Jaki termometr bezdotykowy warto kupić?

Termometr bezdotykowy wyparł na dobre stare wersje rtęciowe. Dziś za ich pomocą łatwo i szybko mierzona jest temperatura ciała u dzieci i dorosłych. Jaki pirometr będzie najlepszy do domowej apteczki?

elektroniczny termometr bezdotykowy AccuMed AT2102 do mierzenia temperatury ciała
elektroniczny termometr bezdotykowy AccuMed AT2102 do mierzenia temperatury ciała

Rodzaje termometrów bezdotykowych

Termometry elektroniczne mierzą temperaturę ciała na zasadzie natężenia promieniowania cieplnego, które wysyła ciało. Z tego względu można podzielić je na następujące rodzaje:

  • termometry bezdotykowe radiacyjne,
  • pirometry pasmowe (fotoelektryczne),
  • pirometry barowe.

Pod kątem stosowania i eksploatacji termometry bezdotykowe są o wiele bezpieczniejsze niż termometry rtęciowe, które zostały całkowicie wycofane z produkcji. Każdy tego typu termometr wyposażony jest w marker laserowy, ciekłokrystaliczny wyświetlacz oraz sygnalizację dźwiękową informującą o temperaturze ciała. Im tych funkcji pirometr będzie miał więcej, tym z reguły będzie droższy.

Warto w przypadku elektronicznych termometrów postawić na jakość – w aptekach z pewnością doradzą nam, który rodzaj pirometru będzie dla nas odpowiedni, bo zależne jest to również od tego, czy termometr ma być dla dziecka czy też dla osoby dorosłej.


Jak działa elektroniczny termometr bezdotykowy?

Jednym z podstawowych elementów wyposażenia domowej apteczki jest termometr. Najszybszy i jednocześnie bardzo dokładny pomiar można wykonać stosując bezdotykowy termometr elektroniczny.

Technicznie termometr bezdotykowy jest pirometrem. Wykorzystuje zjawisko emitowania przez wszystkie ciała (o temperaturze wyższej od zera bezwzględnego -273°C) niewidzialnego promieniowania cieplnego. Ilość promieniowania jest proporcjonalna do temperatury ciała (wyższa temperatura to większe promieniowanie).

Zobacz również  Na czym polega manicure hybrydowy?

Termometr elektroniczny wyposażony jest w układ detekcji promieniowania, który następnie zamienia je na sygnał elektryczny. W dalszej kolejności sygnał jest przetwarzany i wartość temperatury jest przedstawiana użytkownikowi w formie graficznej na wyświetlaczu.

Tego typu termometr elektryczny pozwala na mierzenie temperatury z kilku centymetrów, a wyniki pomiarów można zapisywać w pamięci urządzenia, co pozwala na późniejszą ich analizę. Ponieważ promieniowanie cieplne emitują wszystkie ciała, termometr bezdotykowy może służyć rodzicom małych dzieci również do pomiaru temperatury:

  • wody do kąpieli,
  • mleka,
  • podgrzewanych posiłków.

Należy jednak mieć na uwadze, że promieniowanie podczerwone może być odbijane przez szkło, dlatego nie kieruje się termometru np. na szklankę a bezpośrednio na jej zawartość.

Powiązane poradniki i rankingi

Leave a Comment