Soczewki kwartalne

Soczewki kwartalne są odpowiednie dla osób dorosłych, które przestrzegają rygorystyczne zalecenia higieniczne dotyczące szkieł kontaktowych. W przypadku standardowych szkieł do wyboru mamy soczewki twarde ortokorekcyjne oraz miękkie – bardziej komfortowe, wygodne w codziennym stosowaniu.

Znakomicie zastępują one okulary, dając komfort stosowania oraz pozwalając wielu osobom zrezygnować z tradycyjnych oprawek. I dlatego właśnie szkła kwartale występują jedynie w miękkiej odmianie.

Szkła kwartalne muszą być dobrze oczyszczane, przechowywane w pojemniku z właściwym płynem, co zapewnia im higienę. Celem usuwania osadów białkowych z powierzchni powinno się stosować dodatkowo tabletki enzymatyczne. Należy zadbać również o bezpieczeństwo ich przechowywania, gdyż są one wykonane z delikatnych i podatnych na uszkodzenia materiałów. Troska o soczewki po pewnym czasie stanie się dla nas intuicyjna.


Dlaczego soczewki kwartalne?

Wielką zaletą soczewek kwartalnych jest oczywiście wygoda ich stosowania – wymiana następuje dopiero po 3 miesiącach. Ich właściwości korygujące w okresie ich użytkowania nie powinny słabnąć, w tym przypadku kluczową rolę odgrywa oczywiście wspomniana już wcześniej ich odpowiednia pielęgnacja. Brak odkształceń, tak charakterystycznych dla szkieł o krótszych terminie przydatności, wynika z odpowiedniej budowy i struktury odmian kwartalnych.

soczewki kontaktowe kwartalneGłównym czynnikiem wyboru szkieł kwartalnych jest oczywiście cena – w ogólnych rozrachunku zdecydowanie oszczędniejszych wariantem jest zakup raz na trzy miesiące soczewki zamiast całych opakowań tych o krótszym terminie noszenia.

Czy spełnią one swoją rolę w leczeniu schorzeń? Jak najbardziej. Często kupują je osoby posiadające poważne wady wzroku, ale i odpowiedzialne i systematyczne, gdyż tego wymaga cykliczna oraz dokładna pielęgnacja soczewek.

Ceny soczewek kwartalnych wahają się standardowo od kilkudziesięciu do kilkuset zł, a są one uzależnione od wielu czynników, między innymi:

 • jakości,
 • producenta,
 • trwałości szkieł,
 • materiału wykonania,
 • ilości soczewek w opakowaniu.

Nie powinno stanowić większego problemu wydanie raz na kwartał nawet 300 złotych. Takie szkła na pewno nie zniszczą się po tygodniu czy dwóch, a ich miękkość – wykonane są z silikonu oraz hydrożelu – optymalnie dostosowuje się do potrzeb narządu wzroku pod warunkiem, że decyzje zakupową skonsultujemy z okulistą. Najczęściej występującym rodzajem soczewek kwartalnych są szkła sferyczne o średnicy 14,0 mm, o promieniu krzywizny równym 8,6 mm i przeznaczone do noszenia tylko w dzień.


Zanim kupimy soczewki kwartalne

Zakup powinna poprzedzać wizyta u okulisty, aby dobrać odpowiednią moc soczewek, następnie szkła dopasowuje nam optyk. Najlepiej sprawdzić soczewki kontaktowe w warunkach domowych przez kilka dni – czy nie dochodzi do podrażnień, reakcji alergicznych, początków infekcji itp. Warto na początek kupować soczewki dzienne lub poprosić o wersję próbną. W przypadku przeciwwskazań do stosowania soczewek pozostają nam tradycyjne okulary korekcyjne.

Warto na temat konkretnych szkieł zasięgnąć opinii innych użytkowników. Soczewki pomagają skorygować wadę wzroku, wyostrzyć widzenie, ale źle dobrane mogą powodować szereg powikłań groźnych dla narządu wzroku.


Soczewki kwartalne RANKING

Najchętniej wybierane soczewki kwartalne dostępne w sklepach internetowych. Ranking jest aktualizowany każdego dnia.


O jakie kwestie pytali Użytkownicy?

 • https://idbajosiebie net/wzrok/soczewki/soczewki-kwartalne/

5 Thoughts to “Soczewki kwartalne”

 1. Aga

  Dobre rozwiązanie ale tylko dla osób, które nigdy nie miały problemów z oczami (od strony podrażnień, zapaleń itp.). W innym wypadku odradzam. Sama próbowałam używać i dla mnie to była męczarnia. Co chwilę zapalenie spojówek, dramat. Musiałam przestawić się na jednodniowe. Wiem, że soczewka kwartalna to mega wygoda ale niestety nie dane mi jej zaznać 😉 Jeśli ktoś nosi takie soczewki i ma problemy właśnie z podrażnieniami itp. to proponuje od razu je wymienić na jednodniowe.

 2. Grzegorz

  Bardzo fajny materiał, na temat 😉 Odkąd stłukłem swoje okulary na koncercie, postanowiłem nie wracać do tej formy a iść do okulisty na badania i zapytać o soczewki. Nie widział on żadnych nieprawidłowości, więc mogłem spokojnie u optyka zakupić soczewki. Ze względu na częste delegacje, bałem się, że będę zapominał zmieniać o odpowiednim czasie soczewek, więc wybrałem soczewki kwartalne i jestem mega zadowolony 😉

 3. Norbert

  Soczewki to rzecz, której nie wybierzemy sami, musimy skontaktować się ze specjalistą. Mój okulista polecił mi kwartalne, bo powiedziałem, że chcę o dłuższej żywotności niż te miesięczne, a jednocześnie bałem się o to, że roczne to będzie zły wybór. Polecił mi kwartalne i był to strzał w dziesiątkę. Materiał bardzo przydatny, tak samo jak i ranking 🙂

 4. Miłosz

  Ostatnim razem u okulisty, polecona mi została soczewka na kwartał, jako taka, która trzyma się najdłużej. Używam jej już dwa miesiące i nie widzę, by pogorszyła się jakoś widzenia i użytkowania względem początku, więc jak najbardziej działa poprawnie.

 5. Ola

  Najbardziej wytrzymałe szkła kontaktowe jakie miałam to właśnie szkła na kwartał. Używam ich do teraz i są bardzo dobre, często wyjeżdżam w delegację na dłuższy czas, więc nie muszę się martwić o to, że mi zabraknie czasu na wymianę.

Leave a Comment