przyprawa orientalna, którą swoją popularność zdobyła w Indiach i stamtąd też została rozpowszechniona na pozostałe kraje całego świata. Jest jednym ze składników przyprawy, którą wyjątkowo chętnie nadużywają kucharze w Stanach Zjednoczonych – a mianowicie, curry.

Kurkumę można dodawać do potraw wszelakiego rodzaju – czy to słodkich, czy też gorzkich lub słonych. Przez wzgląd na jej właściwości wspomagające odchudzanie fakt, że możemy dosypać ją niemal wszędzie, czyni z niej przyprawę doskonałą. Jej smak jest mdły i mało intensywny, dlatego trudno jest ją wyczuć w danej potrawie. W niektórych krajach upowszechnił się też zwyczaj… malowania kurkumą jajek wielkanocnych. Nic dziwnego, w końcu kurkuma to naturalny barwnik.

Czy właściwości odchudzające są jedynym, co wyróżnia kurkumę z setek innych przypraw? Jak się okazuje – absolutnie nie! Wspomaga ona walkę z nowotworami, bezlitośnie niszcząc komórki rakowe.

Dlaczego kurkuma odchudza?

 • jej właściwości sprawiają, że przyspieszeniu ulega proces trawienia, poprawia się także metabolizm
 • dodawana do każdego posiłku, regularnie, na stałe zmienia nasz metabolizm i sprawia, że znacznie szybciej redukujemy tkankę tłuszczową
 • kurkuma ogranicza rozwój adpipocytów – komórek tłuszczowych, równocześnie wspomagając proces ich apoptozy (samo-zniszczenia danej komórki)

kurkuma a odchudzanieW kurkumie znajduje się kurkumina i to właśnie ona jest w głównej mierze odpowiedzialna za nasze odchudzanie. Nie tylko nadaje charakterystyczny kolor, ale także sprawia, że znacznie łatwiej spalane są komórki tłuszczowe. Działanie kurkuminy można porównać do zielonej herbaty – sprawia ona, że jedzone przez nas posiłki w mniejszym stopniu odkładają się jako tkanka tłuszczowa. Najwięcej schudniesz, łącząc gimnastykę oraz lekką dietę zabarwiona kurkumę.

Zobacz również  Pokrzywa - wykorzystanie właściwości leczniczych zioła

Kurkumina a właściwości lecznicze

Kurkumina jest silnym przeciwutleniaczem. Przeciwutleniacze usuwają z organizmu tak zwane wolne rodniki, które uszkodzają błony komórkowe manipulując łańcuchem DNA, a nawet mogą doprowadzić do śmierci komórki. Przeciwutleniacze mogą walczyć z wolnymi rodnikami i zmniejszyć lub nawet zapobiec niektórym szkodliwym zmianom.

Ponadto kurkumina obniża poziomy obu enzymów w organizmie, które powodują stan zapalny. Zatrzymuje również płytki krwi, przez co tworzą się skrzepy.

Kurkumina na niestrawność
Badania wskazują, że kurkuma może być pomocna na niestrawność. Kurkumina stymuluje do produkcji żółci pęcherzyk żółciowy, co zdaniem niektórych ludzi może przyczynić się do poprawy trawienia. Kurkuma może również zmniejszać wzdęcia u osób cierpiących na niestrawność.

Kurkumina na miażdżycę
Badania naukowców sugerują, że kurkuma może pomóc w zapobieganiu miażdżycy, gromadzeniu się płytki miażdżycowej, która może zablokować tętnice i prowadzić do zawału serca lub udaru mózgu. W badaniach na zwierzętach ekstrakt z kurkumy obniżał poziom cholesterolu LDL i jednocześnie utrzymywał jego poziom w ścianach naczyń krwionośnych. Spożywanie kurkumy może również zapobiegać powstawaniu zakrzepów krwi wzdłuż ścian tętnic.

