Olejek lawendowy. Lawenda i jej dobroczynny wpływ na nasz organizm

Olejek lawendowy znany jest od dawna. Jego zapach wykorzystuje się z powodzeniem w aromaterapii. Jeśli chcemy poznać jego właściwości, warto zaopatrzyć się w buteleczkę olejku i używać go w kominku do aromaterapii lub dodając do kilka kropli do kąpieli.

Olejek lawendowy, obok olejku z drzewa herbacianego, może być stosowany bezpośrednio na skórę. Zazwyczaj poleca się rozpuszczanie olejków eterycznych w wodzie lub innej cieczy. Słodko-ziołowy zapach roznoszący się znad kominka do aromaterapii niesie ze sobą sporo zalet.


Lawenda na depresję, bezsenność i bóle głowy

Olejek lawendowy poleca się osobom, które mają problemy z zasypianiem. Wykazuje on działanie uspokajające, kojące nerwy. Likwiduje lęki, działa antydepresyjnie, daje poczucie komfortu, usuwa zdenerwowanie i poprawia samopoczucie. Jest idealnym rozwiązaniem dla osób żyjących szybko i stresujących się wieloma sprawami. Inhalacje z wykorzystaniem olejku lawendowego zaleca się w przypadku problemów z zatokami. Skutecznie działają też w walce z kaszlem, katarem i przeziębieniem. Pomaga obniżyć ciśnienie krwi dzięki rozszerzeniu naczyń krwionośnych.

Sprawdź swoje ciśnienie – Aparaty do mierzenia ciśnienia krwi

Olejek lawendowy na bóle głowy i bóle miesiączkowe
Olejek lawendowy na bóle głowy i bóle miesiączkowe
Wcieranie olejku lawendowego w skronie pozwala pozbyć się bólu głowy. Okłady polecane są na kark czy czoło. Warto też skorzystać z nich w momencie, gdy odczuwamy silne bóle miesiączkowe. Wykonujemy wtedy ciepłe kompresy lub delikatnie wpasowujemy olejek w dolne partie brzucha.

Zobacz również  Olejek CBD: jak ocenić jego jakość przed zakupem?

Na ugryzienia, swędzenie i gojenie się ran

Zapach lawendy jest skuteczny w walce z komarami. Warto posmarować się olejkiem, jeśli nasza skóra będzie wystawiona na ugryzienia. Lawenda łagodzi także objawy samego ugryzienia, likwidując ból i swędzenie. Od wieków stosowana była jako środek przyspieszający gojenie się ran i eliminujący efekty poparzenia. Obecnie wykorzystywany jest między innymi w leczeniu egzemy czy rozstępów. Skuteczny bywa także w walce z trądzikiem, łupieżem i grzybicą. Łagodzi bóle mięśni oraz bóle reumatyczne, dlatego warto dodawać go do kąpieli. Stosowany jest także podczas wykonywania masaży, ponieważ ładnie pachnie, a dodatkowo sprzyja pozbywaniu się nadwagi i likwiduje ból.

Zapach lawendy skutecznie odstrasza mole. Walkę z komarami można ulepszyć, jeśli zastosujemy mieszankę olejku lawendowego z bergamotowym lub cytrynowym. Mieszanka z olejkiem rozmarynowym to skuteczniejsze pozbycie się bólu mięśni, a dodatek melisy wykorzystywany jest przy leczeniu egzemy. Olejek lawendowy jest bardzo popularnym składnikiem perfum, a także częstym dodatkiem do kosmetyków.


Lawenda i jej właściwości bakteriobójcze

olejek z lawendyDziałanie odkażające olejku może być wykorzystane chociażby podczas prania ubranek dziecięcych lub pieluch. Wystarczy dodać kilka kropli. W medycynie wykorzystuje się jego działanie bakteriobójcze, co przynosi efekty chociażby w walce z bakteriami układu moczowego. Inhalacje przyspieszają leczenie chorób układu oddechowego, pozbycie się kaszlu czy infekcji zatok. Leczenie trądziku i zmniejszanie zmarszczek to zalety, które wykorzystuje się przy produkcji kosmetyków.

