Olejek z drzewa herbacianego i jego właściwości oraz zastosowanie Olejki 

Olejek z drzewa herbacianego. Krzew z Australii i jego właściwości

Olejek z drzewa herbacianego nawet nie pachnie jak herbata, którą parzymy sobie do kolacji czy śniadania. Krzew, z którego uzyskuje się olejek, pochodzi z Australii. Rdzenni mieszkańcy Antypodów od kilku wieków używają olejku z drzewa herbacianego jako sposobu na różne dolegliwości. Dzięki temu, że możemy dostać go w aptece, mamy szansę wypróbować magiczny lek Aborygenów. Właściwości olejku z drzewa herbacianego Aborygeni wykorzystywali olejek z drzewa herbacianego między innymi do dezynfekcji ran. Do produkcji olejku wykorzystuje się gałązki i liście krzewu. Jego skład gwarantuje liczne właściwości dla zdrowia i urody. Olejek…

cały artykuł lub poradnik z rankingiem
Olejek kokosowy - właściwości i zastosowanie oleju z kokosa Olejki 

Olej kokosowy. Zastosowanie oraz właściwości olejku kokosowego

Olej kokosowy przez wiele lat umieszczany był przez dietetyków na czarnej liście, ale nowe badania nad tym tłuszczem sprawiły, iż obecnie przeżywa on swój wielki renesans. Wydaje się bowiem, że nie istnieje na naszej planecie żadna inna naturalna substancja o tak różnorodnym zastosowaniu. Olej kokosowy to produkt wszechstronny, wykorzystuje się go na wiele różnych sposobów. Jest to olej roślinny, pozyskiwany z miąższu orzechów palmy kokosowej. W temperaturze pokojowej przyjmuje postać stałą, powyżej zaczyna się topić. Nierafinowany olej kokosowy ma lekko żółty kolor i charakterystyczny zapach. Mimo, że niegdyś oleje pochodzące…

cały artykuł lub poradnik z rankingiem
oregano a wspomaganie leczenia Oregano Zioła 

Oregano a wspomaganie leczenia

Oregano znane jest przede wszystkim jako jedna z ziołowych przypraw kuchennych, doskonale podkreślająca smak potraw i wspaniale komponująca się na przykład majerankiem. Mało osób wie, że oregano wykazuje liczne właściwości lecznicze, które pomagają nam w poradzeniu sobie z popularnymi chorobami. Składniki oregano (lebiodki pospolitej) wykazują właściwości: przeciwbakteryjne, doskonale radzą sobie z infekcjami roznoszonymi przez mikroorganizmy rozkurczowe przeciwutleniające W olejku z oregano znajdują się tak zwane fenole. Ich „moce specjalne” pozwalają im na zniszczenie bakterii Klebsiella, E.coli, Salmonellę oraz H. pylori, wywołującej problematyczne wrzody dwunastnicy oraz żołądka.  W powszechnej opinii są…

cały artykuł lub poradnik z rankingiem
lawenda fioletem pachnąca Lawenda Olejki Zioła 

Lawenda fioletem pachnąca

Jest jednym z popularniejszych w Polsce ziół. Jej ojczyzną są rejony Morza Śródziemnego, ale doskonale udaje się również na terenie naszego kraju. Lawenda. Roślina fioletem pachnąca. Krótka historia Lawenda to zioło znane już od czasów starożytnych. Już dawno Egipcjanie, Grecy oraz Rzymianie wykorzystywali jej cudowne właściwości. Przy jej pomocy balsamowali zwłoki, które w niezmienionym stanie trwały całe lata. Wykorzystywano ją również do leczenia rozmaitych przypadłości oraz aromatyzowania mydła i wody, w której zażywano kąpieli. Średniowiecze to czas, kiedy lawenda lekarska (inaczej lawenda wąskolistna) odgrywała ogromną rolę w praktykach religijnych. Podobnie…

cały artykuł lub poradnik z rankingiem
szałwia lekarska Szałwia Zioła 

Szałwia lekarska – roślina doskonała

Szałwia – roślina znana od wieków. Trudno o drugie ziele o tak wszechstronnym działaniu. Nie tylko wykazuje działanie antybakteryjne, przeciwzapalne i ściągające. Radzi sobie ze stanami zapalnymi w obrębie jamy ustnej, przynosi ulgę w bólu gardła i leczy owrzodzenia. Pomaga osobom borykającym się z nadmierną potliwością. Poznajmy ją nieco bliżej. Długa historia Obecnie szałwia wydaje się być nieco zapomniana. Tymczasem już w starożytności znano tę roślinę i ceniono jej niezwykłe właściwości. Uważano, że skutecznie leczy bezpłodność i pomaga na ukąszenia węży. Stosowano ja nie tylko ja surowiec leczniczy – traktowana…

cały artykuł lub poradnik z rankingiem
Właściwości oregano i pozyskiwanie olejku Oregano Zioła 

