Jedną z tych chorób, której absolutnie nie należy bagatelizować jest angina. Do jej najbardziej charakterystycznych objawów zalicza się niezwykle silny ból gardła, który utrudnia połykanie oraz wysoką gorączkę. Nie towarzyszy jej natomiast katar ani tak charakterystyczne dla grypy czy zwykłego przeziębienia łamanie w kościach.
Przyczyny i objawy choroby
Angina jest chorobą zakaźną o najczęściej podłożu bakteryjnym. Za jej powstanie są zazwyczaj odpowiedzialne paciorkowce. Błędem jest jednak twierdzenie, że choroby tej nie mogą wywoływać wirusy i grzyby.
Objawy anginy
Początek choroby jest nagły. Od razu pojawia się bardzo silny ból gardła, który sprawia, że przełknięcie nawet odrobiny płynu staje się bardzo nieprzyjemne. Niektórzy odczuwają silne promieniowanie dolegliwości bólowych aż w okolice uszu. Typowa jest także wysoka temperatura ciała – przekracza ona 38 stopni. W związku z tym pojawiają się dreszcze i nieustanne uczucie zimna. Dochodzi również do powiększenia się węzłów chłonnych znajdujących się na szyi. Są bardzo tkliwe i najdelikatniejsze nawet ich dotknięcie wywołuje ból. Ogólne rozbicie i ból głowy dopełnia tylko obrazu choroby.
Angina jest jedną z poważniejszych dolegliwości związanych z zapaleniem migdałków. Szczególnym problemem staje się w trakcie tej choroby ból, zaś nie leczona angina może prowadzić do dalszych powikłań i komplikacji zdrowotnych.
Jakie są pierwsze objawy anginy? Dlaczego nie można ich lekceważyć?
Najpoważniejszym objawem anginy jest silny ból gardła. U wielu osób jest to poważny problem, który nie tylko jest przyczyną fatalnego samopoczucia, ale również utrudnia przełykanie. Uczucie bólu potęguje się w przypadku poruszenia głową, zaś często nawet najdrobniejszy ruch staje się przyczyną ogromnych cierpień pacjentów cierpiących na anginę. Ból ten zazwyczaj promieniuje aż do ucha. To właśnie na bóle ucha należy zwrócić szczególną uwagę. Poważnym problemem związanym z tą choroba jest ryzyko dalszych komplikacji, które są efektem pojawienia się stanu zapalnego.
Obrzęk trąbek słuchowych oraz zajęcie przez stan zapalny migdałków może prowadzić do poważnego uszkodzenia narządu słuchu. Aby uniknąć przykrych konsekwencji związanych z powikłaniami, osoby podejrzewające u siebie wystąpienie anginy powinny możliwie jak najszybciej skontaktować się z lekarzem i podjąć odpowiednie leczenie.
Czy pojawia się nalot na migdałkach?
Większość osób jest przekonanych, że jeżeli na migdałkach nie dostrzega się białego nalotu, to na pewno nie chorujemy na anginę. Tymczasem okazuje się, że tak naprawdę nalot pojawia się bardzo rzadko. W początkowym okresie choroby migdałki są obrzęknięte i silnie zaczerwienione. Dotyczy to również błon śluzowych, które je otaczają. Z czasem w migdałkach tworzą się tak zwane krypty i to właśnie w nich może gromadzić się nalot. Jego barwa może być biała lub żółta. Tworzony jest przez włóknik oraz leukocyty. U niektórych osób nie pojawia się w ogóle z uwagi na to, że ściera to ślina i pokarm, który dostarczamy sobie codziennie. Należy również podkreślić, że pojawia się on tylko wtedy, kiedy podłoże choroby ma charakter bakteryjny.
Angina a upał
Angina jest chorobą, która bardzo często pojawia się w upalne dni. Przyczynia się do tego miejscowe oziębienie tkanej w momencie, kiedy rozgrzane upałem naczynia krwionośne przebiegające w gardle są rozszerzone. Zjedzenie na przykład loda sprawia, że naczynia gwałtownie się kurczą. Sprawia to, że ta część ciała staje się bezbronna wobec atakujących ją drobnoustrojów. Dodatkowo bakterie, które na stałe bytują w naszej jamie ustnej mogą zdecydowanie łatwiej przenikać w głąb otaczających je tkanek.
Angina a zarażenie
Angina uznawana jest za dość mocno zaraźliwą. Oznacza to, że kontakt z osobą chorą może również dla nas skończyć się chorobą. Angina przenosi się drogą kropelkową – wystarczy więc, że chory w naszej obecności kichnie lub zakaszle, aby drobnoustroje wywołujące chorobę dostały się do naszego organizmu. Nie należy również korzystać z tych samych sztućców, co osoba zarażona.