W kierunku kuracji przeciwnowotworowej
Odnotowano wiele eksperymentów badających właściwości przeciwnowotworowe kurkumy, ale nadal nie zostaly opublikowane dane oraz wyniki. Dowody badań w probówkach i na zwierzątach sugerują, że kurkumina może pomóc w zapobieganiu lub leczeniu wielu rodzajów nowotworów, w tym nowotworów gruczołu krokowego, piersi, skóry, jelita grubego. Kurkumina ma silne działanie przeciwutleniające, chroniąc tym samym komórki przed uszkodzeniem. Potrzebne są jednak dalsze i bardziej zaawansowane badania. Nie należy stosować alternatywnych metod leczenia w terapii leczenia raka. Jeśli zdecydujemy się skorzystać terapii uzupełniającej przy leczeniu raka, zapytajmy o opinię lekarzy prowadzących.

Zobacz również  Szałwia i jej zastosowanie oraz właściwości

Kurkuma cena i zastosowanie

Kurkuma jako przyprawa, jest obecnie jednym z najtańszych środków wspomagających odchudzanie. Wystarczy 2 złote, by otrzymać jedną paczkę. Dodajemy ją do wielu potraw i nie tylko odchudzamy się, ale również wzbogacamy smak wielu posiłków. Co więcej, wyjdzie nam to na zdrowie – kurkuma sprawia, że obniża się nam poziom złego cholesterolu i jest w pełni bezpieczna (a nawet zalecana!) dla osób leczących się na cukrzycę. Jej właściwości pozwalają na zmniejszenie ryzyka zachorowania na cukrzycę II stopnia. Działanie kurkumy zostało potwierdzone w licznych badaniach naukowych, które zostały przeprowadzone na myszach karmionych wysokokalorycznym jedzeniem. Każda z myszy, która spożywała także kurkumę, tyła zdecydowanie mniej niż te jedzące paszę bez przyprawy.

O jakie kwestie pytali Użytkownicy?

 • kurkuma na odchudzanie jak stosować
 • kurkuma właściwości
 • kurkuma na odchudzanie
 • kurkuma zastosowanie
 • kurkuma właściwości lecznicze
 • kurkuma odchudzanie
 • napoj z kurkumy na odchudzanie
 • kurkuma a odchudzanie
 • Kurkuma
Zobacz również  Kurkuma jako środek przyspieszający gojenie ran

Powiązane poradniki i rankingi

6 Thoughts to “Kurkuma a odchudzanie”

 1. Kasia

  Jak dobrze wyczytać, że kurkuma również pomaga w odchudzaniu. Znalazłam już tyle jej cennych właściwości, których już nie jestem w stanie wymienić, bo jest ich tyle:D Jedyny problem z jakim się borykam to znalezienie dobrego sposobu jej spożywania, bo szczerze mówiąc jedzenia kilka łyżek kurkumy dziennie sobie nie wyobrażam, picie koncentratów też mnie jakoś odstrasza, a dostępne suplementy są słabo przyswajalne przez organizm 🙁

 2. Tomasz

  Sama kurkumina to zdecydowanie za mało bez zwiększonej przyswajalności.
  Po prostu nie będzie działać na bazie komórkowej,
  a wątroba w trybie natychmiastowym pozbędzie sie związkow z organizmu.

  1. Mimisia

   Problem jest taki że nie ma skutecznego sposobu aby ta kurkumina się przyswajała , zwykła kurkuma odpada , suple są jeszcze gorsze . Nie wiadomo co powinniśmy robić

 3. sykuter

  Kurkuma jako przyprawa świetnie się nadaje do doprawienia sosów oraz dań z ryżu, czy też nadania samym potrawom charakterystycznego żółtego koloru. Jest tańsza niż tradycyjny szafran, przez co chętniej kupowana. Kurkuma o nie tylko tradycyjna przyprawa, przypisuje się jej właściwości lecznicze udokumentowane licznymi badaniami, jednak ze względu na trudną przyswajalność samej kurkuminy nie wiem już komu wierzyć :/

 4. aga

  Należy kurkume używać z pieprzem czarnym zwiększa on przyswajanie kurkumy nawet o 2 tys%

 5. Mal

  Golden paste ( złota pasta)
  1 szklanka kurkumy
  1/2 szklanki wody
  1 łyżeczka świeżo zmielonego pieprzu
  1/4 szklanki oliwy z oliwek tłoczonej na zimno

Leave a Comment