Mniszek lekarski

Popularnie mniszek lekarski uważany jest za uporczywy chwast, ponieważ jego pojedynczy korzeń wrasta głęboko w ziemię. Warto jednak pamiętać, że jest to także bardzo wartościowe zioło, które można wykorzystać w przypadku wielu schorzeń.


Czym jest mniszek lekarski?

mniszek lekarskiMniszek lekarski to pospolita roślina wieloletnia, która występuje w Europie i w Azji. Charakterystyczne są jej żółte kwiaty, które pojawiają się w maju i czerwcu. Kiedyś kwitnienie mniszka było dla rolników znakiem, że nadszedł czas sadzenia ziemniaków, ponieważ mniszek lekarski kwitnie wtedy gdy temperatura powietrza i gruntu osiągnie odpowiednią wartość. Warto zapamiętać, że kwiaty mniszka lekarskiego są osadzone pojedynczo na tak zwanych szypułach. W ten sposób najłatwiej jest odróżnić mniszka lekarskiego od mlecza zwyczajnego lub pospolitego, ponieważ w tym drugim przypadku kilka pąków kwiatowych może być osadzone na jednej łodyżce. Mlecze zwyczajny i pospolity kwitną później niż mniszek lekarski, jednak zdarza się, że oba gatunki są mylone. Tymczasem mlecze, w przeciwieństwie do mniszka lekarskiego, są roślinami trującymi, dlatego warto zapamiętać różnicę.

Po przekwitnięciu z kwiatu mniszka lekarskiego powstaje dmuchawiec – nasiona są unoszone wraz z wiatrem, by nowe rośliny mogły rosnąć w jak najbardziej sprzyjającym środowisku. Zielone liście mniszka lekarskiego mają charakterystyczne ząbkowanie i są dość bogate w biały sok.


Cenne zielone liście mniszka

liście mniszka lekarskiego
liście mniszka lekarskiego
Liście mniszka lekarskiego to przede wszystkim doskonały produkt na sałatkę. Popularna jest ona głównie we Francji, ale także w Polsce wiele osób zbiera liście tej rośliny  w tym celu. Podobnie jak w przypadku innych ziół, liście mniszka lekarskiego powinno zrywać się przed okresem kwitnienia – wtedy są najbardziej wartościowe. Jednocześnie zaleca się, by przed spożyciem moczyć liście w osolonej wodzie przez pół godziny. W ten sposób mają one stracić nieprzyjemny posmak – sok mniszka lekarskiego jest bowiem gorzki, moczenie ma wspomóc jego wypłukanie. Sałatka z liści mniszka jest bogata w prowitaminę A. Ponadto, tak jak inne zielone rośliny, może być pomocna w przypadku wspomagania leczenia anemii.

Liście mniszka lekarskiego nie przejawiają aż takich właściwości leczniczych jak kwiaty czy korzeń, jednak używa się ich w celach dietetycznych – do wzbogacenia codziennego wiosennego menu. Wartościowy może być również sok z liści i łodygi mniszka. Niektórzy stosują go podobnie jak sok z glistnika – do usuwania kurzajek. W tym celu używa się świeżego soku – smaruje się nim zmianę skórną przynajmniej raz dziennie. Sok ten można stosować również do wybielania przebarwień, takich jak na przykład piegi.

Zobacz również  Olejek z oregano i jego właściwości. Wyciąg z lebiodki pospolitej

Mniszek lekarski / dział Sport i hobby

Dostępność mniszka lekarskiego i produktów zawierających go w składzie – dział Sport i hobby.


Mniszek lekarski – wartościowe kwiaty

Kwiaty uznawane są za najbardziej wartościową część mniszka. Napar z tej części rośliny może być stosowany profilaktycznie w przypadku kamieni nerkowych, ponieważ  działa moczopędnie i w ten sposób wspomaga usuwanie złogów. Ten środek można stosować pomocniczo również w przypadku stanów zapalnych dróg moczowych. Napar z kwiatów mniszka jest także polecany, jako środek zapobiegający cukrzycy typu drugiego, ponieważ zmniejsza poziom cukru we krwi. Warto jednak pamiętać, że do takiego leczniczego celu lepiej zastosować specjalną mieszankę ziołową, nie tylko na bazie kwiatów mniszka, ale również innych, podobnie działających ziół, takich jak cykoria.

Zobacz również  Melisa lekarska i jej cudowne właściwości

kwiaty mniszka lekarskiego
kwiaty mniszka lekarskiego
Kwiaty mniszka lekarskiego można spożywać w formie naparu, jednak nie jest to jedyna opcja. Niektórzy przygotowują z nich syrop – do tego celu należy zebrać około pięciuset kwiatów mniszka lekarskiego bez łodygi. Niezbędnym składnikiem jest również cukier, który stanowi przede wszystkim konserwant. Niektórzy zielarze wykorzystują do tego celu miód. Kwiaty wraz z cukrem gotuje się na wolnym ogniu co najmniej przez kwadrans. Następnie odstawia na kilka godzin, przelewa do słoików i pasteryzuje.