Stosowanie olejku z lawendy warto skonsultować z lekarzem, jeśli cierpimy na cukrzycę, jesteśmy w ciąży lub karmimy piersią.

Olejek lawendowy to nieocenione korzyści dla naszego organizmu:

  • redukuje niepokój i stres,
  • leczy oparzenia i przyspiesza gojenie się ran,
  • poprawia sen,
  • przywraca równowagę cerze i redukuje trądzik,
  • spowalnia starzenie się dzięki znajdującym się w jego składzie silnym antyoksydantom,
  • poprawia kondycję skóry przy egzemie i łuszczycy,
  • łagodzi bóle głowy.

Piszemy również o innych olejkach => Olej herbaciany i jego zastosowanie

Zapach olejku lawendowego skutecznie odstrasza owady, takie jak komary, muszki i ćmy. Zaaplikujmy niewielką dawkę olejku lawendowego na odsłoniętą skórę, gdy przebywamy na świeżym powietrzu, aby uniknąć tych drażniących ukąszeń. W przypadku ukąszenia olejek z lawendy ma właściwości przeciwzapalne, które zmniejszają podrażnienie i ból związany z ugryzieniem.

Zobacz również  Kurkuma a odchudzanie

Olejek lawendowy obniża ciśnienie krwi, a także jest często wykorzystywany w leczeniu nadciśnienia. Dzięki niemu skóra pozostaje jasna i odżywiona dzięki poprawie ukrwienia, a nasz organizm jest lepiej chroniony przed ryzykiem zawału serca i miażdżycą tętnic, z którą są związane problemy ze strony układu krążenia. Inhalacje z olejku lawendowego są zalecane osobom chorym na cukrzycę.


Olejki lawendowe w sklepach RANKING

Zestawienie najchętniej wybieranych olejków lawendowych, dostępnych w sklepach online. Ranking powstał w oparciu o serwis Nokaut.pl i jest aktualizowany na bieżąco.


Powiązane poradniki i rankingi

4 Thoughts to “Olejek lawendowy. Lawenda i jej dobroczynny wpływ na nasz organizm”

  1. jesionka

    Olejek lawendowy ma szerokie zastosowanie, sama używam 🙂 Jego charakterystyczny zapach podobno odstrasza komary oraz mole, ale nie wiem, czy to akurat prawda 😛 A gdzie go kupić? Niestety jak się okazuje, nie jest to takie proste, dostępność jest spora, jednak często mamy do czynienia z mieszanką, która nie jest w 100% naturalna. Zwracajmy uwagę, czy mamy do czynienia z naturalnym olejkiem lawendowym pozbawionym dodatków …

  2. Karolina

    W okresie letnim zastosowanie naturalnego olejku lawendowego jest jedno – bardzo dobrze odstrasza owady. Wystarczy niewiele nanieść na skórę i można bardzo łatwo ochronić się od wszelkiego rodzaju ukąszeń i nieprzyjemnych robaczków 😉

  3. kamil

    Bardzo ciekawe! Nawet nie wiedziałem, jakie do końca są właściwości olejku z lawendy i chyba kupię kobiecie i zobaczę co na ten temat powie. Ciężko dostać coś dobrego, może ktoś poleci konkretnego producenta?

  4. Kamila

    Eteryczny olejek lawendowy sprawdza się u mnie zawsze w sezonie, gdy wyjeżdżamy na wieś. Gdy kogoś coś ukąsi i wywołuje to jakiekolwiek swędzenie czy wysypkę, to zawsze używamy olejku i nie ma żadnego problemu, tani i sprawdzony sposób, więc mogę z ręką na sercu go polecić. Pozdrawiam!

Leave a Comment