Lawenda i jej właściwości lecznicze

Lawenda – ziele, dzięki któremu tworzy się jedne z najbardziej wartościowych olejków eterycznych. Posiada ono nie tylko liczne właściwości lecznicze, ale także wspomagające długie utrzymanie urody. Roślina ma bardzo przyjemny zapach, natomiast w smaku może szczypać i jest raczej gorzka.

Jeżeli chodzi o cechy charakterystyczne lawendy, to nade wszystko rzucają się w oczy jej kwiaty – mogą mieć one bardzo intensywny kolor, od liliowego do mocnego fioletu (najpowszechniejsze). Istnieją również takie odmiany lawendy, których kwiaty mogą mieć barwę białą bądź różową – występują one jednak zdecydowanie rzadziej. Roślina ta charakteryzuje się licznymi właściwościami leczniczymi, w jej kwiatach znaleźć można związki mineralne, garbniki, cukry oraz antocyjany.


Właściwości lecznicze lawendy

lawendaPrzyjrzyjmy się teraz właściwościom, dzięki którym lawenda stale znajduje się w kręgu zainteresowania osób zajmujących się ziołolecznictwem:

  • jej kwiaty działają bakteriobójczo (mogą nawet w pewnym stopniu zahamować rozwój flory bakteryjnej) oraz antyseptycznie;
  • ma zdolność do łagodzenia objawów reumatyzmu, znieczula ból;
  • jej działanie jest moczopędne, wiatropędne oraz żółciotwórcze;
  • zdecydowanie pobudza wydzielanie soków trawiennych, stymuluje ruchy perystaltyczne w jelitach, poprawiając funkcjonalność układu trawiennego;
  • świetnie działa na serce – nie tylko wzmacnia je, ale także uspokaja w chwilach większego napięcia;
    dzięki lawendzie możesz pozbyć się nie tylko bólów brzucha, ale także poprawić kondycję i funkcjonowanie wątroby.
Zobacz również  Olejek arganowy cudowną substancją z Maroka

Zastosowanie w walce z bezsennością i zmęczeniem

Masz problemy ze snem? Również w tym lawenda może Ci pomóc. Postaw wazonik ze świeżo ściętymi kwiatami obok łóżka, a zobaczysz, czym jest prawdziwie spokojny sen. To właśnie ta roślina pozwoli Ci wygrać walkę z bezsennością, pozwoli na uspokojenie wyczerpanego ciała. Zrób z niej sobie także toniki i przemywaj nimi codziennie skórę. Szybko zobaczysz efekty – nie tylko wzmocnisz proces regeneracji skóry, ale także sprawisz, że z jej powierzchni znikną wągry (zaskórniki) oraz wiele innych objawów chorób skóry.


Lawenda w aromaterapii i w życiu codziennym

Sama lawenda nie ma jednak tak mocnych właściwości, jak uzyskany z niej olejek. W aromaterapii cieszy się on sporym powodzeniem. Stosowany jest nie tylko do inhalacji, ale również jako suplement czy składnik preparatów do masażu. Jego działanie zależy od sposobu, w  jaki go przyjmujemy:

  • jeżeli doustnie – działa na przewód pokarmowy;
  • na skórę – leczy bóle mięśniowe, stawowe oraz pomaga przy korzonkach nerwowych. Olejek lawendowy stosuje się także przy stłuczeniach i zwichnięciach;
  • poprzez inhalacje – leczy nieżyt nosa oraz zapalenie, krtani i płuc. Niektórzy nacierają również olejkiem gardło w celu pozbycia się uporczywego kaszlu.

To, że olejek lawendowy jest skuteczny, widać już po pierwszym użyciu. Przykładowo, jeżeli stosujesz pięć kropelek olejku na cukrze, to od razu usuwasz nieprzyjemne mdłości. Potrzebujesz czegoś moczopędnego? Wystarczy 40 kropli olejku trzy razy dziennie, zmieszane z przegotowana wodą. Jeżeli rozpalisz pod kominkiem i wkropisz kilka kropli olejku, to bardzo szybko pozbędziesz się z płuc pneumokoków oraz paciorkowców.

