Ciśnieniomierz

Ciśnieniomierz jest urządzeniem pozwalającym kontrolować ciśnienie tętnicze, przydatnym w domu dla osoby w każdym wieku, szczególnie dla seniorów. W aptekach można kupić przede wszystkim ciśnieniomierze naramienne, nadgarstkowe oraz ze względu na typ pomiaru elektroniczne i mechaniczne.

Najczęściej spotykanymi odmianami aparatów do mierzenia ciśnienia były do niedawna wersje mechaniczne, wyposażone w zegar ze wskazówką, mankiet oraz pompkę.

Wykonanie precyzyjnego pomiaru takim sprzętem wymaga jednak pewnej sprawności oraz umiejętności, dlatego właśnie ciśnieniomierze z ręczną obsługą sukcesywnie są wypierane przez aparaty ze sterowaniem elektronicznym, posiadające wyświetlacz wraz z programatorem i wieloma dodatkowymi funkcjami, archiwizującymi chociażby poprzednie wyniki pomiarów.

Jaki ciśnieniomierz wybrać?


Jaki ciśnieniomierz wybrać?

Ciśnieniomierz elektroniczny

automatyczny aparat do mierzenia ciśnienia marki Omron z wyświetlaczem elektronicznym
automatyczny aparat do mierzenia ciśnienia marki Omron z wyświetlaczem elektronicznym
Ciśnieniomierze elektroniczne są łatwe w obsłudze i stosunkowo dokładne. Urządzenie może być stosowane na raz przez jedną osobę. Użytkownik powinien mierzyć ciśnienie krwi w cichym pomieszczeniu, przed pomiarem nie pić kawy lub herbaty, usiąść na krześle w pozycji wyprostowanej i założyć mankiet urządzenia 2-3 centymetry powyżej łokcia. Przydatnymi funkcjami będzie chociażby możliwość zapamiętywania wyników ostatnich pomiarów oraz ekran ciekłokrystaliczny. Do jego uruchomienia będziemy potrzebowali baterii, najczęściej są to typu AA lub AAA. Istnieją także modele z zasilaniem w postaci podłączenia zasilacza lub przewodu do sieci.

Do grupy modeli elektronicznych należą ciśnieniomierze automatyczne – są one trudniejsze w obsłudze, wymagają wypuszczania powietrza z mankietu za pomocą gumowej gruszki. Tego rodzaju urządzenia są bardzo precyzyjne i dokładne. Najlepiej, gdy ciśnienie mierzy wykwalifikowany pracownik, czyli na przykład pielęgniarka. Warto również przy konsultacji z taką osobą nauczyć się jego obsługi. Ciśnieniomierze automatyczne dzielą się również na rtęciowe oraz zegarowe. Rtęciowe urządzenia spotyka się coraz rzadziej, zegarowe są nadal użytkowane. Aparat zegarowy wymaga od pacjenta dobrego wzroku, słuchu i koordynacji ruchowej.

Ciśnieniomierze elektroniczne posiadają z reguły gabinety lekarskie, natomiast coraz częściej spotyka się je u osób indywidualnych ze względu na większą konkurencję stymulującą rozrost segmentu znacznie tańszych aparatów do mierzenia ciśnienia.

Ciśnieniomierz naramienny

Ciśnieniomierz naramienny jest popularny, w aptekach tego rodzaju urządzenie kosztuje około 150-200 złotych. Gwarancją dobrego pomiaru jest nie tylko wygoda, ale i również odpowiednio dobrany mankiet pod kątem rozmiarów. Naramienne ciśnieniomierze zakładamy na przedramię, natomiast sposób pompowania uzależniony jest od typu urządzenia i może odbywać się ręcznie (pomiar monitorujemy na zegarze analogowym) lub automatycznie (wynik w postaci ciśnienia skurczowego i rozkurczowego pokazywany jest na wyświetlaczu LCD).

Zobacz również  Soniczna szczoteczka do zębów - jaka najlepsza?

Ciśnieniomierze naramienne RANKING

Zestawienie najchętniej wybieranych naramiennych ciśnieniomierzy, zakładanych na przedramię. Ranking jest aktualizowany na bieżąco i pochodzi z serwisu Nokaut.pl.


Ciśnieniomierz nadgarstkowy

Ciśnieniomierz nadgarstkowy jest idealny dla osób otyłych oraz niepełnosprawnych, które albo nie mogą założyć mankietu na ramię lub choroba uniemożliwia im założenie takiego urządzenia.

Ciśnieniomierze nadgarstkowe RANKING

Zestawienie najchętniej wybieranych ciśnieniomierzy, zakładanych na nadgarstek. Ranking jest aktualizowany na bieżąco i pochodzi z serwisu Nokaut.pl.


Co jest ważne w ciśnieniomierzu?

Wybierając ciśnieniomierz należy zwrócić baczną uwagę na mankiet. Certyfikaty pozwalają mieć pewność, że urządzenie przeszło walidację kliniczną i jest sprzętem pewnym oraz bezpiecznym.