Leczenie anginy i domowe sposoby
Sposób leczenia uzależniony jest od czynnika, który wywołał chorobę. W przypadku bakterii zawsze konieczne jest zastosowanie antybiotyku. Podłoże wirusowe nie nakłada takiej konieczności. Podawane antybiotyki będą nieskuteczne, jeżeli angina ma podłoże grzybicze lub bakteryjne. Przy anginie o podłożu bakteryjnym podaje się przede wszystkim leki zawierające penicylinę. Pamiętajmy jednak, aby terapię leczniczą zawsze skonsultować z lekarzem. Przy braku leczenia lub też przy jego nieefektywności może pojawić się ropień. W następstwie może dojść do rozprzestrzeniania się stanu zapalnego i groźnych powikłań.
Podczas anginy nasz organizm jest wyraźnie osłabiony. W czasie choroby powinniśmy odizolować się otoczenia, aby zmniejszyć ryzyko zarażenia innych. Należy pić sporo płynów – najlepiej takich o temperaturze pokojowej lub co najwyżej ciepłych. W naszej diecie powinniśmy spożywać posiłki, które mogą być łatwo przełykane. Nie jest natomiast wskazane spożywanie pikantnych oraz gorących pokarmów czy też płynów. Warto natomiast płukać gardło przygotowanym naparem z rumianku lub szałwii. Ulgę powinny dać pastylki do ssania, mieszanki obniżające wysoką temperaturę oraz okłady na szyję. Nie jest natomiast konieczne leżenie w łóżku, jednak unikajmy nadmiernego wysiłku fizycznego.
O jakie kwestie pytali Użytkownicy?
- czy angina jest zaraźliwa
- angina zaraźliwa
- angina czy jest zaraźliwa
- angina przyczyny
- angina leczenie
Trochę mało informacji na temat samych objawów oraz przyczyn anginy ropnej. Infekcje bakteryjne i wirusowe mogą spowodować zapalenie migdałków. Częstą przyczyną są zwłaszcza bakterie Streptococcus. Stan zapalny powodują również:
– adenowirusy
– wirus grypy
– wirus Epsteina-Barr
– wirusy paragrypy
– enterowirusy
– wirus opryszczki
Główne objawy zapalenia migdałków to oczywiście ich obrzęk, czasem na tyle poważny, aby zablokować drogi oddechowe. Inne objawy anginy ropnej to:
– ból gardła i bolesność przy przełykaniu,
– zaczerwienienie migdałków
– biała lub żółta powłoka na migdałkach
– chrypka lub utrata głosu
– ból głowy
– brak apetytu
– bolesne pęcherze lub owrzodzenia na gardle
– ból ucha
– trudności w oddychaniu przez usta
– powiększenie węzłów chłonnych w okolicy szyi lub żuchwy
– gorączka, dreszcze
– nierównomierny oddech
U dzieci angina ropna objawia się także nudnościami, wymiotami, bólem brzucha.
Samo zaś leczenie zapalenia migdałków będzie zależeć częściowo od przyczyny. Aby ustalić przyczynę, lekarz może przeprowadzić szybki test na obecność bakterii pobierając do analizy wymaz z gardła. Test w warunkach laboratoryjnych pozwala wykrywać zakażenie bakteryjne. Infekcji wirusowej nie rozpoznamy w teście, lecz można ją założyć, gdy test na obecność bakterii wyjdzie ujemny. W niektórych przypadkach objawy pacjenta są wystarczające do zdiagnozowania zakażenia bakteryjnego, przez co antybiotyki mogą być wybrane bez wykonywania szybkiego testu na obecność paciorkowca.
Przy zakażeniu bakteryjnym podstawą leczenia są antybiotyki, które mogą być podawane jednorazowo lub przyjmowane przez 7-10 dni doustnie. Często poprawia się stan zdrowia w ciągu dwóch lub trzech dni po rozpoczęciu kuracji antybiotykami, jednak ważne jest, aby przyjąć całą zapisaną dawkę. Niekiedy trzeba przyjąć dodatkową dawkę, jeśli pierwsza kuracja nie pomoże.
A co jeśli mamy do czynienia z infekcją wirusową? Tutaj naturalnie antybiotyki nie pomogą. Z wirusami z reguły dobrze radzi sobie nasz układ odpornościowy, można go dodatkowo wspomóc poprzez:
– odpoczynek (unikajmy wysiłku fizycznego)
– picie gorących lub też bardzo zimnych płynów celem złagodzenia bólu gardła
– przyjmowanie pokarmów płynnych, takich jak lody, zupy itp.
– stosowanie nawilżaczy powietrza w domu
– płukanie gardła wodą z solą
– ssanie pastylek zawierających benzokainę lub inne środki znieczulające o działaniu miejscowym
– przyjmowanie środków przeciwbólowych typu paracetamol albo ibuprofen (jeżeli nie jesteśmy uczuleni)
– zdrową dietę
Na zapalenie migdałków wśród domowych sposobów oraz przy wspomaganiu terapii leczniczej często stosuje się (sam też tak robię):
Przy anginie ropnej często domowe sposoby leczenia zdają egzamin w postaci łagodzenia objawów, jednak jeżeli mamy bakteryjne zapalenie, to niestety bez antybiotyków raczej się nie obędzie. No i pamiętajmy, że angina należy do chorób zakaźnych, zatem zapalenie migdałków jest zaraźliwe, przenoszone drogą kropelkową.