Można również pozyskać sok inną metodą – po prostu zasypując kwiaty mniszka dużą ilością cukru. Taki syrop działa nie tylko jako środek żółciopędny, ale ze względu na zawartość witamin działa odżywczo na organizm oraz wzmacnia układ odpornościowy. Wynika to z zawartości cennych składników, takich jak witaminy z grupy B czy witamina C. Także w przypadku infekcji jamy ustnej warto wspomóc się tym naturalnym specyfikiem.

Według niektórych syrop z kwiatów z mniszka lekarskiego, nazywany również miodkiem z powodu podobnego smaku, oczyszcza organizm z toksyn. Kuracja tego typu preparatem jest więc bardzo przydatna wiosną. Z kwiatów mniszka pszczoły uzyskują również bardzo zdrowy miód. Nektar z tego kwiatu znajduje się we wszystkich miodach, które są pozyskiwane w maju, ponieważ mniszek lekarski jest wtedy najliczniej kwitnącą rośliną – łąki zyskują charakterystyczny żółty kolor.

Wywar z kwiatów mniszka lekarskiego można stosować również zewnętrznie. Szczególnie w przypadku problemów z wypryskami trądzikowymi na plecach i twarzy, polecaną metodą są kąpiele z dodatkiem tego środka. Do uzyskania odpowiedniej ilości naparu potrzebne są dwie garście suszonych kwiatów oraz cztery litry wody. Po kilkuminutowym gotowaniu dolewa się wywar do czystej wody w wannie. Oprócz lub zamiast kąpieli w celach leczniczych można stosować również okłady z zaparzonego ziela mniszka.


Mniszek lekarski / dział Kosmetyki

Dostępność mniszka lekarskiego i produktów zawierających go w składzie – dział Kosmetyki.


Zobacz również naszą publikację na temat stosowania olejku pichtowego na zmiany skórne.


Właściwości korzenia mniszka lekarskiego

Korzeń mniszka lekarskiego również posiada wiele właściwości zdrowotnych. By je uzyskać najczęściej poleca się spożywanie wywaru z tej części rośliny. W odróżnieniu od liści, korzeń mniszka należy zbierać późną jesienią, a potem wysuszyć. Dopiero potem można uzyskać z niego wywar. Podobnie jak inne części tej rośliny działa on moczopędnie oraz wspomaga wytwarzanie żółci w wątrobie, w ten sposób ułatwiając trawienie. Ten środek działa również w przypadku uporczywych zaparć.

Zobacz również  Olejek Amla. Magiczny agrest indyjski

Tak samo jak napar z kwiatów, wywar z korzenia mniszka można stosować w przypadku bólu gardła i kaszlu. Ze względu na swoje właściwości detoksykacyjne, korzeń mniszka lekarskiego jest polecany jako środek profilaktyczny w przypadku nowotworów. Wywar z ususzonych i upalonych korzeni mniszka lekarskiego w dawnych czasach zastępował kawę.


Mniszek lekarski / dział Zdrowie

Dostępność mniszka lekarskiego i produktów zawierających go w składzie – dział Zdrowie.


O jakie kwestie pytali Użytkownicy?

  • mniszek lekarski a mlecz różnice

Powiązane poradniki i rankingi

4 Thoughts to “Mniszek lekarski”

  1. Arek

    Korzeń mniszka lekarskiego jest już tak popularny i łatwo dostępny, że nie ma z nim problemu jeżeli chodzi o kupno. Piję napar z mniszka w celu zapobiegania cukrzycy, bardzo dobrze się spisuję.

  2. kamil

    U mnie na ból gardła syrop z mniszka lekarskiego spisuje się bardzo dobrze. Można go zrobić samemu, albo kupić już gotowy wprost do użycia. Ciekawy artykuł 🙂

  3. Ola

    Kupiłem niedawno korzeń mniszka lekarskiego i powiem, że jest to bardzo fajna, a przede wszystkim naturalna rzecz. Działa bardzo, ale to bardzo moczopędnie. Według mnie jednak, najlepszy jest wywar z kwiatów 😉

  4. Henryk

    Muszę przyznać, że u mnie świetnie spisuje się herbatka z mniszka lekarskiego. Na początku smak zdecydowanie odrzucał, ale potem przyzwyczaiłem się i stosuję ją już pół roku i zdecydowanie jest to coś, nad czym warto się pochylić i poczytać, tak jak zrobiliście to w tym artykule – dobra robota!

Leave a Comment