Szałwia lekarska – roślina doskonała

Szałwia – roślina znana od wieków. Trudno o drugie ziele o tak wszechstronnym działaniu. Nie tylko wykazuje działanie antybakteryjne, przeciwzapalne i ściągające. Radzi sobie ze stanami zapalnymi w obrębie jamy ustnej, przynosi ulgę w bólu gardła i leczy owrzodzenia. Pomaga osobom borykającym się z nadmierną potliwością. Poznajmy ją nieco bliżej.

Długa historia

Obecnie szałwia wydaje się być nieco zapomniana. Tymczasem już w starożytności znano tę roślinę i ceniono jej niezwykłe właściwości. Uważano, że skutecznie leczy bezpłodność i pomaga na ukąszenia węży. Stosowano ja nie tylko ja surowiec leczniczy – traktowana była również jako afrodyzjak.

Co zawiera szałwia lekarska?

Liście rośliny zbiera się zanim ta rozpocznie kwitnienie. Zawierają one:

  • garbniki;
  • flawonoidy;
  • saponiny;
  • sole mineralne.

Nie zabrakło w nich również witamin. Szałwia lekarska jest nieocenionym źródłem witaminy C, P, A oraz B1. Z uwagi na zawartość substancji zbliżonych chemicznie do estrogenów szałwia doskonale niweluje oznaki klimakterium.

Zastosowanie, działanie i właściwości szałwii lekarskiej

  • Szałwia jest stosowana w medycynie w celu złagodzenia objawów zaburzenia trawienia i przy zaburzeniach psychiatrycznych, takich jak choroba Alzheimera i depresja.
  • Szałwia lekarska jest bogata w przeciwutleniacze (apigenina, diosmetyna i luteolina) i ważne składniki odżywcze, takie jak witamina K.
  • Wspomaganie leczenia choroby Alzheimera – szałwia może poprawić pamięć i przetwarzanie informacji wśród osób, które cierpią na chorobę Alzheimera.
  • Działanie przeciwzapalne – naukowcy z Uniwersytetu w Wiedniu opublikowali badanie w Journal of etnofarmakologia sugerując, że Salvia officinalis ma istotne właściwości przeciwzapalne.
  • Pomaga w cukrzycy typu 2 – zespół z Instytutu Roślin i Przetworów Zielarskich w Iranie stwierdził, że szałwia przyczynia się do obniżenia poziomu cholesterolu i triglicerydów u pacjentów z cukrzycą typu 2.
Zobacz również  Olejek pichtowy pozyskiwany z jodły syberyjskiej

Inne potencjalne korzyści z szałwii, które obecnie nie posiadają ugruntowanych dowodów naukowych, obejmują:

  • łagodzenie bólu brzucha,
  • zapobieganie bolesnym miesiączkom,
  • wspomaganie leczenia astmy,
  • wspomaganie leczenia biegunki,
  • redukcja nadmiernego pocenia.

Działanie antybakteryjne

Zarówno bakterie Gram dodatnie, jak i Gram ujemne reagują na szałwię. Co więcej, okazuje się ona być skuteczna nawet wtedy, kiedy tradycyjne antybiotyki sobie nie radzą. Toksyny, które produkowane są przez bakterie zostają skutecznie unieczynnione przez wyciągi z szałwii. Doskonale poradzi sobie ona nawet z bólem gardła, który towarzyszy anginie. Likwiduje stany ropne, które pojawiają się w jamie ustnej.

Na poprawę pamięci

Szałwia lekarska to nie tylko działanie antybakteryjne. To również doskonały sposób na wspomożenie swojej pamięci. Naukowcy wykazali, że w kilka godzin po zażyciu szałwia doskonale zwiększa wydolność naszej pamięci. W związku z tym okazuje się ona być doskonałym środkiem dla wszystkich mających przed sobą ważny egzamin i obszerny materiał do opanowania.

Szałwia jako przyprawa

Mówiąc o tej roślinie, nie sposób nie wspomnieć również o jej walorach kulinarnych. Jest bowiem doskonałą przyprawą, która idealnie komponuje się z kurczakiem, indykiem, gęsią. Pasuje również do kiełbasy i ryb. Poprawia smak dań z fasoli i innych roślin strączkowych. Warto dodać świeżą szałwię do zupy pomidorowej – zyska ona zupełnie inny, wyjątkowy smak. Miłośnicy ziemniaków również powinni bliżej poznać tą roślinę – ziemniaczane puree z niczym nie smakuje tak dobrze, jak właśnie z dodatkiem świeżych listków szałwii.

Zobacz również  Siemie lniane - źródło cennego oleju

Uprawa szałwii lekarskiej

Szałwię możemy uprawiać w doniczkach. Najłatwiej zaopatrzyć się w gotowe sadzonki, które sprzedawane są w supermarketach. Roślina ta doskonale rośnie w miejscu pełnym słońca i osłoniętym od wiatru.

Powiązane poradniki i rankingi

Leave a Comment