Olejek z drzewa herbacianego i jego właściwości oraz zastosowanie Olejki 

Olejek z drzewa herbacianego. Krzew z Australii i jego właściwości

Olejek z drzewa herbacianego nawet nie pachnie jak herbata, którą parzymy sobie do kolacji czy śniadania. Krzew, z którego uzyskuje się olejek, pochodzi z Australii. Rdzenni mieszkańcy Antypodów od kilku wieków używają olejku z drzewa herbacianego jako sposobu na różne dolegliwości. Dzięki temu, że możemy dostać go w aptece, mamy szansę wypróbować magiczny lek Aborygenów. Właściwości olejku z drzewa herbacianego Aborygeni wykorzystywali olejek z drzewa herbacianego między innymi do dezynfekcji ran. Do produkcji olejku wykorzystuje się gałązki i liście krzewu. Jego skład gwarantuje liczne właściwości dla zdrowia i urody. Olejek…

cały artykuł lub poradnik z rankingiem
Olej arganowy - skład, właściwości i zastosowanie olejku arganowego Olejki 

Olejek arganowy cudowną substancją z Maroka

Olejek arganowy został odkryty przez plemię Berberów i z powodzeniem wykorzystywany był w medycynie ludowej. Stosowany jest także jako przyprawa oraz składnik kosmetyków. Jego właściwości doczekały się rozpowszechnienia i dzisiaj wykorzystuje się je na całym świecie. Dzięki swojemu wszechstronnemu zastosowaniu nazywany jest “Złotem Maroka“. Olejek arganowy wytwarzany jest z orzechów arganii żelaznej, drzewa będącego gatunkiem endemicznym Maroka. Tradycyjnie orzechy zbierane były po wydaleniu lub wypluciu przez kozy, później poddawano je długotrwałemu procesowi rozgniatania w moździerzu, by na końcu z oleistej pasty odcisnąć sam olejek. Obecnie cały proces przebiega maszynowo, ponieważ…

cały artykuł lub poradnik z rankingiem
Olej z pestek dyni Olejki 

Olej z pestek dyni. Lekkostrawny olej o orzechowym zapachu

Olej z pestek dyni to produkt, który powinien zagościć w kuchni każdego, kto dba o zdrowie i przy okazji pragnie stosować lekkostrawne produkty. Właściwości oleju dyniowego wynikają z kombinacji nienasyconych kwasów tłuszczowych, jakie znajdziemy w jego składzie. Warto wiedzieć, że swoje cechy prozdrowotne olej zachowuje tylko wtedy, kiedy odpowiednio go przechowujemy. Trzymamy go w chłodnym miejscu i chronimy przed dostępem światła. Naturalny olej w sprzyjających warunkach zachowa swoją świeżość i swoje właściwości zdrowotne przez trzy miesiące. Olej z pestek dyni – bogactwo witamin i minerałów Niemal 80% tłuszczów zawartych w…

cały artykuł lub poradnik z rankingiem
Roztocza Twoje zdrowie 

Roztocza – co to jest, gdzie występuje, jak z tym walczyć?

Roztocza – jest ich tak wiele mimo, że… ich nie widać! Inaczej są to rozpowszechnione pasożyty z rodziny pajęczaków. Są tak małe, że nie widać ich gołym okiem. W zaledwie jednym milimetrze może się zmieścić od 2 do 4 roztoczy, a mała łyżeczka kurzu może ich zawierać 1000. Z racji swojego małego rozmiaru, roztoczy w ogóle nie widać. A co za tym idzie – często nie zdajemy sobie sprawy z ich obecności i tym trudniej jest nam z nimi walczyć. A gdzie występuje najwięcej roztoczy? Okazuje się, że mogą one…

cały artykuł lub poradnik z rankingiem
Melisa lekarska działanie i zastosowanie Melisa Zioła 

