Z terenów południowej Europy oraz północnej afryki dotarła do naszego kraju melisa. Uprawiana przeszło od ponad dwóch tysięcy lat, ceniona nie tylko jako przyprawa, ale również roślina o właściwościach leczniczych.
Melisa zachwyca przede wszystkim swoim zapachem – przywodzi on na myśl cytryny. Jest nieco podobna do mięty, ale nie jest tak inwazyjna. Nie rozrasta się w równie szybkim tempie. Jej uprawa nie nastręcza większych trudności – posadzona raz pozostanie w danym miejscu przez lata. Jeżeli tylko zapewnimy jej odpowiednie warunki, dorośnie nawet do dwóch metrów wysokości. Charakteryzuje się liśćmi o sercowatym kształcie, na których powierzchni dostrzec można sztywne włoski.
Właściwości lecznicze melisa zawdzięcza:
Herbatkę z melisy powinny pić osoby, które:
Melisa wykazuje również łagodne działanie antydepresyjne. Warto więc sięgać po nią w sytuacjach obniżonego nastroju. Świetnie redukuje stres.
Melisa doskonale wpływa na kondycję układu krążenia. Jej regularne stosowanie wzmacnia mięsień sercowy i przyczynia się do rozszerzania się ścian naczyń krwionośnych.
Herbatka z melisy łagodnie zbija gorączkę i niweluje objawy grypy i przeziębienia. Przyspiesza proces zdrowienia i minimalizuje ryzyko pojawienia się powikłań pogrypowych.
Maści oraz balsamy z wyciągiem z melisy warto stosować w przypadku zmian skórnych.