Imbir o unikalnych własnościach leczniczych

Każdy z nas choć trochę orientuje się we właściwościach leczniczych imbiru. Większość osób, szczególnie tych pochodzących z Azji, od lat z powodzeniem stosuje imbir w różnych dziedzinach swojego życia: ziołolecznictwie, kuchni, dbałości o urodę. Mimo tego, iż do tej pory w Polsce roślina ta traktowana była po macoszemu i używana jedynie jako dodatek do pasztetu, to obecnie przeżywa swój rozkwit. Jest nie tylko niesamowicie zdrowy, ale i … tani.

W imbirze znajdują się różne substancje, którym zawdzięcza on nie tylko swoje właściwości, ale i smak:

  • Zingiberol – jeden ze składników olejku eterycznego. Daje on nieco drzewny, słodkawy posmak, nadaje przyprawie świeżości,
  • Gingerol i zinferon – to właśnie one sprawiają, że imbir jest bardziej „palący” i gorzkawy.

Lecznicze właściwości imbiru

Oprócz smaku substancje te nadają imbirowi charakteru leczniczego. Przy jego pomocy można pozbyć się wielu popularnych dolegliwości bądź ogólnie poprawić swój stan zdrowia. Zapoznaj się z nimi – może nie wiesz, że to właśnie imbir będzie stanowił rozwiązanie Twoich problemów?

  • Kłopot: trawienie. Dzięki imbirowi zdecydowanie pobudza się wydzielanie śliny i soku żołądkowego, co poprawia kondycję i funkcjonowanie układu trawiennego. Działa on rozkurczowo i moczopędnie, niwelując także wstydliwy problem wzdęć.
  • Kłopot: mdłości. Jeżeli masz chorobę lokomocyjną bądź znajdujesz się w innym stanie, który sprawia że czujesz się słabo, weź imbir – działa on przeciw wymiotom i jest stosowany po narkozie czy chemioterapii.
  • Kłopot: tendencja do tworzenia się zakrzepów. Zlepione komórki krwi mogą stanowić prawdziwe niebezpieczeństwo szczególnie dla tych osób, które walczą z podwyższonym poziomem cholesterolu. Imbir tymczasem zdecydowanie zmniejsza agregacje płytek krwi.
  • Kłopot: bolesne miesiączki. Wystarczy dodawać nieco imbiru do jedzenia, by w miarę szybko pozbyć się kłopotliwych objawów złośliwego PMS.
  • Kłopot: przeziębienie, kaszel i bóle stawów. Imbir jest szeroko znany z tego, że nie tylko łagodzi objawy przeziębienia – również niweluje bóle stawów (działa przeciwzapalnie). Dlatego też jest on dodawany do maści oraz plastrów rozgrzewających czy też specjalnych olejków do masażu.
  • Kłopot: migrena. Przy silnych bólach głowy imbir może załagodzić mdłości (bardzo często pojawiają się one wraz z bólem). Regularne używanie tej rośliny sprawia, że ataki migreny są rzadsze.
  • Kłopot: jama ustna. Jeżeli walczysz z nieprzyjemnym zapachem z ust – stosuj imbir. Działa on odkażająco oraz odświeża, jeżeli w obrębie jamy ustnej pojawiła się jakaś infekcja, to równie szybko imbir się z nią rozprawia.
  • Kłopot: zaburzenia koncentracji. Używając imbiru, zdecydowanie wzmagamy swoją wydajność umysłową – to dzięki niemu do mózgu dostaje się więcej krwi. Co ciekawe, jeżeli pijemy dużo kawy, to wystarczy dorzucić do niej imbiru, by nie odczuwać skutków ubocznych po jej wypiciu.
  • Kłopot: nadwaga. Imbir na odchudzanie? Imbir dodawany jest do preparatów modelujących i wyszczuplających, gdyż jest odpowiedzialny za pobudzenie krążenia i przyspieszenie spalania tłuszczu, stanowiąc cenny oręż w walce z cellulitem.
Zobacz również  Źródła pokarmowe polifenoli

Imbir – swoisty katalizator

Imbir działa przede wszystkim rozgrzewająco. Jeżeli wypijemy zawierający go napój bądź zjemy potrawę, czujemy bardzo przyjemne ciepło rozchodzące się po całym ciele. Jest w stanie pobudzić krążenie krwi, zachęcić człowieka do większej aktywności. Nic dziwnego, że w niektórych krajach czy kulturach imbiru używa się w zupełnie innym charakterze – jako afrodyzjaku. Mimo swoich wspaniałych właściwości, nie jest przeznaczony dla każdego. Bezkrytyczne stosowanie go w dużych ilościach może okazać się katastrofalne w skutkach. Przede wszystkim jego zażywania winny unikać kobiety w ciąży oraz matki karmiące, a także takie, które mają przewlekłe problemy z układem trawiennym. Jest on zakazany dla wszystkich, którzy leczą się z powodu wrzodów żołądka bądź dwunastnicy, a także refluksu żołądkowego.

Na poprawę urody

Imbir może być z powodzeniem używany przez kobiety dbające o urodę. To właśnie on znajduje się w wielu preparatach, których używa się w celu wyszczuplenia bądź wymodelowania sylwetki. Nie tylko pobudza bowiem krążenie, ale również stymuluje ciało do spalania tłuszczu. A jak wiadomo – im mniej tłuszczu, tym mniej niezbyt estetycznego cellulitu. Nie mówiąc już o tym, że imbir często dodaje się do … perfum.

One Comment

  • Imbir faktycznie pomaga na przeziębienie i wszelkiego rodzaju jego pochodne, jak kaszel czy też chrypka. Pamiętajmy, że nie samym imbirem żyje człowiek i spełnia on zadanie jako środek wspomagający leczenie, a nie jako podstawa leczenia 🙂 Podobno natomiast spożywanie imbiru pomaga na stawy, przy stanach zwyrodnieniowych. Jako że imbir ma działanie przeciwzapalne, ma to ręce i nogi. Herbatka imbirowa ma w dodatku znakomite walory smakowe, dlatego można połączyć przyjemne z pożytecznym 🙂 Świetnie też się nadaje jako przyprawa do potraw. Nie wiedziałam natomiast, że imbir stosuje się również na odchudzanie. Wypróbuję, przydałoby się zrzucić kilka kg tu i tam 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane z publikacją