Soczewki twarde ortokorekcyjne

Obecnie oferowane na rynku soczewki miękkie są chwalone przez pacjentów – nie drażnią oczu, są trwałe i wygodne, poprawiają komfort widzenia. Jednak nie każdy może nosić soczewki miękkie, z hydrożelu czy silikonu. Wady wzroku wymagają często zastosowania soczewek twardych.

Oprócz wielu omawianych zalet należy pamiętać, że szkła twarde musimy dokładnie dopasować do każdego oka, aby spełniły one swoje zadanie. Do pierwszego kontaktu musimy się też przyzwyczaić, dla niektórych niekoniecznie może to być komfortowe przeżycie. Przyleganie mniejszą powierzchnią do oka sprawia, że twardą soczewkę łatwiej możemy zgubić.


Cechy twardych soczewek ortokorekcyjnych

 • Twarde soczewki są elastyczne, ale nie mają w sobie wody, za to znakomicie przepuszczają tlen.
 • Są dobre dla osób aktywnych w sporcie, z dużymi wadami wzroku oraz astygmatyzmem.
 • Łatwo się je pielęgnuje, zakłada i zdejmuje.
 • Są wykonane z trwałego materiału, dlatego też ich żywotność jest dłuższa.
 • Posiadają także bardzo dobry komfort użytkowania.
 • Nie eliminują wad, ale korygują krzywiznę rogówki.
 • Są one dość trudne w stosowaniu, początkowo mogą podrażniać oko, ale znakomicie korygują wady widzenia.

soczewki twarde ortokorekcyjneSoczewki twarde korygują krzywiznę stożka rogówki, nie leczą, nie zmieniają jej, lecz ułatwiają komfort codziennego funkcjonowania. Okuliści wysoko oceniają tego rodzaju szkła kontaktowe wiedząc, że pacjenci potrzebują takiego rodzaju korekty.

Soczewek nie wolno stosować samodzielnie, zawsze lekarz musi je dobrać dla danego pacjenta. Soczewki twarde są niezbędne do stosowania oraz poprawiają idealnie jakość życia. Dzięki nim uprawianie sportu staje się dziecinnie łatwe. Soczewki kontaktowe twarde można nosić przez rok do dwóch lat. Później koniecznie trzeba je zmienić. Wada wzroku zmienia się wraz z czasem, z upływem lat, nie można zatem takich soczewek stosować w tak długim wymiarze czasowym. Czasami pacjent musi przejść operację, a nieraz powrócić do noszenia tradycyjnych okularów.

Tego typu szkła kontaktowe zalecane są przede wszystkim osobom aktywnym fizycznie. Twarde soczewki łatwo utrzymać w czystości, dzięki elastycznej strukturze nosi się je bardzo wygodnie, a lepsza przepuszczalność tlenu została osiągnięta dzięki brakowi wody. No i przede wszystkim są one trwalsze dzięki swojej strukturze, zapewniając lepszą korektę krzywizny rogówki.


Jak zakupić soczewki twarde?

twarde soczewki kontaktowe dedykowane są zwłaszcza sportowcom, którzy cenią sobie komfort noszenia szkieł kontaktowych
twarde soczewki kontaktowe dedykowane są zwłaszcza sportowcom, którzy cenią sobie komfort noszenia szkieł kontaktowych
Najpierw należy wybrać się do okulisty, przejść badania i rozmowę. Następnie koniecznie trzeba skorzystać z dobrego, renomowanego optyka. Otrzymamy informację, które szkła i jakiej firmy należy nabyć. Kolejnym krokiem jest zakup szkieł, noszenie ich w domu i dopiero po dwóch-trzech dniach stosowanie takich szkieł do pracy.

Im lepszej jakości soczewki, tym dłużej będą one używane. Nie należy kierować się w tym aspekcie kryterium oszczędzania. Dzięki odpowiedniej jakości soczewkom wydatnie poprawimy komfort naszego codziennego funkcjonowania. Jakościowe soczewki twarde kosztują kilkaset złotych, ale zapewniają dobrą jakość.

Nie zaleca się kupowania soczewek twardych krótkoterminowych, długoterminowe są zdecydowanie lepsze dla naszych oczu. Soczewki kontaktowe są o wiele lepsze dla osób dorosłych. Dzieciom zaleca się przede wszystkim okulary, ponieważ mogą mieć problem z utrzymaniem codziennej higieny szkieł kontaktowych. Dorośli cechują się większą świadomością wagi dbania o szkła.

Pacjenci z takimi kłopotami muszą odwiedzać okulistę co najmniej raz w roku, a czasem nawet co pół roku. Tylko wtedy zapewniona jest odpowiednia opieka specjalistyczna.


Soczewki kontaktowe korekcyjne RANKING

Zestawienie najchętniej wybieranych soczewek korekcyjnych wśród innych szkieł kontaktowych.


4 Thoughts to “Soczewki twarde ortokorekcyjne”

 1. Ariel

  Średniej jakości soczewka ortokorekcyjna kosztuje jakieś 30 złotych więc naprawdę myślę, że warto spróbować. Oczywiście wcześniej dobrze byłoby skontaktować się z okulistą. Takie soczewki mogą naprawdę bardzo pomóc ale trzeba je stosować z głową i gdy ich faktycznie potrzebujemy, a nie ot tak, dla kaprysu. Przydałby się jeszcze artykuł zestawiający ze sobą wszystkie rodzaje soczewek, tak żeby wszystko było w jednym miejscu.

 2. marczewski

  Bardzo ciekawy artykuł, z pewnością każdy kto tu trafia używa soczewek lub chociażby się do tego przymierza. Ważne jest, żeby nie kupować soczewek na własną rękę, a udać się do naszego okulisty, żeby dobrał nam odpowiednie. Oko jest bardzo wrażliwe i każde nawet najmniejsze wady należy korygować i nie wolno tego w żaden sposób olewać. Soczewki twarde ortokorekcyjne stosuje głównie dlatego, że biegam i takie zalecił mi specjalista, z uwagi na to, że nie wypadają.

 3. Misztrzul

  Soczewki ortokorekcyjne są bardzo wygodne w użytkowaniu i polecam je przede wszystkim osobą aktywnym fizycznie. Lekarz polecił mi je w moim przypadku bo korygują krzywiznę rogówki, a dla mnie było to bardzo istotne. Ceny nie są wygórowane, a cenię sobie wygodę, bo okulary są dla mnie uciążliwe. Artykuł bardzo pomocny 😉

 4. InfoPolska

  A jak to jest z soczewkami na basenie?

Leave a Comment