Duży i czytelny wyświetlacz jest niezbędny dla seniora, ponieważ umożliwia samodzielne odczytywanie pomiarów i sprawdzanie wysokości ciśnienia. Ciśnieniomierze naramienne zasila się bateriami lub podłączając je do prądu, ciśnieniomierze nadgarstkowe zasilane są natomiast jedynie bateriami. Niektóre ciśnieniomierze zapamiętują pomiary, sprawdzają ich poprawność oraz umożliwiają wykonanie kilku pomiarów jeden po drugim oraz uśrednienie ich wyniku.

Zobacz również  Nawilżacz powietrza

Ile kosztuje ciśnieniomierz? Na rynku dostępne są takie urządzenia dostępne za średnio od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Nie warto kupować urządzeń w marketach czy sklepach tradycyjnych. Apteka jest najlepszym miejscem, w którym znajdziemy dobre, dokładne, wysokiej jakości urządzenie z kilkuletnią gwarancją.

Cechy dobrego aparatu do mierzenia ciśnienia

  • regulacja mankietu w szerokim zakresie,
  • czytelny wyświetlacz,
  • wskaźniki informujące o m.in. nieprawidłowym zaciśnięciu mankietu, nadciśnieniu, prawidłowości pomiaru, zgodności z normami, ocenie zaburzeń pracy serca, średnich wartościach,
  • pamięć ostatnich pomiarów ciśnienia (im więcej, tym lepiej), z podziałem na kilku użytkowników,
  • graficzna prezentacja pomiaru ciśnienia,
  • zgodność urządzenia z 93/42/EWG (Europejska Dyrektywa do sprzętów terapeutycznych).

Ciśnieniomierze RANKING

Zestawienie najchętniej wybieranych aparatów do mierzenia ciśnienia. Ranking jest aktualizowany na bieżąco i pochodzi z serwisu Nokaut.pl.


O czym należy pamiętać mierząc ciśnienie?

Regularne pomiary ciśnienia przeprowadzać powinni wszyscy, a nie tylko osoby chore i osłabione. Ważne jest prowadzenie dzienniczka, w którym zapisuje się pomiary ciśnienia wraz z datami. Jeżeli natomiast posiadamy aparat elektroniczny, wówczas wszelkie informacje o wynikach będą zapisywane w pamięci ciśnieniomierza. Decydując się na ten typ zwracajmy uwagę na ilość pomiarów, które ciśnieniomierz jest w stanie zapamiętać.

Zobacz również  Frytkownica

Istotnym udogodnieniem będzie możliwość szerokiego zakresu regulowania mankietu, aby móc go dopasować do obwodu nadgarstka lub przedramienia.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że mierząc ciśnienie krwi w domu nie denerwujemy się tak, jak u lekarza, co ma wpływ na wyniki pomiaru. Ponadto nadciśnienie powoduje wiele niepożądanych objawów takich, jak między innymi bóle i zawroty głowy, drżenie dłoni, uderzenia gorąca oraz duszność. Ciśnieniomierze do pomiaru ciągłego posiadają jedynie szpitale – są to urządzenia bardzo drogie, ale dokładne i idealne do pomiaru ciśnienia krwi osób po zawałach i poważnych chorobach.

Jaki ciśnieniomierz najlepszy? - Serwis z poradami i rankingami aparatów do mierzenia ciśnienia

Pomiar ciśnienia krwi aparatem – porady

  • korzystanie z ręcznego aparatu z zegarem wymaga nieco umiejętności (chociażby w zakresie prawidłowego odczytywania momentu pomiaru ciśnienia skurczowego i rozkurczowego czy też zakładania mankietu), dlatego zaleca się korzystanie z ciśnieniomierzy automatycznych;
  • nie należy wykonywać pomiaru bezpośrednio po wysiłku fizycznym;
  • pomiar ciśnienia należy wykonać w pozycji siedzącej, będąc wyprostowanym;
  • na wynik pomiaru ma wpływ spożywana kawa i palenie papierosów, dlatego unikajmy ich stosowania przynajmniej pół godziny przed mierzeniem ciśnienia;
  • przed wykonaniem pomiaru należy się uspokoić i wyciszyć, zalecana jest pozycja siedząca i podparte plecy oraz przed pomiarem odwrócenie dłoni do góry;
  • zalecane jest wykonywanie dwóch pomiarów w krótkim czasie, aby móc ewentualnie zweryfikować wcześniejszy wynik;
  • warto sprawdzić przed mierzeniem ciśnienia, w którym konkretnym miejscu po wewnętrznej stronie ręki (dwa palce przykładamy kilka cm powyżej łokcia) nasze tętno jest najbardziej wyczuwalne;
  • mierząc ciśnienie w godzinach rannych najlepiej to robić przed śniadaniem i zażywaniem leków;
  • pomiar ciśnienia należy wykonać na lewym przedramieniu lub nadgarstku (na prawej ręce zakładamy ciśnieniomierz przy słabym krążeniu lewej ręki);
  • mankiet rękawa zakładamy na przedramieniu na wysokości serca, mocno ściskamy, ręka nie powinna być uciskana przez odzież czy jakikolwiek przedmiot, powinna być natomiast wsparta w luźny sposób zgięciem łokciowym;
  • na wynik pomiaru ma wpływ wyziębienie lub przegrzanie organizmu, dlatego przed mierzeniem ciśnienia należy odczekać, aż temperatura ciała unormuje się.

