Soczewki toryczne

Soczewki są niezbędnym elementem poprawiania jakości życia. Dzięki nim człowiek lepiej widzi, spokojniej pracuje i może zmagać się z wyzwaniami codzienności, nie cierpiąc jednocześnie z powodu bardzo słabego i niewyraźnego widzenia.

Dedykowane szkła kontaktowe przeznaczone są również astygmatykom – jednak nie każda osoba z tą przypadłością może nosić tego rodzaju soczewki, niektórzy potrzebują tradycyjnych okularów, bo soczewki drażnią ich wzrok i nie pomagają w codziennym życiu.

Na rynku istnieje wiele rodzajów soczewek w zależności od terminu ich przydatności oraz użytkowania: jednodniowe, tygodniowe, dwutygodniowe, miesięczne. Wśród nich są soczewki toryczne, przeznaczone głównie osobom z astygmatyzmem. Wyostrzają jakość widzenia, pomagając lepiej postrzegać rzeczywistość. Sprzedawane są najczęściej w zestawach – np. 18 soczewek kosztuje najczęściej 200-300 złotych w promocji. Cena może nie najniższa, ale soczewki można wykorzystywać zazwyczaj przez okres dłuższy niż 2 tygodnie.


Jak jest zbudowana soczewka toryczna?

figura torus
figura torus
Szkła kontaktowe toryczne cechują się określonym kształtem, a konkretnie reprezentowanym przez figurę geometryczną zwaną torusem. W jakim celu soczewce został nadany taki kształt? Dzięki temu zabiegowi osiągnięto różne moce wartości skupiających lub refrakcyjnych w przekroju poziomym i pionowym, w zależności od miejsca na szkle. Ten zabieg spowodował, że świetnie nadają się one do korygowania krzywizny rogówki lub soczewki u osób cierpiących na astygmatyzm.

Dobierając dla siebie odpowiednią soczewkę toryczną musimy pamiętać, jak ważne jest jej prawidłowe rozłożenie na oku. Złe dopasowanie skutkuje znacznym pogorszeniem ostrości widzenia.

Szkło kontaktowe toryczne wykorzystywane jest także w korygowaniu i leczeniu innych zmian chorobowych związanych ze wzrokiem, stąd można spotkać ich różne rodzaje pod kątem trybu i długości noszenia – jednodniowe soczewki, tygodniowe soczewki itp. Materiał, z jakich zostały wykonane, również może się różnić:

 • miękkie soczewki kontaktowe toryczne,
 • twarde soczewki kontaktowe toryczne,
 • szkła toryczne z tworzyw gazoprzepuszczalnych (RGP).

soczewki toryczne dla astygmatyków


Czym jest astygmatyzm?

Jest to jedna z trzech najczęściej występujących wad wzroku. Osoby cierpiące na tego rodzaju schorzenie widzą niewyraźnie, jakby za mgłą. Wadę koryguje się wykorzystując odpowiednie okulary lub szkła kontaktowe korekcyjne. Specjalnie z myślą o astygmatykach powstały soczewki toryczne, których noszenie poprawia jakość widzenia, zwiększając komfort życia.

Soczewki dla osób z astygmatyzmem RANKING

Najchętniej wybierane soczewki toryczne przeznaczone dla astygmatyków dostępne w sklepach internetowych.


Astygmatyzm jest częstą wadą wzroku – jedno oko jest niedowzroczne, a drugie dalekowzroczne. Ta wada powstaje przez brak symetryczności rogówki. Rogówka prawidłowa jest okrągła. Osoby z astygmatyzmem widzą niewyraźnie lub postrzegają obrazy skrzywione, zniekształcone. Proste badanie wzroku pozwala zdiagnozować takie schorzenie. Astygmatycy widzą niewyraźnie z daleka i bliska, mają problem z czytaniem drobnego druku, często mrużą oczy. Nie muszą non stop nosić okularów, zwłaszcza cylindrycznych. Mogą spokojnie nosić szkła kontaktowe. Specjalnie dla nich zaprojektowane zostały soczewki toryczne. Szkła cylindryczne zostały zastosowane w soczewkach, dzięki czemu spokojnie można je nosić zamiast okularów.


