Lawenda fioletem pachnąca

Jest jednym z popularniejszych w Polsce ziół. Jej ojczyzną są rejony Morza Śródziemnego, ale doskonale udaje się również na terenie naszego kraju. Lawenda. Roślina fioletem pachnąca.


Krótka historia

Lawenda to zioło znane już od czasów starożytnych. Już dawno Egipcjanie, Grecy oraz Rzymianie wykorzystywali jej cudowne właściwości. Przy jej pomocy balsamowali zwłoki, które w niezmienionym stanie trwały całe lata. Wykorzystywano ją również do leczenia rozmaitych przypadłości oraz aromatyzowania mydła i wody, w której zażywano kąpieli.

Średniowiecze to czas, kiedy lawenda lekarska (inaczej lawenda wąskolistna) odgrywała ogromną rolę w praktykach religijnych. Podobnie było w okresie późnego renesansu. Około roku 1568 roślina ta zawitała do Anglii. Podobno Elżbieta I bardzo ceniła sobie tę roślinę. Napar z niej miał przynosić jej ulgę w napadach migrenowych.


Właściwości lecznicze lawendy lekarskiej

lawendaLawenda wykazuje szereg działań leczniczych. Z jej kwiatów przyrządza się herbatkę, która działa uspokajająco. Doskonale radzi sobie z bólem głowy. Sole, do których dodano olejek lawendowy pomagają przywrócić świadomość osobom, które zemdlały. Ci, których dopadła chrypka, również mogą sięgnąć po herbatkę lawendową.

Z lawendy przygotowuje się również maść. Przynosi ona ulgę przy różnego rodzaju stanach zapalanych. Przyspiesza gojenie się oparzeń oraz zadrapań. Łagodzi dolegliwości bólowe w obrębie stawów.

Olejek lawendowy warto dodawać do kąpieli. Pomoże to skutecznie się zrelaksować i rozluźni napięte mięśnie.

Zobacz również  Stosowanie ostropestu plamistego

Lawenda w domu w naszej kuchni

Roślina ta wyróżnia się słodkim smakiem, w którym wyraźnie daje się wyczuć nuta kwiatowo – cytrynowa. Do potraw można używać zarówno świeżej, jak i suszonej lawendy. Decydując się na tą drugą należy pamiętać, że wyróżnia się ona niezwykle silnym aromatem. Należy więc stosować ją z umiarem, gdyż bardzo szybko zabija właściwy smak potrawy.

Lawenda idealnie podkreśla smak potraw z dziczyzny i baraniny. Komponuje się z innymi ziołami, wśród których znajdują się między innymi oregano, estragon oraz bazylia.

Wyciąg z lebiodki pospolitej – poznaj właściwości olejku z oregano.

Jest nieocenionym dodatkiem do deserów. Cukier lawendowy, który każdy może przygotować w domu, jest doskonałym dodatkiem do różnorodnych kremów i ciast.


Kiedy zbierać i jak przechowywać?

Aby lawenda cieszyła nasz nos wyjątkowym zapachem, jej kwiaty muszą zostać zebrane zanim całkowicie się otworzą. W przeciwnym razie błyskawicznie utracą swój niesamowity zapach. Najlepiej zbiór przeprowadzić w godzinach południowych. To właśnie wtedy olejki koncentrują się w tej część rośliny. Dzięki temu wydają one najsilniejszy aromat. Kiedy kwiaty zupełnie wyschną, można przechowywać je w papierowych torebkach.


Cechy lawendy wąskolistnej

Liście lawendy wąskolistnej mogą być zielone, szare lub szaro-zielone i formy. Posiada krótkie łodygi kwiatowe i krótkie główki kwiatowe o kształcie cylindrycznym. Kwiaty pojawiają się w czerwcu i lipcu i mają bogaty słodki zapach. Jaśniejsze formy zwykle mają silniejszy zapach. Są to bardzo popularne gatunki uprawiane do ekstrakcji oleju, dające wysokiej jakości oleje kamfory stosowane w drogich perfumach i aromaterapii. Odmiany, zwłaszcza te bogato kolorowe, są doskonałe do użytku kuchennego. Delikatność ich miękkiego, słodkiego zapachu jest idealnym dopełnieniem smaku do deseru i sałatki.

Zobacz również  Olejek z drzewa herbacianego. Krzew z Australii i jego właściwości

Nasiona lawendy w sklepach online

Zestawienie zawiera nasiona lawendy do zasadzenia, najchętniej wybierane w sklepach internetowych.


Powiązane poradniki i rankingi

5 Thoughts to “Lawenda fioletem pachnąca”

  1. ormanik

    Faktycznie herbatka z lawendy lekarskiej działa kojąco na nerwy, polecam wszystkim zestresowanym 🙂 Kiedy natomiast należy ją zbierać? To zależy, na co ją chcemy przeznaczyć. Na potrzeby umieszczenia jej w woreczkach zapachowych zbieramy ją wtedy, gdy jak najwięcej kwiatków jest rozwiniętych, bo wtedy lawenda lekarska daje największy aromat. Jeżeli są one zwinięte, niestety jej walory zapachowe są znacznie słabsze.

  2. Janina

    Czy lawenda wąskolistna będzie rosła w doniczce? Ostatnio interesuje się tym coraz bardziej i zastanawiam się, czy warto sobie posadzić i czy wyrośnie coś z tego 😉

  3. Maria

    Lawenda świetnie spisuje się jako normalna roślinka, więc nie ma totalnie żadnego problemu. Mam szczęście, że u mnie jest lawenda w przydomowym ogrodzie, bo nie trzeba nigdzie indziej za nią chodzić. Bardzo dobrze koi nerwy, a sama herbatka jest całkiem niezła w smaku – ale zależy co kto lubi!

  4. Kora

    Niedaleko mnie rośnie lawenda i aż mnie zachęciliście do zebrania i spróbowania, bo właściwości są bardzo interesujące. Znajomi sadzą ją w ogrodzie i powiem, że wygląda pięknie. Bardzo interesujący artykuł.

  5. koteq25

    Lawenda jest piękna, lubię jak zakwitnie bo ślicznie to wygląda. Co do zastosowania, to zdecydowanie herbata, jest bardzo dobra na uspokojenie, oraz jest świetnym dodatkiem do potraw, a w szczególności mięsa, polecam spróbować.

Leave a Comment