Bogate zastosowanie melisy lekarskiej

Melisa lekarska (Melissa officinalis) znana jest z bogatych właściwości leczniczych, herbata z melisy jest naturalnym środkiem uspokajającym, odpręża i regeneruje system nerwowy, jest środkiem relaksującym oraz nasennym. Melisa ma również działanie przeciwskurczowe, działa też jako środek przeciwbólowy w przypadku migreny. Bogactwo zastosowań tej rośliny jest wręcz zdumiewające, melisa pobudza trawienie i wpływa na zwiększenie wydzielania soku żołądkowego, pomaga przy zespole przewlekłego zmęczenia, inhalacje natomiast są pomocne przy atakach alergii oraz kaszlu, kompresy z melisy likwidują bolesne obrzęki. Melisa i witamina C Roślina ta jest bogata w witaminę C, która w…

cały artykuł lub poradnik z rankingiem
sok z pokrzywy Pokrzywa Zioła 

Sok z pokrzywy

W zielarstwie pokrzywa stosowana jest tak naprawdę od bardzo wielu lat. Najlepiej jest korzystać z pokrzywy własnej, hodowanej na zamkniętej plantacji i poddanej ścisłej kontroli, a także pielęgnowanej w sposób naturalny – bez dodatku chemii. Jest ona wówczas o wiele zdrowsza niż ta, którą kupujemy w sklepach. Oczywiście, nie mając możliwości samodzielnej hodowli pokrzywy, możesz zdecydować się na taką ze sklepu zielarskiego. Źródło witamin i minerałów W pokrzywie znajdziemy ogromne ilości witamin i minerałów. To prawdziwe źródło żelaza, krzemu, wapnia, manganu, potasu, miedzi oraz witamin takich jak C, B, K,…

cały artykuł lub poradnik z rankingiem
melisa - co wiemy Melisa Zioła 

Melisa. Czy wiesz, że …

Melisa to jedno z bardziej cenionych w Polsce ziół. Warto poznać bliżej jej cenne właściwości, aby można było wykorzystać je w pełni. Historia melisy Przyjmuje się, że pierwsza uprawa melisy pojawiła się przed ponad dwoma tysiącami lat. Od początku znana była jako roślina o cennych właściwościach zdrowotnych. Już Arabowie przygotowywali z niej napar, który stosowany był w stanach lękowych i depresyjnych. Dioscorides pisał z kolei, że po melisę sięgano w celu złagodzenia dolegliwości bólowych po ukąszeniach owadów. Uważano również, że zapewnia ona długowieczność. Stąd przygotowywano z niej napój, który chętnie…

cały artykuł lub poradnik z rankingiem
Melisa lekarska - właściwości i działanie Melisa Zioła 

Melisa lekarska i jej cudowne właściwości

Melisa lekarska jest wyjątkowo dobrze znana i powszechnie stosowana – najczęściej na uspokojenie przez osoby, które mają problemy ze snem. Nie każdy jednak wie, że na melisę mówi się różnie – nazywana bywa rojownikiem, pszczelnikiem, matecznikiem, starzyszekiem a nawet cytrynowym zielem. Obecnie jest szeroko rozpowszechniona na całym świecie, rośnie niemalże wszędzie. Jest zielem pożądanym, dlatego rośnie nie tylko dziko, ale także jest uprawiana. Jak wygląda melisa w stanie naturalnym? może dorastać do 60 cm jej liście przypominają kształtem serce i są karbowane na bokach kolor liści może się różnic –…

cały artykuł lub poradnik z rankingiem
pokrzywa zwyczajna Pokrzywa Zioła 

Pokrzywa – wykorzystanie właściwości leczniczych zioła

Najbardziej rozpowszechnioną z rodziny pokrzywowatych jest pokrzywa zwyczajna. Można ją spotkać praktycznie wszędzie – rośnie głównie w Europie, Azji, Ameryce Północnej oraz Afryce Północnej. Z tych krajów i kontynentów rozpowszechniła się również na inne terytoria – nie rośnie może na nich tak bogato, jednakże na pewno można ją tam spotkać. Chcąc znaleźć pokrzywę w jej naturalnym środowisku, należy udać się do wilgotnych lasów oraz zarośli. Często spotyka się ją także na siedliskach ruderalnych, które znane są ze swojej żyzności. W podobnych miejscach pokrzywa jest szczególnie rozpowszechniona. Zastosowanie pokrzywy zwyczajnej Chociaż…

cały artykuł lub poradnik z rankingiem