Nawilżacz powietrza

Jaki nawilżacz powietrza wybrać?W pomieszczeniach, w których na co dzień przebywamy, powietrze nie powinno być zbyt suche. Nawilżacz powietrza pomaga rozwiązać ten problem szybko i skutecznie. Suche powietrze wysusza błony śluzowe człowieka i sprawia, że nie chronią one prawidłowo przed wirusami i bakteriami. W suchym pomieszczeniu pojawiają się problemy z zatokami oraz koncentracją, przez co nawilżanie powietrza jest koniecznością. Wspomaga człowieka w walce z wirusami oraz ułatwia oddychanie.

Ręczniki na kaloryferze lub kamionkowe naczynia z wodą nie spełniają swojej roli. Optymalna wilgotność powietrza w mieszkaniu powinna wynosić 45-55%. Standardowe naczynie lokowane na kaloryferze nigdy nie osiągnie takiego poziomu wilgotności. Są to tak zwane nawilżacze tradycyjne, które nie są zasilane prądem i są oferowane w bardzo przystępnej cenie.

Aby powietrze miało dodatkowe walory, można do nawilżacza dodać odrobinę aromatu zapachowego, dzięki któremu powietrze będzie nie tylko nawilżone. W dziecięcym pokoju taki zapach zneutralizuje np. zapach zużytych pieluch, w pokoju osób dorosłych pokona dym papierosowy, którego zapach może drażnić i przeszkadzać. Domową metodą na nawilżanie jest podlewanie roślin oraz robienie prania. Niektóre nawilżacze, oprócz swojej standardowej roli, pełnią też funkcję dekoracyjną.

Jaki powinien być nawilżacz powietrza?

Nawilżacz powietrza powinien mieć właściwą kubaturę, funkcje, częstotliwość czyszczenia oraz wymiany filtrów i poziom zużycia prądu. Dobry nawilżacz powietrza jest niewielkich rozmiarów, ekonomiczny oraz ekologiczny, przyjazny dla środowiska naturalnego. Do mieszkania można kupić 2-3 nawilżacze i ustawić je w każdym pokoju. Wówczas nawilżenie będzie odpowiednie, wzrośnie także poziom samopoczucia osób przebywających w pomieszczeniach.

W jaki sposób działa nawilżacz powietrza?

Nawilżacz powietrza pracuje z wodą z kranu, destylowaną lub przegotowaną – zależnie od tego, czy posiada filtr oczyszczania wody, czy też nie. Niektóre nawilżacze posiadają czujnik wilgotności, dzięki czemu automatycznie regulują nawilżanie, same się włączają i samodzielnie kończą pracę. Nawilżanie reguluje także termostat.

 • Nawilżacze powietrza parujące posiadają wkład, czyli filtr, oraz turbinę tłoczącą powietrze. Oczyszczają powietrze szybko oraz ekologicznie. Pracują dość głośno, co jest pewną wadą takich urządzeń, szczególnie uciążliwą w warunkach domowych.
 • Ciekawostka są nawilżacze ewaporacyjne, które wytwarzają zimną mgiełkę. Zamiast podgrzewacza mają bęben lub wkład z filtrem. Ich zaletą jest niskie zużycie energii, natomiast wadą głośna praca.
 • Nawilżacze ultradźwiękowe wytwarzają ultradźwięki, które rozbijają cząsteczki wody. Są to wydajne bardzo wydajne urządzenia tego typu. Ich mankamentem jest konieczność częstego czyszczenia i wymiany filtra.
 • Nawilżacze termiczne posiadają grzałkę, dzięki czemu woda gotuje się i paruje. Niszczone są zanieczyszczenia. Wadą takich nawilżaczy jest spora ilość energii pobierana podczas pracy, gorąca para czasami również powoduje oparzenia. W pomieszczeniach domowych nie może być ani zbyt suche, ani zbyt wilgotne powietrze.

Nawilżacz dzięki utrzymaniu odpowiedniej wilgotności w pomieszczeniu zapobiegają wysuszaniu śluzówki, która jest wtedy bardziej narażona na ataki bakterii oraz wirusów. Nawilżacz powietrza nie jest urządzeniem drogim, jego ceny zaczynają się od kilkudziesięciu złotych. Można je zamontować chociażby na grzejniki (kaloryfery).

W sprzedaży oferowane są również specjalne nawilżacze do pokojów dziecięcych, w kształcie grzybków, domków, mające odpowiednie parametry dla maluchów. Interesujący, kolorowy design łączą z funkcja praktycznego urządzenia.

Nawilżacze powietrza RANKING

Zestawienie najchętniej wybieranych i najbardziej popularnych nawilżaczy powietrza. Ranking powstał w oparciu o serwis Nokaut.pl i jest aktualizowany na bieżąco.

Co interesuje użytkowników:

 • nawilżacz powietrza
 • nawilżacz powietrza ranking
 • nawilżacz powietrza mieszany

Opinie: 7 na temat publikacji Nawilżacz powietrza

 1. jasiek

  Dobre i niedrogie urządzenie, szczególnie gdy w pomieszczeniu panuje zbyt duża suchość w powietrzu. Zamiast nawilżacza faktycznie można zastosować ręczniki na kaloryferze, dla mnie efekt wystarczający 🙂

 2. monkiz9

  A ja od dawna używam Oskara od Stadler Form i działa na 5. Jest bardzo cichy, ale jednocześnie wydajny i dzięki higrostatowi mogę sobie fajnie dopasować nawilżenie zależnie od moich potrzeb. Fajny gadżet!

 3. Adriannix

  Pamiętam, że za dzieciaka moja mama zawsze rozwieszała w mieszkaniu ręczniki na kaloryferach. Kompletnie nie wiedziałem o co jej chodzi, a wyglądało to dość komicznie 🙂 Taki nawilżacz powietrza to dla mnie fajny gadżet ale nic poza tym. Może wynika to z tego, że nigdy nie miałem problemu z zatokami, przewlekłym katarem, z niczym co mogłoby się wiązać z wilgotnością panującą w domu. Niemniej jednak dla osób, które mają z tym problem to pewnie dobre rozwiązanie.

 4. Róza

  a oskar od stadler form? u nas działa już ponad pół roku i sprawuje się bez zarzutu. Doskonały, różnicę można poczuć bardzo szybko, a w okresie grzewczym jest u nas niezastąpiony!

 5. Kaśka

  Ja zdecydowałam się na nawilżacz do pokoju dziecka – wybrałam ultradźwiękowy taki fajny słonik marki MesMed (polska marka). Cichutki, wydajny i ma filtry z jonami srebra i aktywnym węglem. Kosztuje nieco ponad 100 zł.

 6. Michał

  Bardzo cenię sobie nawilżacze do powietrza, po tym jak kupiliśmy z żoną jeden do pokoju naszej córeczki. Powietrze nie jest tak suche i naprawdę czuć różnicę po kilku dniach użytkowania. Odkąd używamy nawilżacza to córeczka rzadziej choruje, powietrze nawilżone nie jest tak zanieczyszczone. Bardzo przydatny materiał 😉

 7. Adrian

  Bardzo fajne zestawienie i ciekawe podejście do tematu nawilżaczy. Sam kupiłem nawilżacz kilka tygodni temu i różnica w oddychaniu w pomieszczeniu gdzie jest on uruchomiony jest znaczna. Powietrze jest bardzo rześkie i łatwiej się oddycha. Osobiście polecam nawliżacz marki OVERMAX, jestem nim zachwycony 🙂

Zostaw opinię

Twój adres email nie będzie publikowany. Pola obowiązkowe zaznaczone są znakiem *