Czy warto szczepić się na grypę?

Szczepienia pozwoliły nam na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat ograniczyć lub wykluczyć zachorowania na poważne choroby. Nie na wszystkie schorzenia istnieje szczepionka, ale wielu infekcji, których powikłania mogą być groźne dla zdrowia, a nawet życia pacjenta, można rzeczywiście uniknąć. Zalicza się do nich grypę. Czy warto się na nią szczepić i czy gwarantuje to, że nie zachorujemy na nią?

Czym jest grypa?

Grypa jest schorzeniem wirusowym, które najczęściej pojawia się w okresie jesienno-zimowym, zwłaszcza u osób o obniżonej odporności organizmu, a więc u dzieci, osób przewlekle chorych oraz u seniorów. Jej objawy można pomylić ze zwykłym przeziębieniem. Grypa objawia się wysoką gorączką, kaszlem, katarem, bólami głowy i mięśni.

Pacjent zgłaszający się do lekarza z powyższymi objawami będzie diagnozowany w kierunku grypy, ale aby dowiedzieć się, czy rzeczywiście jest to ta choroba i jaki wirus ją wywołał, należałoby wykonać niestety dosyć drogie i mało dostępne badania laboratoryjne.  Dlatego rzadko kiedy taka praktyka znajduje swoje zastosowanie. Grypę rozpoznaje się po symptomach, jakie posiada pacjent. Zaleca się leczenie antywirusowe i objawowe.

Pacjenci mają tendencję do bagatelizowania grypy, w wyniku czego często chodzą do szkoły czy pracy z niedoleczoną chorobą i narażają się na wystąpienie bardzo groźnych i ciężkich w przebiegu konsekwencji zdrowotnych, z zapaleniem płuc oraz opon mózgowo-rdzeniowych włącznie.

Zobacz również  Szałwia lekarska – roślina doskonała

grypa infekcja

Szczepienia na grypę

Z uwagi na możliwe do wystąpienia powikłania pogrypowe, warto rozważyć co roku możliwość zaszczepienia przeciwko grypie. W serwisie MedMe eksperci zaznaczają, że pomimo szerokiej dostępności leków na grypę, co rok umiera na świecie kilkadziesiąt tysięcy ludzi z powodu powikłań po zachorowaniu na grypę.

Jedynym poznanym medycynie do tej pory środkiem, który zmniejsza ryzyko zachorowania oraz może zmniejszyć dolegliwości spowodowane wirusami grypy, jest szczepionka przeciwgrypowa. U osób, które są najbardziej narażone na zachorowanie, zaleca się szczepienie coroczne. Nawet jeśli pomimo szczepionki zachorują, przebieg choroby będzie znacznie mniej uciążliwy i szybciej wrócą do zdrowia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane z publikacją