Skuteczne metody na przebarwienia na skórze

Przebarwienia na skórze stanowią powszechny problem dermatologiczny, który dotyka wiele osób na całym świecie. Te niewielkie, zazwyczaj ciemne plamki mogą pojawić się u nas niezależnie od wieku czy płci i skutecznie obniżyć nasze samopoczucie i pewność siebie. Jeżeli i u nas pojawiły się niepożądane zmiany w kolorze skóry, to nie koniec świata! Istnieją bowiem sposoby na to, by skutecznie się ich pozbyć, a także metody, które pomogą zmniejszyć ryzyko pojawienia się nowych. Jakie są przyczyny powstawania przebarwień i jak skutecznie się ich pozbyć?


Czym są i jak powstają przebarwienia na skórze?

Przebarwienia na skórze to najprościej mówiąc obszary, które mają ciemniejszy kolor, niż otaczająca je skóra. Najczęściej pojawiają się w postaci brązowych plam, jednak mogą przybierać one także różowe, czerwonawe czy fioletowe odcienie. Przebarwienia na skórze powstają na skutek nadmiernego rozwoju melaniny – pigmentu, który nadaje skórze kolor. Istnieje wiele czynników, które mogą prowadzić do powstawania przebarwień. Do najpopularniejszych należy choćby nadmierna ekspozycja na słońce i szkodliwe promieniowanie UV. To jedne z głównych czynników ryzyka powstawania przebarwień. Słońce stymuluje produkcję melaniny, a nadmierna ekspozycja może spowodować, że ciemne plamy na skórze staną się bardziej widoczne. Na pojawianie się przebarwień wpływa również starzenie się. Z biegiem lat nasza skóra traci zdolność do regeneracji i może pojawić się nadmierna pigmentacja. Oprócz tego rany i blizny, które często pozostają po trądziku, szczególnie tym, przy którym stany zapalne są silne często prowadzą do przebarwień. Podobnie wygląda to w przypadku zmian hormonalnych wywołanych ciążą, menopauzą czy przyjmowaniem tabletek antykoncepcyjnych, które mogą wpłynąć na poziom melaniny w skórze. Wreszcie to genetyka i cechy dziedziczne mogą sprawić, że niektóre osoby są bardziej podatne na przebarwienia.

Zobacz również  Dlaczego ważne jest regularne badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego?

Metody na pozbycie się przebarwień na skórze

Jeśli borykamy się z występowaniem na skórze przebarwień i chcemy odzyskać jasną, równej barwy cerę, istnieje na to kilka skutecznych metod, które warto rozważyć. Kremy wybielające to chyba pierwsza rzecz, o której pomyślimy, gdy zauważymy brązowe plamy na skórze. Takie kremy zawierają składniki aktywne, jak na przykład kwas askorbinowy, czyli doskonale nam znaną witaminę C czy kwas glikolowy. Jeżeli chcemy uzyskać efekty szybciej warto wybrać serum, które zawiera większe stężenie składników aktywnych i pomoże nam rozjaśnić plamy na skórze w ekspresowym tempie, jeśli tylko będziemy regularnie je stosować. Oprócz tego warto sięgnąć po peelingi chemiczne, które wykorzystują różnego rodzaju kwasy np. kwas salicylowy czy kwas migdałowy, aby złuszczyć warstwę naskórka i jednocześnie rozjaśnić przebarwienia. To bardzo skuteczna metoda, jednak wymaga ona odpowiedniej pielęgnacji po zabiegu. Pomocna może okazać się również laseroterapia. Lasery światła intensywnego (IPL) lub lasery frakcyjne to bardzo skuteczne metody usuwania przebarwień. Działają one na zasadzie rozkładania melaniny na mniejsze cząsteczki, co prowadzi do rozjaśnienia skóry. Jednak laseroterapia to metoda zaawansowana, którą wykonywać może jedynie profesjonalista. Podobnie w walce z przebarwieniami pomoże mikrodermabrazja. Ten zabieg polega na mechanicznym złuszczaniu naskórka za pomocą mikroskopijnych kryształków lub diamentowej głowicy, co pomaga pozbyć się ciemnych plam na skórze.Plusem tej metody jest to, że jest ona mniej inwazyjna niż peelingi chemiczne. Najlepsze jest jednak przede wszystkim profilaktyczne działanie. Ochrona przed słońcem jest kluczowa w zapobieganiu powstawania nowych przebarwień. Stosowanie kosmetyków z wysokim filtrem SPF pomoże w ochronie skóry przed promieniowaniem UV.

Zobacz również  Domowe porządki i alergia – jak sprzątać, aby uczulenie było mniej dokuczliwe?

Powiązane poradniki i rankingi

Leave a Comment