Sok z pokrzywy
W zielarstwie pokrzywa stosowana jest tak naprawdę od bardzo wielu lat. Najlepiej jest korzystać z pokrzywy własnej, hodowanej na zamkniętej…
cały artykuł lub poradnik z rankingiemJedną z bardziej rozpowszechnionych w Polsce roślin jest pokrzywa zwyczajna. Spotkać można ją w zasadzie wszędzie. Rośnie w parkach, na łąkach, blisko domów. Dotknięta nieprzyjemnie parzy. Warto jednak docenić jej właściwości zdrowotne.
Działanie lecznicze wykazują zarówno liście, jak i korzenie pokrzywy. Te pierwsze zebrać należy jeszcze zanim roślina zakwitnie. Korzenie wykopuje się natomiast jesienią. Można przyrządzać z nich napar, sok, zmielić na proszek. Wygodna w stosowaniu jest też nalewka.
Pokrzywa dostarcza szeregu witamin i minerałów. Zawiera między innymi:
Pokrzywę warto stosować w przypadku anemii. Sięgać po nią powinny również te osoby, które:
Z rośliny można również przygotowywać okłady, które doskonale zahamują nadmierny łojotok.
Pokrzywa jest rośliną, która przy dłuższym stosowaniu może wywoływać reakcje alergiczne. Jej stosowanie powinni z lekarzem skonsultować ci panowie, u których zdiagnozowano przerost gruczołu krokowego.
Przed wiekami pokrzywa traktowana była jak roślina posiadająca właściwości magiczne.
Miała niwelować odczucie strachu i pomagać w skutecznym łowieniu ryb przy pomocy własnych rąk. Uważano, że jest również afrodyzjakiem.
W zielarstwie pokrzywa stosowana jest tak naprawdę od bardzo wielu lat. Najlepiej jest korzystać z pokrzywy własnej, hodowanej na zamkniętej…
cały artykuł lub poradnik z rankingiemNajbardziej rozpowszechnioną z rodziny pokrzywowatych jest pokrzywa zwyczajna. Można ją spotkać praktycznie wszędzie – rośnie głównie w Europie, Azji, Ameryce…
cały artykuł lub poradnik z rankingiem