Wśród egzotycznych roślin uwagę przykuwa imbir – jeden z obowiązkowych składników wykorzystywanych w potrawach azjatyckich. Nie tylko nadaje wyjątkowy smak, ale również doskonale rozgrzewa i dba o nasze zdrowie. Przyjrzyjmy mu się więc bliżej.
Pochodzenie imbiru
Ojczyzną imbiru są Indie oraz Chiny. Jak dotąd nie udało się określić, w którym z tych krajów pojawił się jako pierwszy. Jego kształt zbliżony jest do poroża jelenia. Stąd też wzięła się jego nazwa pochodząca od sanskryckiego stringa – vera. Słowo to w tłumaczeniu oznacza nic innego, jak ciało wyglądające niczym róg. Pierwsze wzmianki o wykorzystaniu kłącza imbiru w medycynie pochodzą z pism, których autorem był Konfucjusz. Również w Koranie znajdują się informacje o wykorzystywaniu tej cudownej rośliny. Do Europy Zachodniej imbir dotarł w IX wieku, stając się jedną z pierwszych znanych Europejczykom przypraw.
Jak wygląda imbir?
Wiele osób używa błędnego określenia „korzeń”, mówiąc o imbirze. Tak naprawdę do czynienia mamy z kłączem. Świeży imbir charakteryzuje się skórką w kolorze jasnego brązu, która pokrywa wnętrze o jasno żółtej barwie. Za najlepszy uważa się imbir jamajski.
Właściwości lecznicze imbiru
Imbir posiada szereg właściwości korzystnych dla naszego zdrowia. Przede wszystkim pomaga zwalczać infekcje. Doskonale radzi sobie ze stanem zapalnym stawów, przyspieszając nie tylko powrót do zdrowia, ale również zmniejszając dokuczliwe dolegliwości bólowe. Z uwagi na działanie rozluźniające i rozrzedzające śluz okazuje się być doskonałą bronią w walce z chorobami układu oddechowego, w tym z przeziębieniem i grypą. Ułatwia oczyszczanie oskrzeli z zalegającej z nich wydzieliny. Silnie rozgrzewa i działa napotnie, dzięki czemu pomaga zwalczyć przeziębienie i grypę. Zbija również zbyt wysoką temperaturę ciała. Bardzo korzystnie wpływa na stan skóry.
Zastosowanie lecznicze imbiru
- Spożywanie świeżego imbiru przed posiłkiem wzmaga apetyt i pobudza wydzielanie soków trawiennych.
- Imbir poprawia wchłanianie i przyswajanie istotnych składników pokarmowych w organizmie.
- Imbir oczyszcza kanaliki i poprawia mikrokrążenie w organizmie.
- Żucie imbiru (można dodać troszkę miodu) stosuje się również na mdłości (szczególnie uciążliwe u osób po operacji). Przyprawa ta może być również w powodzeniem stosowana przy wzdęciach.
- Imbir wykazujący przeciwzapalne właściwości może przynieść ulgę w bólu stawów. Dodajmy trochę olejku imbirowego w kąpieli, aby pomóc nam w bólach mięśni i stawów.
- Dodany do herbaty imbir zwiększa przekrwienie, co jest pomocne przy leczeniu przeziębienia i grypy.
- Imbir ze względu na swoje właściwości stosuje się także jako afrodyzjak.
Imbir to ceniona przyprawa
Imbir wykorzystywany jest przede wszystkim do przyprawiania potraw azjatyckich. Wykorzystać można go do przygotowania marynaty oraz gęstego sosu. Nie uda się bez niego pasta curry, który stanowi podstawę wielu orientalnych dań. Jeżeli uda nam się zakupić młody i jeszcze miękki imbir, możemy go drobno pokroić i dodać do sałatki. Nabierze ona lekko pikantnego, cytrynowego smaku i aromatu.
Sproszkowany imbir coraz chętniej wykorzystywany jest również przez Polaków. Poprawi smak wielu sosów, doskonale komponuje się również z gorącą herbatą. Dodawać można go do lubianych w Polsce flaków i pasztetów. Upiec można z nim również niezwykle aromatyczne ciasteczka imbirowe, które będą doskonałą ozdobą stołu bożonarodzeniowego.
Znalazłam jeszcze dodatkowe info na temat właściwości leczniczych i zastosowania imbiru. Warto wiedzieć:
– Przy problemach trawiennych – związki fenolowe zawarte w imbirze pomagają złagodzić podrażnienie układu pokarmowego, pobudzają wydzielanie śliny i żółci oraz tłumią skurcze żołądka i przepływ pokarmów oraz płynów przez przewód pokarmowy.
– Imbir na nudności – żucie surowego imbiru lub picie herbaty imbirowej to środek redukujący objaw nudności, co jest charakterystycznym objawem chociażby u kobiet w ciąży.
– Zastosowanie przy zmniejszeniu dolegliwości bólowych – w badaniach z udziałem 74 ochotników przeprowadzonych na University of Georgia odkryto, że codzienna suplementacja imbirem zmniejsza bóle mięśni wywołane wysiłkiem fizycznym o 25%.
– Imbir zmniejsza ponadto objawy bolesnego miesiączkowania (silny ból w czasie cyklu miesiączkowego). W jednym z badań 83% kobiet przyjmujących kapsułki imbirowe odnotowało zmniejszenie dolegliwości bólowych w porównaniu do 47% pacjentów znajdujących się w grupie placebo.
– Imbir ma właściwości i działanie przeciwzapalne, używany od stuleci w celu zmniejszenia stanu zapalnego i w leczeniu chorób zapalnych.
– Badania opublikowane w czasopiśmie Cancer Prevention wykazały, że dodatek imbiru podawany ochotnikom wykazuje działanie zmniejszające markery zapalne w jelicie grubym w ciągu miesiąca. Naukowcy wysnuli zatem wniosek, że poprzez zmniejszenie zapalenia ryzyko wystąpienia raka okrężnicy może się również zmniejszać.
– Imbir osiąga również obiecujące rezultaty w badaniach klinicznych w leczeniu stanu zapalnego związanego z zapaleniem kości i stawów.
Imbir jest świetny na przeziębienie. Zawsze jeżeli jest jakiś tan zapalny albo po prostu przeziębienie warto sobie przemyśleć jakaś herbatkę z imbiru, czy coś w tym stylu. W ogóle imbir dobry jest jeszcze na nudności i problemy trawienne. Warto stosować takie naturalne metody niż coś sztucznego.
Mega fajny i obszerny artykuł, bardzo się ciesze, że tu trafiłam. Lubię stosować naturalne rzeczy zamiast szprycować się chemią. Zaskakujące jakie są właściwości lecznicze imbiru, człowiek czasami nie ma pojęcia o tym co go otacza.
Imbir jest świetny jako przyprawa i w ogóle bardzo go lubię. Poza tym, bardzo dobrze jest go dodawać do herbaty w okresie zimowo jesiennym, bo wzmacnia odporność i pomaga zwalczać grypę 😉
Bardzo ciekawy artykuł, dobrze się czytało. Osobiście jem imbir przed posiłkiem, bo bardzo wzmaga apetyt. Daję go również dzieciom, bo bardzo im posmakował i jestem z tego zadowolona. Jest bardzo smaczny i po prostu lubię go jeść nawet samego.