Szałwia i jej zastosowanie oraz właściwości

Właściwości zdrowotne szałwii są znane już od wieków. Nawet jej nazwa pochodzi od łacińskiego salvus – a to z kolei oznacza zdrowie. Już starożytni wiedzieli zatem, czym zdecydowanie powinni się leczyć.


Historia szałwii

Szałwia pochodzi z regionu Morza Śródziemnego – obecnie rośnie jednak również poza obszarem samych ciepłych krajów, a uprawia się ją praktycznie wszędzie. Nic dziwnego – naprawdę pomaga w wielu stanach chorobowych.

szałwia omszonaStarożytni traktowali szałwię jak roślinę magiczną. Przed wiekami stosowano ją jako remedium na różne schorzenia – takie, jak ukąszenia jadowitego węża, kłopoty związane z widzeniem oraz pamięcią. W średniowieczu także doceniano szałwię i używano jej po to, wspomóc leczenie przeziębień oraz grypy, a także stosowano ją na padaczkę i zaparcia. Niektórzy tak zaczęli uwielbiać szałwię, że nadali jej zacny tytuł afrodyzjaku!

Co na to historia? Przed wiekami Arabowie byli święcie przekonani, że to właśnie szałwia jest składnikiem eliksiru długowieczności. Stosując ją, mieli ogromną nadzieję na przedłużenie sobie życia. Starożytni Rzymianie z kolei korzystali z szałwii podczas wielu rytuałów.


Jakie są właściwości szałwii?

szałwia łąkowa
szałwia łąkowa
  • Jest stosowana powszechnie w zielarstwie. W jej składzie znajduje się tujon, kamfora, pinen oraz cyneol, a także garbniki, flawonoidy, ogromna ilość witaminy B1 czy też witaminy PP. Z bardziej znanych nam substancji szałwia zawiera także karoteny (główne źródło witaminy A) oraz witaminę C.
  • Szałwia najlepiej oddziałuje na układ trawienny – jeżeli masz z nim jakiekolwiek problemy, nigdy nie wahaj się po nią sięgnąć. Często używają jej osoby walczące z zapaleniami gardła oraz skóry – nie tylko bowiem działa bakteriobójczo, ale również łagodzi dolegliwości bólowe. Obniża poziom cukru we krwi i przyczynia się do zmniejszenia objawów depresji oraz ogólnego wyczerpania organizmu. Gruźlicy oraz neurotycy winni po nią sięgnąć, jeżeli nadmiernie pocą się w nocy.
  • Najpowszechniej używa się obecnie naparu z szałwii. Świetnie pomaga on na trudno gojące się rany oraz mało estetyczne żylaki. Można dolać go do kąpieli – wówczas wspomaga proces zdrowienia w chorobach reumatycznych czy wysypkach. Szałwia pomaga osobom cierpiącym na biegunkę, grzybicę oraz kaszel, choć najsilniej działa w pierwszym wypadku
  • Jak się okazuje, roślina może być również … przyprawą. Przed kwitnieniem zrywane są pierwsze liście, suszone, a następnie dodawane do sałatek mięsnych oraz farszów. Świetnie podkreśla smak pomidorów, kapusty oraz grochu. Szczególnie Włosi umiłowali sobie szałwię w swojej kuchni. Używając jej, należy pamiętać by nie przesadzić z ilością, bowiem potrawa może stać się zbyt gorzka. Co jest bardzo istotne – spożywania tego ziela absolutnie powinny unikać kobiety w ciąży!
  • Jako, że szałwia zawiera olejki eteryczne, znajduje także mniejsze zastosowanie w przemyśle kosmetycznym. Szczególnie używa się jej w perfumerii – dzięki temu można znacznie utrwalić zawarty w perfumach zapach. Dzięki niej można odkazić skórę oraz sprawić, że przestanie się ona przetłuszczać, a pory – nadmiernie rozszerzać. Co bardzo interesujące, dzięki szałwii można znacznie zahamować i wyeliminować objawy łupieżu.
Zobacz również  Olejek lawendowy. Lawenda i jej dobroczynny wpływ na nasz organizm

Szałwia to roślina bardzo specyficzna. Jej zapach jest balsamiczny, a smak – korzenny. Kiedy ją spożyjemy, nutka smakowa przebrzmiewa cierpkością i goryczą. Nasze babcie i matki miały w zwyczaju hodować ją na ogródkach – tak naprawdę każdy, kto dba o swoje zdrowie w sposób naturalny, powinien posiadać swój własny ogródek szałwiowy.

Sama roślina ma wiele łodyżek. Mogą one osiągnąć aż 70 cm! Mimo, iż u góry są zielone, to u dołu przybierają fakturę drewna. Liście są omszone i zwężają się ku górze, a na samym końcu rośliny znajduje się wiecha – pełna drobnych, jasnofioletowych kwiatów.


Nadmiar szałwii szkodzi

Z szałwią należy jednak być ostrożnym! Jeżeli bowiem zastosuje się jej zbyt dużo, to może zadziałać toksycznie względem układu nerwowego. Ostrożnie po ziele to powinny sięgać kobiety w ciąży. Może bowiem wywoływać poronienia i przedwczesne skurcze porodowe. Zgodnie ze statystykami jest bardziej toksyczna nawet niż piołun.


Szałwia i preparaty w sklepach internetowych

Produkty zawierające szałwię, dostępne w sklepach online.


O jakie kwestie pytali Użytkownicy?

  • szałwia właściwości
  • szalwia wlasciwosci
  • szalwia
  • szałwia zastosowanie
  • szałwia omszona zastosowanie
  • nadmiar szałwii
  • szałwia
Zobacz również  Melisa. Czy wiesz, że ...

Powiązane poradniki i rankingi

5 Thoughts to “Szałwia i jej zastosowanie oraz właściwości”

  1. Maja

    Zastosowanie szałwii to u mnie głównie w czasie jesiennym, na jakieś przeziębienia, np. zapalenie gardła. Zabija bakterie i ból bardzo dobrze, jako naturalny środek jest to świetna sprawa 😉

  2. Wojciech

    Szałwia jest w domu bardzo przydatna, u mnie obok domu rośnie piękne pole odmiany jaką jest szałwia łąkowa – wygląda to przepięknie. Jest bardzo dobra w leczeniu grypy!

  3. trohan

    Jeżeli pomaga to stosujemy. Nie każde ziele działa na każdego człowieka. Ja czasami szałwię (odrobinkę) dodaję do zup, mięsa jako przyprawę.

  4. Olek

    Szałwia dobra na gardło, oraz na wszelkie stany zapalne w jamie ustnej. Ma właściwości odkażające i bakteriobójcze, więc wystarczy ją zaparzyć a potem wypłukać gardło i bardzo pomaga 😉

  5. Kamil

    Szałwia jest świetna nie tylko na gardło, ale i na depresję, znam przypadki osób, które ją stosowały właśnie dlatego i bardzo pomagała. Cena jest bardzo niska, więc każdy powinien ją mieć w domu, bo jej zastosowanie jest bardzo szerokie.

Leave a Comment