Stewia jest od wielu już lat używana nie tylko jako lek, ale także jako suplement diety i jeden z bardziej znanych dodatków do żywności wśród mieszkańców Ameryki Południowej. W Europie została wprowadzona znacznie później, a pierwszym krajem europejskim, który docenił stewię, była Francja. Roślina ta ma bardzo duże walory zdrowotne, ale tym co na samym początku zwraca na nią uwagę jest jej wyjątkowy smak. Niezwykle słodka i smaczna, zyskała już koneserów także w Polsce. Na razie jest dostępna w niewielu polskich aptekach i w dość wysokiej cenie, jednakże obserwujemy pozytywne tendencje – ceny spadają, a stewia staje się coraz bardziej dostępna.
Czym charakteryzuje się stewia?
- jest niezwykle słodka oraz zdrowa
- jej liście są około 15-30 razy słodsze od zwykłego cukru. Ekstrakt ze stewii, zrobiony z glikozydów stewiolowych, jest słodszy nawet kilkaset razy!
Historia stewii
Z dobrodziejstw stewii korzystano już przed wielu laty. Uwielbiali ją Indianie z Południowej Ameryki, którzy doskonale orientowali się we właściwościach tej rośliny i doskonale wiedzieli, w jaki sposób jej używać.
Od Ameryki Południowej stewia przeszła przez Amerykę Północną, później Azję, a następnie Japonię – w której to zepchnęła cukier na dalszy plan i stała się głównym źródłem słodyczy. Najważniejsze jest, by podczas kupowania stewii nie inwestować w produkty niepewnego pochodzenia, a jedynie w roślinę oryginalną. Na etykiecie winien być odpowiedni napis pokazujący nam skład produktu. Uważaj na nieuczciwych sprzedawców którzy pod „promocyjną” ceną usiłują sprzedać cukier-puder, wmawiając nam, że właśnie to jest ta osławiona stewia.
Dobroczynne działanie stewii i jej cena
Stewię można zakupić w tabletkach lub też w formie nasion. Za ok. 300 tabletek zapłacimy mniej więcej 25-30 zł, natomiast w przypadku nasion cena oscyluje wokół 5-6 zł za 1,0 g nasion.
Ranking produktów ze stewią
Stewię jako słodzik w tabletkach, w płynie oraz w proszku można nabyć również w sklepach internetowych.
Stewia jest na tyle bezpieczną rośliną, że mogą z niej korzystać nawet diabetycy. Można powiedzieć, iż jest ona dla nich zalecana. Mogą ją kupować także osoby otyłe i z nadwagą, które nie potrafią podczas diety zrezygnować ze słodyczy.
Jakie są inne właściwości stewii, które czynią ją szczególnie pożądaną w oczach konsumentów i osób dbających o swoje zdrowie?
- przede wszystkim – działanie antyoksydacyjne. Najprawdopodobniej stewia jest w tym lepsza nawet od osławionej zielonej herbaty
- znajdujące się w stewii glizkozydy stanowią doskonały środek na próchnicę. Używa się jej przy produkcji pasty dla dzieci po to, by równocześnie leczyła i miała słodki, przyjemny smak – taki, jaki najmłodsi po prostu uwielbiają
Najważniejsze, że ze stewii można korzystać na wiele różnych sposobów. Jednym z nich jest dodawanie listka do codziennej herbaty – są one odporne na działanie wysokiej temperatury, dlatego też nie tracą nic ze swoich właściwości we wrzątku.
Wpływ stewii na poziom glukozy
Niektóre ze składników znajdujących się w całych liściach stewii lub ekstraktach mogą obniżyć poziom glukozy we krwi u diabetyków, ale nie u pacjentów bez cukrzycy. To może być problem dla osób, które potrzebują, aby ich poziom glukozy we krwi byl na stałym poziomie przez cały dzień.
Jednak konkretne ilości stewii, które mogą powodować ten efekt i jakie konkretne składniki stewii wpływają na poziom stężenia glukozy we krwi, są wciąż badane. Składniki takie jak stewiozyd, isosteviol i glukozyl stewiolu mają wpływ na poziom glukozy we krwi w wstępnych próbach. Rebaudiozyd A – składnik znajdujący się w komercyjnych produktach stewii – nie ma wpływu na poziom cukru we krwi.
Stewia w sklepach internetowych
Przed zakupem warto sprawdzić skład produktów stewiowych. Stawiajmy na te cechujące się możliwie jak najbardziej naturalnym składem, przede wszystkim zwracajmy uwagę na to co jest nośnikiem glikozydów stewiolowych. Unikajmy cukrów m.in. dekstrozy, maltozy.
O jakie kwestie pytali Użytkownicy?
- stewia cena
- stewia gdzie kupić
- ile kosztuje stewia
- stewia ile kosztuje
- gdzie kupić stewię
- gdzie można kupić stewię
- stewia
- gdzie kupie stewie
- gdzie można kupic nasiona stawi
- ile kosztuje słodzik stewi
Można też kupić stewię w płynie lub w proszku. Stewia w płynie ma kroplomierz więc łatwo się ja dozuje, taką w proszku po prostu się odmierza łyżką. Zobaczcie sobie tutaj: stewiarnia.pl/kategoria/stewia.
Gdzie kupić stewię? Podstawowe źródło zaopatrzenia w stewię jeżeli chodzi o mnie to przede wszystkim sklepy internetowe ze zdrową żywnością lub te stacjonarne. Większość osób woli jednak udać się bezpośrednio do samego sklepu, bo jednak mogą sprawdzić na miejscu co dostają. Spotkałem się również z kilkoma osobami, które na własny użytek uprawiają ją w ogródku. Zbiór liści z reguły przewiduje się na jesień, bo wtedy liście są znacznie słodsze. Widzimy zatem, że jest kilka wariantów tego słodzika – od naturalnych liści, wyciągów w postaci koncentratu proszkowego (najtańszy wariant), stewię w postaci płynnej (płynny koncentrat jest najdroższy) aż do tabletek.
ja zamawiam w eaptece, dla mnie to najpewniejsze źródło eapteka.pl.
Stewia jest po prostu świetna! Używam jej od dłuższego czasu zamiast cukru i nie widzę różnicy w smaku, a działanie jest bardzo fajne. Zdecydowanie jest to mniej kalorii i jest to zdrowsze, a dla diabetyków jest to chyba jedyne wyjście. Pozdrawiam.
Stewie kupimy w każdym sklepie ze zdrową żywnością, a w supermarketach jest praktycznie zawsze. Nadaje się bardzo dobrze do wypieków, przynajmniej u mnie sprawdza się świetnie, bo nie jest aż tak słodka w smaku, idealna dla cukrzyków.