Gdzie kupić soczewki toryczne?

 • Soczewki toryczne są dostępne u wielu optyków. Poprawiają widzenie, korygują astygmatyzm, ich wykonanie jest wysokiej jakości. Eliminują bóle głowy i wrażenie napięcia oczu. Użytkownik powinien tylko dbać o dobre przechowywanie oraz właściwą higienę takich soczewek.
 • Wygodę użytkowania zapewnia silikon oraz hydrożel, materiały z których takie soczewki są wykonane. Szkła kontaktowe nawilżają oczy i mają wyjątkowo wysoką przepuszczalność tlenu.
 • Tego rodzaju soczewki posiada w ofercie wiele znanych firm optycznych, posiadających również swoje oferty w internecie. Tradycyjnie przestrzega się jedynie przed kupnem soczewek z niepewnego źródła.
 • Soczewki toryczne wykorzystują naturalne mrugnięcia – warto wspomnieć tutaj o soczewkach Acuvue Oasys for Astigmatism.
 • Nie należy samodzielnie dobierać soczewek torycznych, dobry okulista pomoże w wyborze i sprawi, że astygmatyk poczuje się komfortowo w nowych szkłach.
 • Osoba cierpiąca na astygmatyzm powinna pójść do okulisty, porozmawiać i dobrać najbardziej odpowiednie dla siebie soczewki toryczne dostępne na rynku.
 • Soczewki toryczne są produktem o wysokiej jakości, wykonane w najnowszych procesach technologicznych i cechujące się bardzo wysokimi wskaźnikami gazoprzepuszczalności.

Soczewki toryczne w RANKINGU

Najczęściej oferowane soczewki toryczne dostępne w sklepach internetowych.


5 Thoughts to “Soczewki toryczne”

 1. Dobrze Widzę

  Brakuje mi w tym zestawieniu mniej popularnych marek, ale dobrych jakościowo, takich jak Miru Menicona. Japońska firma posiada bardzo ciekawe i godne polecenia rozwiązania dla astygmatyków. Ale ogólnie bardzo ciekawy i wartościowy post. Pozdrawiam

 2. Anchel

  Aż muszę się odezwać, choć zwykle tego nie robię. Wspomniane soczewki Miru Menicon uratowały mi życie. Poważnie, wcześniej próbowałem wielu torycznych szkieł i na niewiele się zdawały. Pewnie wynika to z tego, że mam bardzo mocny astygmatyzm. Taka soczewka toryczna może być dla oka wybawieniem, chociaż mam wrażenie, że w Polsce wciąż mało osób o nich wie. Dlatego więcej takich postów, gorąco pozdrawiam!

 3. Michał

  Johnson&Johnson Acuvue 1-DAY Moist for Astigmatism 30 szt. Powinny zostać wycofacie ze sprzedaż – praktycznie zerowa przepuszczalność tlenu!!!
  Jedyne czego można się przy tych soczewkach nabawić to niedotlenienia rogówki!!!

 4. Karol

  Borykam się z astygmatyzmem i to są jedne z soczewek które na prawdę są przystosowane do tej wady. Nie lubię okularów, nie mogę się do nich przyzwyczaić i wyglądam w nich zdecydowanie gorzej. Soczewki są dużo wygodniejsze. Niestety tak jak mówi artykuł nie każdy może używać soczewek torycznych, na szczęście mi to nie grozi. Warto poczekać na jakąś okazję i kupić je w większym pakiecie, wyjdzie nas to cenowo dużo lepiej niż robiąc to pochopnie kupować od razu u optyka 😉

 5. Hary

  Bardzo ciekawy wpis, nakreśla dużo rzeczy które są przydatne w decyzji do wybrania takich soczewek. Soczewki rodzaju torsyjnego to zdecydowany “must have” dla osób które cierpią na astygmatyzm, który nie należy do najprzyjemniejszych. Dużo osób kupuję soczewki ze względu na wygodę, dla mnie nie ma to znaczenia, ale gdy wychodzę pobiegać ubieram soczewki bo to zdecydowanie wygodniejsze wyjście, bo bez okularów dosłownie nic nie widzę 😀

Leave a Comment