Miękkie soczewki zawierają wodę i nawilżają wzrok. Wiele osób właśnie tego rodzaju szkła kontaktowe ocenia najwyżej. Ich zdaniem soczewki miękkie są wyjątkowo przyjazne dla oczu. Tego rodzaju szkła kontaktowe można nosić wtedy, gdy wada wzroku nie jest duża, gdy pacjent nie cierpi na astygmatyzm. Przy dużych wadach wzroku ten wariant z reguły odpada.
Szkła hydrożelowe i silikonowo-hydrożelowe – różnice
Soczewki hydrożelowe nazywane są soczewkami starszej generacji. Szkła kontaktowe silikonowo-hydrożelowe są nowszej generacji, ulepszone technologicznie, przepuszczają o wiele lepiej tlen niż starsze soczewki, zapewniają duży komfort, możliwość noszenia przez długi czas, co wpływa korzystnie na zdrowie naszego oka. Oczy w nich są zwilżone, a tlen z łatwością przenika przez soczewki.
Różnice konstrukcyjne soczewek hydrożelowych oraz silikonowo-hydrożelowych wynikają przede wszystkim ze współczynnika gazoprzepuszczalności, mającego decydujący wpływ na komfort stosowania szkieł kontaktowych oraz bezpieczeństwa ich stosowania. Soczewki silikonowo-hydrożelowe cechują się wyższym współczynnikiem oraz parametrami uwodnienia na poziomie 35-60%. Niższa gazoprzepuszczalność to większe ryzyko podrażnień oraz wystąpienia infekcji.
Certyfikat FDA w soczewkach
Soczewki różnią się rodzajami, wiele z nich zatwierdziła Agencja ds. Żywności i Leków FDA. Dopuszcza je na rynek z dość precyzyjnymi zaleceniami. Lekarz doradzi pacjentowi, które soczewki są najlepsze dla niego, pacjent natomiast powinien zaakceptować lekarskie zalecenia. Soczewki tego rodzaju można dłużej nosić, nawet czasami przez sześć dni bez przerwy, a czasami nawet przez cały miesiąc. Wymiana soczewek jest prosta, łatwa i przyjemna.
Nie wszystkie soczewki dostępne w internecie mają certyfikat FDA, dlatego nie trzeba kierować się ceną, lecz rodzajem soczewek. Certyfikaty i gwarancje poświadczają jakość. Pacjent musi przeczytać ulotkę dołączoną do soczewek i sprawdzić jakie certyfikaty dane szkła kontaktowe posiadają. Można również posiłkować się poradami w internecie, ale nie wolno traktować ich jako wytycznych. Są one jedynie luźnymi wskazówkami, które mogą się przydać, ale należy je bezwzględnie weryfikować.
Higiena
Nie należy samodzielnie ich kupować, nosić szkieł uszkodzonych, brudzić ich. Higiena oraz dobry stan szkieł są niezwykle ważne. Specjalista dopasuje soczewki do oczu pacjenta i wypisze na nie receptę. Należy zapomnieć o ich kupowaniu w niesprawdzonych i niepewnych źródłach. Salon optyczny jest najlepszym miejscem zakupu szkieł kontaktowych – są one czyste, dobrej jakości, posiadają gwarancję. Nie wolno nosić soczewek dłużej niż jest to zalecane. Szkła kontaktowe nadają się na dokładnie opisany czas.
Nie wolno ponadto samowolnie myć i osuszać szkieł w inny niż zalecany sposób. Uszkodzenie wzroku przez soczewki kiepskiej jakości jest bardzo prawdopodobne, dlatego niezwykle istotna jest ich jakość oraz zastosowanie odpowiednich środków higieny.
W przypadku wystąpienia niepokojących objawów pacjent powinien wybrać się do okulisty, poprosić o ponowne przebadanie oczu i dobranie lepszych soczewek. Jakość, cena, gwarancja i miejsce zakupu – na to koniecznie trzeba zwrócić uwagę.
Lekarz, optyk oraz optometrysta udzielą nam najbardziej optymalnych indywidualnych porad.
Soczewki silikonowo-hydrożelowe RANKING
Zestawienie najchętniej wybieranych silikonowo-hydrożelowych, dostępnych w dziale Szkła kontaktowe. Ranking aktualizowany jest na bieżąco każdego dnia.
Jeśli mogę komuś polecić to TYLKO i wyłącznie CooperVisiony! Nic innego. Miesięczne, wysoka jakość wykonania i najlepsze użyte materiały. Przede wszystkim ogromny komfort. Po miesiącu białka w ogóle nieprzekrwione, oko jest zdrowe i na takie wygląda. Cenowo też wypadają bardzo ok. Soczewka hydrożelowa przepuszcza tlen więc nawet jeśli ktoś ma problemy z podrażnieniami oczu to może śmiało ich używać. Polecam.
Przydatne zestawienie i materiał. Soczewki hydrożelowe są bardzo dobre dla osób których oczy są podatne na podrażnienia, ze względu, że przepuszczają większą ilość gazu niż normalne. Są bardzo dobrym wyborem, sam takich używam i z całego serca mogę je polecić, nie są też bardzo drogie 😉
Kupiłam kiedyś soczewki przez internet i do tej pory pamiętam jak podrażniły moje oczy. Następnego dnia rano był to ból nie do zniesienia, dlatego uważajcie co kupujecie! Od tej pory chodzę do optyka i kupuje je stacjonarnie. Soczewki hydrożelowe są przeznaczone dla osób o wrażliwych oczach, narażonych na potencjalne podrażnienie. Cena nie jest wygórowana, a zdecydowanie warto!
Od dawna noszę soczewki, ale nie trafiłem wcześniej na soczewki silikonowo-hydrożelowe. Bardzo dobrze trzymają się oka, trochę ciężej mi je ściągnąć, ale chociaż nie obracają się nigdy podczas noszenia a to bardzo ważne.
Ja osobiście polecam soczewki bioair comfort. Bardzo dobrze się spisują i są dosyć budżetowe, więc jak na pierwsze soczewki to bardzo polecam. Wiadomo, że trzeba to skonsultować z lekarzem wcześniej, ale to chyba jasna sprawa, że samemu nie można sobie zadecydować jakie będziemy nosić.