Powiązane poradniki i rankingi

11 Thoughts to “Ciśnieniomierz”

  1. only_you

    Ciężko znaleźć dobry ciśnieniomierz w rozsądnej cenie, przy częstym mierzeniu są duże rozbieżności pomiędzy poszczególnymi modelami – co innego pokazuje elektroniczny, a co innego ręczny. W obecnej sytuacji … to się po prostu nie denerwować, z reguły pomaga w zachowaniu odpowiedniego poziomu ciśnienia 🙂

  2. Ewelina

    warto postawić na dobrą firmę, to jednak trochę zmienia, ja mam od diagnosis model DM-200 IHB i sprawdza się super, nie jest to ich najdroższy model, a trzyma poziom tych droższych

  3. UhuUla

    Miałam kiedyś ciśnieniomierz Omron i muszę powiedzieć, że nic specjalnego. Co chwilę się “zawieszał” w trakcie badania co było bardzo uciążliwe. Od jakiegoś czasu używam Panasonic EW – BU 15 i według mnie jest naprawdę

    ekstra. Wygodny, naramienny, solidnie zbudowany. Nie ma żadnych dodatkowych “bajerów” ale wychodzę z założenia, że nie po to został stworzony. To ciśnieniomierz, ma mierzyć ciśnienie i z tego wywiązuje się znakomicie 🙂

  4. Ariel

    Kiedyś używałem tylko klasycznego ciśnieniomierza, gdzie nasłuchiwało się stetoskopem, ale potem stwierdziłem, że jest to zbyt czasochłonne i często trzeba było powtarzać pomiar bo przegapiło się “tyknięcie”. Od jakiegoś czasu używam ciśnieniomierza zegarowego i jestem zadowolony. Warto kupić z wyższej półki, bo te tańsze często się psują i są z nimi problemy. Jest to bardzo przydatna rzecz, nawet gdy mierzymy ciśnienie raz na jakiś czas 😉

  5. Jadwiga

    Cierpię na nadciśnienie, oraz często borykam się z problemami zdrowotnymi związanymi z ciśnieniem. Ciśnieniomierz jest dla mnie urządzeniem, którego używam codziennie. Każdy w domu pewnie ma ciśnieniomierz, ale zdecydowanie polecam te zegarowe, nadgarstkowe nie podają zawsze do końca wiarygodnych pomiarów. Materiał bardzo przydatny i zdecydowanie na temat 😉

  6. Mariola

    Potrzebuję kupić dobry ciśnieniomierz naramienny, bo od jakiegoś czasu borykam się z problemami z ciśnieniem. Jest to bardzo dokuczliwe, a dodatkowo mój obecny ciśnieniomierz zdaje się podawać co chwilę inne wyniki. Jest ktoś w stanie polecić jakiś konkretny dobry ciśnieniomierz ?

  7. Olek

    Mam w domu ciśnieniomierz nadgarstkowy i powiem szczerze, że mimo tego, że jest to bardzo wygodny wybór, to pozostawia trochę do życzenia. Nie daje tak wiarygodnych pomiarów jak klasyczny ciśnieniomierz. Ewentualnie trzeba kupić coś z wyższej półki i wydać na to więcej, to wtedy może byłby bardziej dokładny.

  8. Karolina

    Bardzo dobrze spisuje się u mnie elektroniczny ciśnieniomierz, mimo tego, że ludzie twierdzą, że nie pokazują one prawidłowych pomiarów, to ja nie mogę narzekać. Działa tak samo dobrze od ponad roku, szczerze mogę polecić

  9. Jola

    Ja polecam ciśnieniomierz elektroniczny ze względu na funkcjonalność i prostotę. Nie każdy wie jak klasycznym zmierzyć ciśnienie i bywa to dla większości osób problematyczne. Taki jest łatwy w obsłudze i do tego można go zabrać w pudełku wszędzie.

  10. Mirek

    Z całego sprzętu, który posiadałem już jako osoba używająca takie rzeczy w swoim zawodzie, mogę polecić z całego serca ciśnieniomierz naramienny omron m3. Spisuje się jak żaden inny – bardzo dokładny i niezawodny, a to najważniejsze.

  11. Ola

    Nie w każdym przypadku taki aparat na nadgarstek do mierzenia ciśnienia jest złym wyborem. Wiadomo, jeżeli kupimy tani sprzęt, to nie ma się czego spodziewać, bo po prostu jest nie do końca dokładny. Polecam kupować takie, bo są łatwe w obsłudze, a tym bardziej dla osób starszych, ale warto kupić coś z wyższej półki, żeby ten pomiar był faktycznie wiarygodny 😉

Leave a Comment