Oregano – właściwości i zastosowanie zioła

Czy wiesz, że znane jako ziele znane jako oregano, występuje także pod inną nazwą – lebiodka pospolita? To roślina wieloletnia, która występuje w Afryce Północnej, Europie oraz Azji. W Polsce oregano jest bardzo powszechne i występuje pospolicie, a ludzie często nazywają je dzikim majerankiem. Właściwości lecznicze i zastosowanie oregano Większość osób kojarzy to ziele jako jedną z najbardziej powszechnych przypraw do pizzy. Tymczasem ma ono liczne właściwości zdrowotne: Służy do produkcji olejku eterycznego Ma on różnorakie działanie. Pobudza wykrztuszanie zalegającej wydzieliny, dezynfekuje, zwalcza uporczywą biegunkę, działa moczopędnie, przeciwskurczowo, wiatropędnie, odtruwa…

cały artykuł lub poradnik z rankingiem
szałwia omszona Szałwia Zioła 

Szałwia i jej zastosowanie oraz właściwości

Właściwości zdrowotne szałwii są znane już od wieków. Nawet jej nazwa pochodzi od łacińskiego salvus – a to z kolei oznacza zdrowie. Już starożytni wiedzieli zatem, czym zdecydowanie powinni się leczyć. Historia szałwii Szałwia pochodzi z regionu Morza Śródziemnego – obecnie rośnie jednak również poza obszarem samych ciepłych krajów, a uprawia się ją praktycznie wszędzie. Nic dziwnego – naprawdę pomaga w wielu stanach chorobowych. Starożytni traktowali szałwię jak roślinę magiczną. Przed wiekami stosowano ją jako remedium na różne schorzenia – takie, jak ukąszenia jadowitego węża, kłopoty związane z widzeniem oraz…

cały artykuł lub poradnik z rankingiem
lawenda Lawenda Zioła 

Lawenda i jej właściwości lecznicze

Lawenda – ziele, dzięki któremu tworzy się jedne z najbardziej wartościowych olejków eterycznych. Posiada ono nie tylko liczne właściwości lecznicze, ale także wspomagające długie utrzymanie urody. Roślina ma bardzo przyjemny zapach, natomiast w smaku może szczypać i jest raczej gorzka. Jeżeli chodzi o cechy charakterystyczne lawendy, to nade wszystko rzucają się w oczy jej kwiaty – mogą mieć one bardzo intensywny kolor, od liliowego do mocnego fioletu (najpowszechniejsze). Istnieją również takie odmiany lawendy, których kwiaty mogą mieć barwę białą bądź różową – występują one jednak zdecydowanie rzadziej. Roślina ta charakteryzuje…

cały artykuł lub poradnik z rankingiem
Olejek lawendowy na bóle głowy i bóle miesiączkowe Lawenda Olejki Zioła 

Olejek lawendowy. Lawenda i jej dobroczynny wpływ na nasz organizm

Olejek lawendowy znany jest od dawna. Jego zapach wykorzystuje się z powodzeniem w aromaterapii. Jeśli chcemy poznać jego właściwości, warto zaopatrzyć się w buteleczkę olejku i używać go w kominku do aromaterapii lub dodając do kilka kropli do kąpieli. Olejek lawendowy, obok olejku z drzewa herbacianego, może być stosowany bezpośrednio na skórę. Zazwyczaj poleca się rozpuszczanie olejków eterycznych w wodzie lub innej cieczy. Słodko-ziołowy zapach roznoszący się znad kominka do aromaterapii niesie ze sobą sporo zalet. Lawenda na depresję, bezsenność i bóle głowy Olejek lawendowy poleca się osobom, które mają…

cały artykuł lub poradnik z rankingiem
Olejek pichtowy z jodły syberyjskiej Olejki 

Olejek pichtowy pozyskiwany z jodły syberyjskiej

Olejek pichtowy zawdzięcza swoje właściwości drzewu, z którego się wywodzi. Jodła białokora, zwana również jodłą syberyjską oraz pichtą syberyjską, to roślina porastająca najczystsze i najdziksze rejony Syberii. Rośnie również w Chinach i Mongolii. Olejek produkuje się tylko młodych pędów jodły, dzięki czemu posiada on świeżość i cudowne właściwości, które doceniają wielbiciele medycyny naturalnej. Produkt stosowany jest zarówno pod kątem medycznym, jak też znajduje szerokie zastosowanie w kosmetyce. Tradycyjne metody produkcji olejku pichtowego pozwalają na zachowanie najlepszych właściwości soków jodły syberyjskiej. Wykonuje się tutaj między innymi destylację z użyciem pary wodnej.…

cały artykuł lub poradnik z rankingiem