Mimo, iż ludzie kojarzą słowo „brzoza” jedynie z zabarwionym na biało drzewem, to jednak nie jest to skojarzenie poprawne. Mianem brzozy określa się pewien gatunek drzew oraz krzewów, które przynależą do rodziny brzozowatych. Tak naprawdę mnogości typów wchodzących w skład brzozy nie da się sprecyzować, gdyż w ich obrębie stale powstaje coraz to więcej mieszańców. Wyróżnia się jednak 30-60 głównych gatunków (oczywiście wszystko to pozostaje w zależności od konkretnej bazy taksonomicznej).
Przeznaczenie i właściwości brzozy
Ludzi jednak nie interesują (w większości) podziały na poszczególne gatunki. Bardziej interesujące są główne informacje o nich i ich właściwościach:
- brzozy to drzewa, które w większości rosną w lasach – raczej nie uprawia się ich na ogrodach
- czeczota to specyficzna nazwa dla drewna brzozy. Oznacza to drewno niezbyt trwałe, jednakże przydatne w meblarstwie, przemyśle papierniczym oraz drzewnym. Nie jest zbyt twarde ani ciężkie. Przed laty ludzie produkowali z drzewa koła, obecnie robi się sklejki, wykładziny oraz meble.
- kora brzozy także jest dość przydatna. Można z niej uzyskać garbnik czy dziegieć.
- bardzo interesującym dla zdrowia oraz urody jest sok z tego drzewa. Zwie się on oskołą – w jego składzie znajduje się ogromna ilość cukrów. Produkuje się z niego napoje oraz tak zwaną wodę brzozową, z której korzysta się czysto kosmetycznie (może ona na przykład, w formie mgiełki, być stosowana jako wzmocnienie dla włosów)
- czasem brzozy (a raczej niektóre, wybrane gatunki) są hodowane w charakterze drzew ozdobnych. To te drzewka, które mają białą korę i bardzo wczesną wiosną robią się zielone
- ciekawostką może być to, co robili z brzozy ludzie jeszcze w czasach średniowiecza. Przez wzgląd na specyfikę tego drewna tworzono z niej … więzy, pęta, a nawet rózgi do wymierzania chłosty!
Brzoza znana jest także jako roślina lecznicza. Wspomaga regenerację, zdrowienie oraz profilaktykę względem wielu chorób. Liście z niej działają moczopędnie, zwalczając reumatyzm oraz nadmierną potliwość. Dzięki nim odtruwany jest układ krwionośny oraz zdecydowanie poprawia się przemiana materii. Jeżeli chodzi o brzozę, jaką można kupić w polskich aptekach, to są to tylko preparaty tworzone z brzozy omszonej oraz brodawkowatej. W skład białej kory wchodzi tak zwana betulina – jest ona szczególnie znana ze swej właściwości wspomagającej leczenie nowotworów.
Sok z brzozy najlepiej jest zbierać wiosną – wówczas to w składzie oskoły znajduje się sporo cukrów oraz minerałów. To one wspomagają zachowanie nie tylko lepszego zdrowia, ale i urody.
Sok z brzozy w sklepach internetowych
Zestawienie najchętniej wybieranych i najbardziej popularnych soków z brzozy i produktów z ich dodatkiem, znalezionych w sklepach internetowych. Ranking powstał w oparciu o serwis Nokaut.pl i jest aktualizowany na bieżąco.
Rola brzozy w życiu przodków
Z brzozą bardzo silnie wiąże się kultura. Od wieków stanowiła ona inspirację dla naszych przodków, którzy byli zafascynowani jej ogólnym pięknem oraz właściwościami. Przyjrzyjmy się teraz niektórym z nich – jak myślisz, czy dawni ludzie mogli mieć rację co do brzozy?
- Słowianie sadzili to drzewo przy grobie zmarłego. Wierzyli bowiem, że chroni ona przed duchami. Co ciekawe, mimo odmiennych wierzeń, podobnie postępowali wcześniejsi chrześcijanie – tworząc brzozowe krzyże.
- Na Zielone Świątki korzystano z gałązek brzozowych – tworzono z nich wianki oraz zdobiono domy. Tak samo używano ich podczas Niedzieli Palmowej – tworzono z nich małe biczyki, którymi budzono „śpiochów” bądź smagano dziewczęta w śmingusa.
- Niektórzy twierdzą, że samo przebywanie w towarzystwie brzozy jest bardzo korzystne dla zdrowia. Ponoć wydziela ona fale działające bardzo pozytywnie. Drzewo to jest także jednym ze znaków celtyckiego horoskopu, a osoby urodzone pod tym znakiem są pracowite i bardzo skromne, wierne oraz przyjacielskie. Jedyne, czego mogą żałować, to braku muzycznego talentu.
- Rzymianie wierzyli, że brzoza to symbol władzy. Kiedy dochodził do niej nowy konsul, podczas uroczystości mianowania korzystano z gałązek brzozowych
- Samo drzewo jest bardzo silnym symbolem. Reprezentuje miłość, rodzinę, czystość i małżeństwo. Na znak wiecznej miłości i życzenia szczęścia, nowożeńcy dostawali od troszczących się o nich bliskich gałązki brzozy, które zapalano jak pochodnie.
Brzoza swoje właściwości prozdrowotne zawdzięcza praktycznie każdemu jej elementowi. Chociażby same liście to bogate źródło substancji aktywnych, takich jak chociażby garbniki, flawonoidy, olejki eteryczne, kwas askorbionowy (naturalna witamina C) oraz betulina. Sporządzany napar z liści charakteryzuje się działaniem antyoksydacyjnym, moczopędnym, przeciwreumatycznym oraz napotnym, stosuje się go także zewnętrzne do przemywania skóry chociażby przy łuszczycy. Trwają natomiast badania nad (podobno) właściwościami przeciwnowotworowymi kory brzozy. Napar można także zrobić z pączków, które zmniejszają dolegliwości bólowe związane z gardłem oraz mięśniami, a ponadto napar z pączków ma działanie przeciwgorączkowe.
Super artykuł, nie wiedziałam nawet, że właściwości brzozy są tak szerokie! Koleżanka namawia mnie, żeby kupić to na moje bóle reumatyczne i chyba się na to zdecyduje.
Jak dowiedziałam się, że liście brzozy zwyczajnej pomagają w bólach reumatycznych, to zdecydowanie stwierdziłam, że jest to produkt dla mnie i faktycznie pomaga. Nie ma sensu chyba truć się tabletkami, skoro naturalne rzeczy pomagają bardziej.
Brzoza zdecydowanie pomaga na reumatyzm. Dużo osób w mojej rodzinie to stosuje, bo mają takie dolegliwości i jest to jedno z niewielu, które w ogóle pomaga. Bardzo ciekawy materiał, pozdrawiam.
Tak jak poprzednicy mówili, jest to świetny preparat na bóle reumatyczne. Jest łatwo dostępny, ale można to też robić samemu. Należy wtedy pamiętać, że trzeba go zebrać wiosną, bo wtedy jest najbardziej bogaty w istotne dla niego minerały.