Soczewki kontaktowe

Wybór odpowiednich soczewek kontaktowych jest kwestią, którą należy podjąć konsultując się z okulistą. Właściwa decyzja zależy od wielu czynników, w tym refrakcji oka, tolerancji oczu na soczewki kontaktowe (uczulenia, reakcje alergiczne, podrażnienia, infekcje itp.), oczekiwań oraz nawyków higienicznych, które należy bezwzględnie respektować przy konserwacji szkieł kontaktowych.

Większość użytkowników stosuje miękkie soczewki kontaktowe, które zwykle można nosić wygodnie w pełnym lub w niepełnym wymiarze czasu. Z kolei twarde szkła kontaktowe wymagają przyzwyczajenia, dlatego należy je nosić przez dłuższy okres (jeżeli nie ma żadnym przeciwwskazań ku temu).

 • Jak często można nosić soczewki?
 • Czy planujemy nosić soczewki kontaktowe na co dzień, czy tylko w weekendy lub na specjalne okazje?

Wybieramy soczewki dla każdego. Jakie szkła kontaktowe powinniśmy stosować?

 • Soczewki kontaktowe kolorowe
 • Soczewki jednodniowe
 • Soczewki hybrydowe
 • Soczewki całodobowe
 • Soczewki Big Eyes powiększające oczy
 • Soczewki hydrożelowe i silikonowo-hydrożelowe
 • Soczewki twarde ortokorekcyjne
 • Soczewki progresywne
 • Soczewki miesięczne
 • Soczewki toryczne
 • Soczewki dwutygodniowe
 • Soczewki kwartalne
 • Soczewki roczne

 • Soczewki kontaktowe a ostrość widzenia

  soczewki kontaktoweSoczewki twarde (szkła korygujące gazoprzepuszczalne o oznaczeniu RGP) wymagają przyzwyczajenia w codziennym użytkowaniu, cechują się zwiększeniem ostrości widzenia w stosunku do miękkich soczewek kontaktowych, rekomendowane szczególnie osobom cierpiącym na astygmatyzm.

  Aby uniknąć poważnych komplikacji związanych z użytkowaniem soczewek, takich jak m.in. grzybicze infekcje oczu i owrzodzenia rogówki, istotne jest, aby używać szkieł stricte zalecanych przez lekarza.

  Stosowanie soczewek jednodniowych zmniejsza ryzyko niektórych infekcji oczu. W przypadku szkieł o dłuższym okresie użytkowania codzienna ich pielęgnacja, czyszczenie, dezynfekcja oraz higiena są niezbędnymi czynnikami. Soczewki przeznaczone tylko na jeden dzień wyrzucamy po jednorazowym użyciu.


  Soczewki na dzień i noc

  Osobom pracującym w trybie nocnym rekomendowane są szkła kontaktowe z przeznaczeniem do użytkowania zarówno w dzień, jak i w nocy. Warto poszukiwać te produkty posiadające certyfikat FDA, cechujące się wysokim współczynnikiem gazoprzepuszczalności.

  Noszenie soczewek kontaktowych nie jest jednak bezpieczne dla wszystkich. W tym celu powinniśmy także udać się do okulisty, który zaleci nam odpowiednie szkła i oceni wrażliwość oczu.

  Soczewki kontaktowe na dzień i na noc RANKING

  Zestawienie uwzględniające najchętniej kupowane w sklepach online soczewki kontaktowe night & day. Warto sprawdzić ilość sztuk oferowaną w każdym opakowaniu.


  A może soczewki kolorowe?

  Soczewki kontaktowe kolorowe dostępne są w celu podkreślenia wyrazistości naszych oczu. Te specjalne miękkie szkła kontaktowe optycznie zwiększają powierzchnię tęczówki, zmieniając przy tym wedle upodobania jej kolor, niezależnie od tego jaki posiadamy obecnie.

  Teatralne soczewki kontaktowe są szczególnie popularne w Halloween, a także są dostępne bez właściwości korekcyjnej, jeśli nie potrzebujemy szkieł korygujących wadę wzroku. Niezależnie jednak od rodzaju soczewek przed ich założeniem należy skonsultować się z okulistą.


  Soczewki alternatywą dla okularów korekcyjnych

  Dwuogniskowe i wieloogniskowe soczewki kontaktowe mogą zmniejszyć lub wyeliminować potrzebę noszenia okularów do czytania w uzasadnionych oraz skonsultowanych z okulistą przypadkach.

  Inna opcja to dopasowanie asymetryczne, gdzie jedna soczewka kontaktowa daje efekt dobrego widzenia na odległość, a soczewka dla drugiego oka – efekt dobrego widzenia z bliska.


  Alergia lub suche oczy

  Alergie oka lub suche oczy mogą mieć wpływ na komfort noszenia soczewek kontaktowych i ograniczyć możliwość ich noszenia. W tym celu należy skonsultować się bezwzględnie z okulistą.

  Soczewki jednorazowe zmniejszają ryzyko wystąpienia objawów alergii, istnieją również konkretne marki szkieł kontaktowych przeznaczonych dla suchych oczu, które zwiększą komfort i bezpieczeństwo użytkowania soczewek.

  Przed każdą decyzją zakupową należy bezwzględnie poradzić się lekarza specjalisty celem dobrania odpowiednich i bezpiecznych soczewek dla nas.


  Soczewki kontaktowe w RANKINGU – opakowanie minimum 30 sztuk

  Zestawienie uwzględniające najchętniej kupowane w sklepach online soczewki kontaktowe w opakowaniach minimum 30 sztuk.


  4 Thoughts to “Soczewki kontaktowe”

  1. Maciej

   Najważniejsze to by soczewek nie wybierać samemu, a zastosować się do polecenia okulisty, sprawdzając czy nie potrzebujemy konkretnych na naszą wadę. Cenie sobie soczewki głównie ze względu na wygodę, bo jestem osobą aktywną fizycznie i nie umiem chociażby biegać w okularach, a gra w piłkę jest niemożliwa, bo zaraz coś się z nimi może stać.

  2. Antoni

   Generalnie nie myślałem, że kiedyś będę nosił soczewki, ale ta chwila nadeszła. Dziękuje autorowi materiału, bo dobitnie przekonał mnie o przesiadce na soczewki. Jest to bardzo wygodna sprawa, nie trzeba męczyć się z czyszczeniem okularów i uważaniem na potencjalne zarysowania czy też uszkodzenia. Każdemu kto waha się, czy zmienić okulary na soczewki mówię stanowcze tak, a nie pożałujecie 🙂

  3. Eryk

   Soczewki to mega wygodna sprawa i każdemu je polecam, przesiadka z okularów to niebo a ziemia! Znalazłem jakiś czas temu ciekawe soczewki powiększające oczy i kupiłem na próbę, robią mega wrażenie i widocznie podkreślają oczy 😉

  4. Witold

   Dla mnie najlepsze są soczewki jednodniowe, bo po prostu mogę je wyrzucić zaraz po założeniu i nie ma z tym żadnego problemu. Polecam każdemu wypróbować, można chodzić normalnie w okularach, a na jakieś wydarzenie ubierać soczewki, albo chociażby przy uprawianiu sportu.

  Leave a Comment