Soczewki roczne

Trwałość soczewek rocznych jest uwarunkowana zastosowaniem odpowiednich materiałów. Ich cena może dojść nawet do 300-400 złotych, jednak jest to zakup długoterminowy i swoista inwestycja. Tego rodzaju soczewki są przeznaczone do użytkowania w trybie dziennym, na noc należy je zdjąć. Oko w tym czasie musi odpocząć i “odetchnąć”.

Bardzo ważnym czynnikiem w przypadku posiadania szkieł rocznych jest ich higiena oraz pielęgnacja, aby prawidłowo spełniały swoje zadanie. Po upływie roku powinno się je wymienić na inny model.


Zamiast okularów

soczewki kontaktowe roczneSoczewki to dobra alternatywa dla okularów ze względu na wygodę ich użytkowania. Są one szczególnie przydatne dla osób aktywnych fizycznie, uprawiających m.in.:

 • pływanie,
 • jazdę na nartach w okularach,
 • skoki na bungee,
 • bieganie,
 • sporty drużynowe – piłka nożna, siatkówka, koszykówka itp.

Szkła kontaktowe umożliwiają uprawianie sportu w sposób bardzo wygodny, bez opadających oprawek okularów. Soczewki nie parują, nie tłuką się, nie spadają z nosa, nie ocierają skóry na nosie i nie powodują otarć skóry w okolicach uszu przy długotrwałym użytkowaniu 🙂

Soczewki roczne są dobrym rozwiązaniem dla osób młodych, aktywnych, lubiących sport. Na rynku występuje kilka odmian szkieł kontaktowych rocznych – sferyczne, toryczne, progresywne no i oczywiście wariant bardzo popularnych kolorowych soczewek. Okulista określa jakich soczewek potrzebuje dany pacjent, doborem szkieł natomiast powinien zająć się optyk.


Cechy soczewek rocznych

Soczewki na rok mają charakter konwencjonalny. Są to szkła o bardzo długim czasie działania i sporej trwałości. Użytkuje się je codziennie, natomiast po roku należy je wyrzucić. Nie wolno przedłużać czasu korzystania z nich, gdyż czas ich użytkowania oraz przydatności jest ściśle określony. Soczewki są delikatne (jednak na tyle trwałe, aby przetrwać tak długi okres użytkowania), należy o nie dbać, a złe ich przechowywanie może doprowadzić do alergii oraz poważniejszych konsekwencji takich, jak stany zapalne oczu i częste podrażnienia.

wada wzroku

Do codziennego użytkowania polecane są szkła kontaktowe miękkie, wykonane ze silikonu oraz hydrożelu, cechujące się wysokim współczynnikiem przepuszczalności tlenu. Takie soczewki potrafią skorygować nawet dużą wadę wzroku, polecane są również astygmatykom.

Opcja roczna to godne rozważenia rozwiązanie dla każdej osoby potrzebującej soczewek do codziennej pracy. Osoby używające szkieł od czasu do czasu mogą kupić soczewki w opcji jednodniowej czy też dwutygodniowej. Astygmatycy częściej zamawiają i kupują soczewki na miarę, do użytkowania na dłuższy okres czasu – najczęściej na rok. Nie mają potrzeby zmiany soczewek codziennie, co w dłuższej perspektywie czasu byłoby uciążliwych zabiegiem. Oczy też w końcu muszą przyzwyczaić się do noszonych szkieł kontaktowych. Przy podejmowaniu decyzji zakupowej zawsze warto sprawdzać ilość sztuk znajdujących się w opakowaniu.


Soczewki roczne RANKING

Zestawienie najchętniej wybieranych długoterminowych szkieł kontaktowych (przynajmniej na okres miesiąca). Ranking soczewek został opracowany na podstawie porównywarek cenowych i jest aktualizowany na bieżąco.


Zakup szkła kontaktowego rocznego to spora oszczędność pieniędzy, zastosowane materiały silikonowo-hyedrożelowe do produkcji są wysokiej jakości. Jeżeli zdecydujemy się na ten wariant, wówczas możemy pamiętać o właściwej pielęgnacji soczewek. Użytkowanie kompletu przez tak długi czas sprzyja odkładaniu się osadu białkowego na jego powierzchni, w efekcie czego mogłoby dochodzić do infekcji i stanów zapalnych gałki ocznej. Wysoki komfort zapewnia odpowiednia elastyczność soczewek rocznych, a dedykowane są one zwłaszcza osobom przy wadzie wzroku o powolnym stopniu progresji.


3 Thoughts to “Soczewki roczne”

 1. WuDoBe

  Nie wierzę, że można je nosić okrągły rok bez jakichkolwiek problemów. Nawet przy zachowaniu maksymalnej higieny i tak brud, czy zarazki dostaną się do środka. Soczewka roczna to takie trochę proszenie się o infekcje. Nie lepiej kupić tygodniowe czy nawet miesięczne? Już nie przesadzajmy, że nakładanie i ściąganie soczewek to taka uciążliwa rzecz. Kłopotliwe to jest zapalenie spojówek, a do niego mogą doprowadzić całoroczne soczewki. Oczywiście to tylko moje zdanie.

 2. Mariola

  Jeżeli pielęgnuje się je tak jakie są zalecenia to z soczewką nie ma prawa się nic stać. Jest to mega wygodna sprawa, bo nie wyobrażam sobie noszenia miesięcznych. Soczewki roczne zdecydowanie są moimi ulubionymi bo już przywykłam do nich 😀 Nie noszę okularów ze względów małej wygody, nie lubię jak mi w zimne dni parują, po wejściu do pomieszczenia, czy chociażby moczą się podczas deszczu, a co dopiero przy aktywności fizycznej – tutaj soczewki zdecydowanie wygrywają 😉

 3. Aldona

  Kiedyś stosowałam soczewki miesięczne, bo okulista powiedział mi że jest to najlepsze wyjście jeśli chodzi o soczewki. Poszłam do optyka, gdy wybierałam nowe soczewki i powiedział mi, że nie ma znaczenia długość użytkowania a ich eksploatacja i utrzymanie. Wybrałam soczewki roczne, na próbę. Po czterech miesiącach nie widzę różnicy jak w tych miesięcznych a ich żywotność to aż rok, więc myślę, że warto 😉

Leave a Comment