Soczewki miesięczne

Soczewki można wymieniać codziennie, w takich przypadkach mamy do czynienia ze szkłami jednodniowymi. Są też inne, które można wymieniać co tydzień lub dwa – wówczas mamy do czynienia z soczewkami tygodniowymi lub soczewkami dwutygodniowymi.

Wśród konsumentów chętnie wybierane są również soczewki miesięczne, kwartalne i roczne.

Zakup soczewek miesięcznych nie musi specjalnie nadwyrężać naszego budżetu – już za 35-50 złotych można kupić całkiem dobre szkła kontaktowe. Zazwyczaj są to produkty w cenie promocyjnej, regularna cena jest wyższa o 40-50 złotych.


Rodzaje soczewek miesięcznych

Soczewki miesięczne mogą mieć kilka odmian w zależności od formy oraz procesu technologicznego, np. szkła toryczne (soczewki dla astygmatyków), progresywne (soczewki dla osób po 40. roku życia), kolorowe lub z wzorami. Soczewki kolorowe lepiej nosić od czasu do czasu. Jest to wybór na krótki okres, na wybrane okazje, nie zaleca się ich stosowania przez dłuższy czas.

soczewki miesięcznePo miesiącu użytkowania soczewki wyrzucamy, zastępując je nowymi, dzięki czemu są one świeże, bezpieczne dla oka. Szkła kontaktowe miesięczne są zalecane jako mające optymalny czas użytkowania i trwałe. Najlepiej, gdy są wykonane z silikonu i hydrożelu – tego rodzaju soczewki nawilżają oczy i nie podrażniają ich, gdyż są miękkie i delikatne. Ponadto ten materiał cechuje się wysoką gazoprzepuszczalnością, przez co nasze gałki oczne są lepiej nawilżone i dotlenione.

Niektóre soczewki miesięczne nadają się do noszenia przez cały tydzień bez ich zdejmowania, jednak jest ich na rynku stosunkowo niewiele. Specjaliści zalecają raczej sen bez soczewek, aby dać odpoczynek naszym oczom. W wyjątkowych przypadkach można spać z soczewkami kontaktowymi.

Miesięczne soczewki noszą osoby w różnym wieku: dzieci, młodzież oraz osoby dorosłe. Wspomagają one widzenie i sprawiają, że wada wzroku nie pogłębia się.


Jakie soczewki – dzienne, tygodniowe czy miesięczne?

soczewki kontaktowe miesięczne Air Optix Aqua
soczewki kontaktowe miesięczne Air Optix Aqua
Decyzję o zakupie odpowiednich soczewek powinniśmy skonsultować z naszym okulistą. Argumenty przedstawione przez lekarza zawsze mają charakter profesjonalny i indywidualny. Soczewki oferowane na rynku różnią się:

 • ceną,
 • jakością,
 • materiałem,
 • starannością wykonania,
 • trwałością.

Warto zaufać znanym i sprawdzonym markom. Nawilżenie soczewek ma duże znaczenie, jeśli można je nawilżać naturalnie, tym lepiej. Nawilżanie za pomocą kropli jest zawsze mniej komfortowe, u bardzo wrażliwych osób może prowadzić do alergii oraz infekcji.

Rekomendowane jest wybieranie soczewek miękkich, delikatnych, wygodnych w noszeniu, w przypadku których ryzyko podrażnień jest zdecydowanie mniejsze. Dobre soczewki mają zastępować okulary i efektywnie wspomagać nasz wzrok. Należy pamiętać, że nie każdy może nosić soczewki – kluczową rolę odgrywają tutaj badania oraz wywiad z okulistą.

W przypadku zakupienia soczewek miesięcznych niezbędnymi dodatkowymi elementami będą płyn do szkieł kontaktowych oraz pojemnik do ich przechowywania. Należy zadbać o odpowiednią higienę oraz pielęgnację, aby usunąć z ich powierzchni wszelkiego rodzaju zabrudzenia i osady białkowe.

Stosowanie soczewek miesięcznych dedykowane jest osobom aktywnym, stawiającym na komfort oraz wygodę, dla których ze względu na tryb życia noszenie okularów korekcyjnych może być kłopotliwe oraz uciążliwe.


Soczewki miesięczne RANKING

Zestawienie najchętniej wybieranych soczewek miesięcznych. Ranking szkieł kontaktowych jest aktualizowany na bieżąco.


5 Thoughts to “Soczewki miesięczne”

 1. Aniulka

  Korzystam z takich soczewek, jak dla mnie bomba. Co prawda używam nieco droższych, bo Air Optix Aqua ale myślę, że tańsza soczewka miesięczna też się dobrze sprawdzi. Moje są silikonowo-hydrożelowe i muszę powiedzieć, że dobrze przepuszczają powietrze, oko jest odpowiednio nawilżone i nigdy nie miałam jakichkolwiek podrażnień. Wygodne i zdrowe rozwiązanie.

 2. Karolinka

  Soczewki miesięczne to super sprawa. Wcześniej nosiłam okulary, ale po kontroli u okulisty, który powiedział, że nie mam przeciwwskazań do noszenia soczewek od razu to zmieniłam i nie żałuję 😉 Soczewki miesięczne to takie które na początek polecił mi optyk i chyba przy nich zostanę, bardzo wygodne, wystarczy kilka dni i już jest się przyzwyczajonym.

 3. Kacper

  Bardzo fajny materiał, pomocny w przekonaniu o soczewkach miesięcznych. Kupiłem jakiś czas temu soczewki wykonane z hydrożelu bo te polecił mi optyk przy moim wrażliwym oku. Wydaje mi się, że miesięczne to najbardziej optymalny czas żywotności soczewek, chociaż są to moje pierwsze. Zobaczymy jak będzie dalej 🙂

 4. Artur

  Próbowałem już dużo tego typu soczewek i zdecydowanie soczewka miesięczna to moja ulubiona. Codziennie wieczorem je zdejmuje, lub w przeciągu dnia jeżeli długo mam je na oczach. Po miesiącu trzeba je bezwzględnie zmienić!

 5. Andrzej

  Jak ktoś szuka długotrwałe szkła kontaktowe to chyba najlepszym wyborem są właśnie szkła miesięczne. Nie ma sensu bawić się w jednodniowe, no chyba, że to tylko zastępstwo za okulary.

Leave a Comment