Melisa. Czy wiesz, że …

Melisa to jedno z bardziej cenionych w Polsce ziół. Warto poznać bliżej jej cenne właściwości, aby można było wykorzystać je w pełni.

Historia melisy

Przyjmuje się, że pierwsza uprawa melisy pojawiła się przed ponad dwoma tysiącami lat. Od początku znana była jako roślina o cennych właściwościach zdrowotnych. Już Arabowie przygotowywali z niej napar, który stosowany był w stanach lękowych i depresyjnych. Dioscorides pisał z kolei, że po melisę sięgano w celu złagodzenia dolegliwości bólowych po ukąszeniach owadów. Uważano również, że zapewnia ona długowieczność. Stąd przygotowywano z niej napój, który chętnie pito w dużych ilościach.

Roślina

Melisa lekarska działanie i zastosowanieMelisa lekarska jest rośliną niezwykle łatwą w uprawie. Z wyglądu jest bardzo mocno podobna do mięty. Nie jest jednak tak mocno ekspansywna – z pewnością nie zarośnie nam całego ogrodu. Sercowate liście pokryte są włoskami. Osiąga wysokość nawet dwóch metrów.

Właściwości lecznicze melisy lekarskiej

Herbatka z melisy doskonale łagodzi objawy grypy i przeziębienia. Pomaga również w przypadku zbyt wysokiego ciśnienia tętniczego krwi. Wykazuje działanie relaksujące i uspokajające, w związku z czym można sięgać po nią w stanach wzmożonego napięcia, stresu i zdenerwowania. Pomoże także w stanach obniżonego nastroju. Mało kto pamięta o tym, że ziele to niweluje skurcze, które pojawić mogą się w układzie pokarmowym. W związku z tym jest doskonałym lekiem na niestrawność i wzdęcia.

To aromatyczne zioła o właściwościach uspokajających, obniżających gorączkę, poprawiających trawienie, relaksujących i poprawiających krążenie w obwodowych naczyniach krwionośnych. Pomaga w walce z nadczynnością tarczycy, posiada działanie antywirusowe, wykazuje także działanie przeciwzapalne i odstraszające owady.

Zobacz również  Imbir o unikalnych własnościach leczniczych

Zastosowanie wewnętrzne

  • Melisa lekarska jest stosowana w leczeniu chorób układu nerwowego, niestrawności i / lub zaburzeń pobudliwości, nadczynności tarczycy, depresji, niepokoju, kołatania serca i bólu głowy.
  • Jest to często wykorzystywany w leczeniu bezsenności, a także w zaburzeniach żołądkowych na tle nerwowym zarówno u dzieci jak i dorosłych.
  • Świeże liście melisy stosowane są w celu uzyskania smaku cytryny do zup, sałatek, sosów, octów ziołowych, dziczyzny i ryb. Jest również składnikiem m.in. benedyktyńskich trunków.
  • Wysuszone liście mogą być dodawane do potpourri (aromatycznej mieszanki ziół), jak i do roślinnych poduszeczek lub saszetek zapachowych do szuflady bądź szafki.

Zastosowanie zewnętrzne

  • Stosowana zewnętrznie jest przydatna w leczeniu herpes simplex (opryszczka na wargach), ranach i ukąszeniach owadów, a także przynosi ulgę w dnie moczanowej.

Aromaterapia i podstawowe zastosowanie oleju

  • Olejek z melisy jest przydatny w leczeniu depresji, złagodzeniu napięcia nerwowego i przywróceniu spokoju.
  • Olejek ten o doskonałych właściwościach przeciwwirusowych jest przydatny w leczeniu herpes simplex (opryszczki) i półpaśca, a także pomaga w walce z nudnościami i rozstrojem żołądka.
  • Ma działanie antydepresyjne, rozkurczowe, bakteriobójcze, napotne, uspokajający, regulujące pracę żołądka i tonizujące.

Regularne picie herbatki z melisy sprawi, że wzmocnieniu ulegnie nasz układ krążenia oraz najważniejszy mięsień w całym ciele – serce.

Co zawiera?

Właściwości zdrowotne melisa zawdzięcza zawartości cennych substancji. Cała roślina jest doskonałym źródłem olejków eterycznych, w związku z czym może być stosowana do inhalacji. Eugenol, geraniol oraz cytronelal to jedynie niewielki wycinek z substancji lotnych, które obecne są w tej roślinie. Oprócz tego zawiera ona polifenole, flawonoidy, garbniki oraz cenny kwas rozmarynowy. Melisa zawiera także kwas rozmarynowy, kwasy fenolowe, triterpeny, glikozydy, flawonoidy.

Zobacz również  Sok z pokrzywy

Uprawa melisy

Melisa dobrze będzie rosła na stanowiskach żyznych. Nie lubi pełnego słońca, ale źle czuje się również w cieniu. W związku z tym należy dla niej znaleźć stanowisko półcieniste. Jako surowiec leczniczy wykorzystywane są liście, które należy zebrać jeszcze zanim roślina zacznie kwitnąć. Przed pierwszymi przymrozkami musi zostać dość mocno przycięta. Zabieg ten sprawi, że wiosną mocniej się rozkrzewi.

Melisę można uprawiać zarówno w gruncie, jak i w doniczkach. W wielu supermarketach zakupić można sadzonki melisy. Trzeba jednak pamiętać, że zazwyczaj rosną one w zbyt małych pojemnikach.

Powiązane poradniki i rankingi

5 Thoughts to “Melisa. Czy wiesz, że …”

  1. nerelia

    Ja mam w domku kilka doniczek melisy lekarskiej, gdzie uprawiam ją w warunkach domowych 🙂 W warunkach ogrodowych w naszej szerokości geograficznej jest to troszkę utrudnione, bo melisa lubi ciepłe i dobrze nasłonecznione miejsca, łatwiej natomiast o żyzną glebę. Intensywny zapach liści melisy możemy wykorzystać do domowej aromaterapii, odpręża i rozładowuje stres. Zastosowanie w kuchni to u mnie raczej rzadkość, natomiast często piję herbatkę z melisy ze względu na pozytywne działanie na moje nerwy i wyregulowanie trawienia.

  2. Ola

    Bardzo ciekawe, jakie są właściwości melisy lekarskiej – nie zdawałem sobie zupełnie sprawy. A melisę zawsze piłam na uspokojenie, bardzo działa i już nawet w smaku jest teraz dobra 😉

  3. Karolina

    U mnie jest akurat melisa w ogródku więc nie mam z nią problemu. Taka herbatka na uspokojenie jest bardzo fajna, wieczorem po całym dniu lubię sobie wypić.

  4. Wiria

    Melisa u mnie tylko na uspokojenie. Zawsze mam w szafce, bo pomaga się uspokoić i skupić na czymś innym. Sposób tani oraz łatwy, a przede wszystkim skuteczny, lepsze to niż jakieś prochy

  5. Gabriela

    Melisa jest rośliną, która ma jedne z najszerszych zastosowań. U mnie znajduje zastosowanie wtedy, gdy mam jakieś problemy z żołądkiem, bo świetnie reguluje jego prace. Poza tym ma bardzo dobre działanie antybakteryjne.

Leave a Comment