Zobacz również  Oregano - właściwości i zastosowanie zioła

Właściwości olejku lawendowego

Olejek lawendowy ma bardzo wiele właściwości. Nie tylko działa odkażająco, ale również antybakteryjnie, zapobiega powstawaniu grzybów. Jeżeli masz jakiekolwiek problemy ze skórą – stany zapalne, podrażnienia, rany, odparzenia, ślady po trądziku czy wągrach, niezbyt estetyczne pozostałości po opryszczce czy rozstępach, to właśnie olejek lawendowy może okazać się wspaniałym remedium. Ponadto:

  • świetnie leczy objawy przeziębienia takie jak katar, kaszel czy zapalenie zatok;
  • można go stosować przeciwko grypie;
  • działa uspokajająco – zdecydowanie pomaga tym, którzy mają problemy ze snem;
  • wykazuje liczne właściwości przeciwbólowe. By złagodzić bóle głowy, wystarczy wmasować nieco olejku w skronie, by zaś zniwelować cierpienie mięśni – zastosować go podczas masażu obolałych miejsc;
  • olejek lawendowy może wspomóc nawet kobiety rodzące – nie tylko pomniejsza odczuwany przez nie ból, ale również potrafi przyspieszyć całą akcję porodową poprzez stymulację skurczy. Działa, o ile wmasujemy go w dolną część pleców.

Ciężko wyobrazić sobie obecną medycynę bez lawendy.


Lawenda w sklepach internetowych


O jakie kwestie pytali Użytkownicy?

  • lawenda właściwości
  • lawenda wlasciwosci
Zobacz również  Kurkuma a odchudzanie

5 Comments

  • Olejek lawendowy został przetestowany przez naukowców z Uniwersytetu w Coimbrze w Portugalii przeciwko wielu grzybom chorobotwórczych. Naukowcy odkryli, że olej był zabójczy dla całego szeregu szczepów powodujących m.in. schorzenia skóry. Olejki eteryczne destylowane z gatunku lawendy niszczą membranę w komórce grzyba, wykazując szerokie i silne spectrum działania. Ponadto wykonano badania laboratoryjne, które wykazały, że zastosowanie olejku lawendowego przy współpracy z innymi środkami przyczynia się do przyspieszenia gojenia się ran. Ponadto olejek lawendowy ze względu na swoje właściwości wykazuje skuteczne działanie lecznicze przy łysieniu plackowatym, a ponadto wykazuje zdolności stymulujące wzrost włosów.

  • Bardzo ciekawy materiał. Dużo można się z niego dowiedzieć, nie wiedziałem, że lawenda wąskolistna ma takie zastosowania. Człowiek bez internetu byłby całkiem ciemny, to nie są żarty.

  • Interesujące, jakie w dzisiejszych czasach mamy odmiany lawendy, a każda dodatkowo wykazuje słabsze lub mocniejsze właściwości w konkretnych dziedzinach. Osobiście olejek używam jako środek który łagodzi problemy ze snem, pomaga zdecydowanie.

  • Lawenda w doniczce powinna być dosłownie w każdym ogrodzie. Artykuł sam w sobie mega ciekawy i pokazuje bardzo szerokie jej zastosowanie. Sam w ogrodzie mam kilka krzaków po części do ozdoby, ale żona też robi z niej ciekawe rzeczy i jest to super sprawa mieć u siebie coś z czego jest pożytek – a tym bardziej w ogródku.

  • Mam w swoim ogrodzie różne odmiany lawendy i powiem, że każda z nich z tego co czytałam ma konkretne działanie lecznicze, czy też relaksujące. Roślina sama w sobie prosta w uprawie i wygląda przepięknie, co tylko zachęca do tego, by mieć ją chociaż w jednej donicy w ogrodzie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane z publikacją