Oregano a wspomaganie leczenia

Oregano znane jest przede wszystkim jako jedna z ziołowych przypraw kuchennych, doskonale podkreślająca smak potraw i wspaniale komponująca się na przykład majerankiem. Mało osób wie, że oregano wykazuje liczne właściwości lecznicze, które pomagają nam w poradzeniu sobie z popularnymi chorobami. Składniki oregano (lebiodki pospolitej) wykazują właściwości:

  • przeciwbakteryjne, doskonale radzą sobie z infekcjami roznoszonymi przez mikroorganizmy
  • rozkurczowe
  • przeciwutleniające

W olejku z oregano znajdują się tak zwane fenole. Ich „moce specjalne” pozwalają im na zniszczenie bakterii Klebsiella, E.coli, Salmonellę oraz H. pylori, wywołującej problematyczne wrzody dwunastnicy oraz żołądka.  W powszechnej opinii są to bakterie wyjątkowo trudne do usunięcia. Tymczasem dzięki oregano hamowana jest produkcja ureazy (produkowanej przez owe bakterie), która uszkadza błony śluzowe. Równocześnie oregano jest w pełni bezpiecznie dla naszych komórek, jako że nie zabija ani nie wpływa negatywnie na pożyteczne dla nas bakterie, które na co dzień znajdują się w jelitach.

Oregano właściwości lecznicze. Na grzybicę i nie tylko …

Fenole z oregano działają także przeciwgrzybiczo. Szczególnie silnie oddziałują na Candida albicans, znacznie wspomagając leczenie kandydozy jamy ustnej. Oregano wykazuje się także innymi, wyjątkowo korzystnymi dla człowieka właściwościami:

  • Potrafi rozluźnić mięśnie gładkie i ograniczyć występujące skurcze mięśni. Z ulgą odetchną wszystkie osoby, które od dawna próbują poradzić sobie ze schorzeniami układu trawiennego – zespołem jelita wrażliwego, wzdęciami oraz nerwicą żołądka. Chorzy szybko poczują różnicę po tym, jak zaczną regularnie spożywać oregano.
  • Oregano można stosować w celu załagodzenia kaszlu. Działa ono rozkurczowo i wykazuje właściwości wykrztuśne, wspomagając pozbywanie się śluzu przy nieżycie nosa.
Zobacz również  Sok z pokrzywy

Nasi przodkowie nazywali oregano symbolem szczęścia. Pochodzi ono z Europy oraz Środkowego Wschodu i do prawidłowego rozwoju potrzebuje jak najwięcej światła i gliniastej gleby z humusem. Aromat oregano może kojarzyć nam się z tymiankiem, zawiera ona olejki eteryczne, sterole, żywice, garbniki, flawonoidy oraz witaminę C.

Oregano poprawia działanie całego układu pokarmowego:

  • zwiększa apetyt
  • sprawia, że wydzielamy więcej śliny, soku żołądkowego, a także żółci
  • znacznie ułatwia przyswajanie kolejnych składników pokarmowych
  • zapobiega wielu objawom zespołu złego wchłaniania – przede wszystkim biegunkom oraz wzdęciom
  • stymuluje nerki oraz gruczoły potowe

Widzimy zatem, że oregano to nie tylko świetna przyprawa, nadająca orientalnego smaku wielu potrawom.

Zioło to jest stosowane w chorobach dróg oddechowych, przewodu pokarmowego, zaburzeń, bóli menstruacyjnych i zaburzeń układu moczowego, leczeniu wielu chorób skóry, takich jak trądzik i łupież.

Oregano zawiera: błonnik, żelazo, mangan, witaminę E, żelazo, wapń, kwasy tłuszczowe omega, mangan i typtophan.

Oregano jest również bogatym źródłem:

  • Witaminy K – ważne witaminy, które stymuluje wzrost kości, utrzymania gęstości kości, oraz produkcję białek krzepnięcia krwi.
  • Antyoksydantów (przeciwutleniaczy) – oregano zawiera bardzo wysokie stężenie antyoksydantów (powyżej > 75 mmol / 100 g).

Antyoksydanty pomagają chronić komórki przed działaniem wolnych rodników i poprawiają zdolność do zwalczania infekcji.

Właściwości antybakteryjne
Oregano wykazuje aktywność przeciwdrobnoustrojową. Grupa portugalskich naukowców potwierdziła, że olejki eteryczne Origanum vulgare były skuteczne wobec 41 szczepów patogenów Listeria monocytogenes, zajdujących się w żywności.

Zobacz również  Lawenda i jej właściwości lecznicze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane z publikacją