Pędzle do makijażu

Dobry malarz wie, że praca nad obrazem wymaga korzystania z różnych pędzli. Podobnie jest z makijażem, który z całą pewnością można porównać do sztuki malarskiej. Kobiety coraz bardziej doceniają znaczenie pędzli w jego wykonaniu, choć wiele z nich wciąż nie do końca je odróżnia i wie, do czego służą poszczególne z nich.

Niektórym paniom wydaje się natomiast, że pędzle do makijażu to zbędny wydatek. A jednak warto w nie zainwestować, aby poczuć, a przede wszystkim zobaczyć różnicę.

Wyrazisty bądź delikatny, kolorowy lub utrzymany w tonacji nude, każdy makijaż zyska na użyciu pędzli przeznaczonych do nakładania konkretnego kosmetyku. Zwłaszcza obecnie ich stosownie jest ważne z uwagi na popularność konturowania twarzy. W tym procesie pędzle do makijażu to podstawa.

Wśród pędzli do makijażu wyróżnić można:

Dla osób poszukujących gotowych rozwiązań polecane są całe zestawy pędzli do makijażu:


pędzle do makijażuKażda kobieta lubi podkreślać swoje naturalne piękno. Do tego celu wybiera makijaż, który może zrobić na wiele okazji. Żeby jednak wyglądał naturalnie, zachwycająco i był nienaganny, potrzeba do jego wykonania odpowiednich pędzli, dzięki którym makijaż będzie perfekcyjny. Wybór pędzli nie jest prosty, tym bardziej, że na rynku jest wiele firm, kształtów oraz zestawów. Jak zatem wybrać najlepsze pędzle, którymi można wykonać imponujący makijaż?


Jaki pędzel do podkładu?

Nałożenie podkładu to, poza użyciem kremu do twarzy, zasadniczy element przygotowania skóry do wykonania makijażu. Pokład wyrównuje koloryt cery, przykrywając jej niedoskonałości. Kluczowe znaczenie ma to, by nie użyć go w nadmiarze oraz równomiernie rozprowadzić na twarzy oraz szyi. Bardzo pomaga tu pędzelek do podkładu.

Jak go wybrać? Istnieje co najmniej kilka pędzli, przeznaczonych do nakładania tego kosmetyku. Mogą mieć ścięty lub nieco zaokrąglony szczyt i różną wielkość. Wiele zależy tu od indywidualnych preferencji użytkowniczki. Na pewno warto wybierać pędzle o niewielkich rozmiarach i wykonane ze sztucznego, miękkiego włosia. Nie zostawiają one smug na twarzy. Dobre pędzelki do podkładu łączy natomiast to, że są płaskie. Ich użycie pozwala równomiernie rozprowadzić podkład na twarzy, chroniąc ją jednocześnie przed nadmiarem produktu i tworząc naturalny efekt gładkiej cery.

Pędzle do pokładu RANKING

Zestawienie najchętniej wybieranych pędzelków do podkładu.


Jaki pędzel do bronzera?

Pędzel wykorzystywany do nakładania bronzera powinien być dosyć miękki oraz mieć ścięty koniec. W ten sposób będzie można podkreślić kości policzkowe, kości żuchwy oraz linię  włosów. Należy jednak pamiętać, że nadmiar tego dosyć wyrazistego kosmetyku zupełnie zepsuje efekt. Dlatego pędzle do bronzera po nałożeniu na nie produktu, ale przed użyciem na twarzy, należy delikatnie otrzepać bądź strząsnąć. Nadmiar bronzera odpadnie, a na pędzlu pozostanie ilość adekwatna do delikatnego podkreślenia wybranych partii twarzy.

Zobacz również  Lipofilling – skuteczna i bezpieczna metoda modelowania sylwetki!

Dobry pędzel do bronzera umożliwia dokładne uwydatnienie kości policzkowych, przez co twarz wydaje się szczuplejsza. Pędzel nie może być zbyt twardy, powinien natomiast delikatnie przylegać do twarzy w czasie nakładania bronzera. Ścięty koniec umożliwi nałożenie większej ilości produktu na szczycie kości policzkowych. Dzięki ich uwypukleniu twarz wygląda młodziej.

Pędzle do bronzera RANKING

Zestawienie najchętniej wybieranych pędzelków do bronzera.


Jaki pędzel do różu?

Pod wieloma względami pędzle do różu są bardzo podobne do tych stosowanych w czasie nakładania bronzera. W tej kategorii również nie bez powodu dominują pędzle o ściętych szczytach. Dodatkowo są to produkty o niewielkich rozmiarach, pozwalające na precyzyjne podkreślenia wyłącznie wybranych części twarzy.

Z uwagi na to, że róż służy głównie jako element wykończeniu makijażu i delikatnego uwydatnienia kości policzkowych, pędzle powinny być miękkie i sprężyste. Dobrze sprawdza się tu naturalne miękkie włosie. Warto też zauważyć, że wiele uniwersalnych produktów na rynku przeznaczonych jest zarówno do nakładania bronzera, jak i różu. Takie pędzle do makijażu można stosować zamiennie.

Pędzle do różu RANKING

Zestawienie najchętniej wybieranych pędzelków do różu.


Jaki pędzel do brwi?

W przeciwieństwie do nakłania różu czy bronzera, w przypadku brwi bardziej przydaje się sztywny pędzel. Dzięki niemu można nałożyć specjalne cienie do brwi, a zarazem nie ryzykować nadmiaru tego produktu. Pędzle do brwi są małe i mają zaokrąglone bądź lekko skośne zakończenie. Aby zapewnić sobie naturalny wygląd, warto sięgnąć po produkty wykonane z naturalnego włosia. Jednak wizażyści podkreślają, że te z domieszką sztucznych materiałów również się sprawdzają. Pędzelek do brwi jest nieoceniony również, gdy trzeba usunąć nadmiar cieni.

Pędzle do brwi RANKING

Zestawienie najchętniej wybieranych pędzelków do brwi.


Jaki pędzel do pudru

Puder w zależności od rodzaju makijażu, ale również odmiany samego kosmetyku, nakładany jest albo bezpośrednio na podkład, albo na sam koniec wykonywania makijażu. Do tego ostatniego zadania bardzo dobrze nadaje się tak zwany puder transparentny, dzięki któremu można wykończyć makijaż i przedłużyć jego trwałość. Bez względu na rodzaj pudru, pędzelek wykorzystywany do jego nałożenia powinien być dosyć znacznych rozmiarów.

Zobacz również  Sztuczne rzęsy

Tego rodzaju produkty służą jedynie do delikatnego zmatowienia skóry. Miękkie pędzle do pudru są najlepsze, ponieważ dzięki nim można równomiernie rozprowadzić kosmetyk na całej twarzy, bez niebezpiecznego nagromadzenia go w niepożądanych miejscach. Pędzle do pudru poznaje się po dużej średnicy.

Pędzle do pudru RANKING

Zestawienie najchętniej wybieranych pędzelków do pudru.


Jaki pędzel do cieni?

Makijaż oka jest bardzo wymagający. Do jego wykonania nie wystarczy jeden pędzelek, dlatego trzeba kupić większą ich ilość. Cienie wymagają specjalnego traktowania, aby po kilku godzinach nie zmywały się lub nie osypywały. Kupując pędzle do makijażu oczu, trzeba zaopatrzyć się w te o następującym kształtach:

 • szerszy (w kształcie jajeczka lub języczka), który będzie służyć do nakładania cieni sypkich lub prasowanych,
 • przycięty (niewielkich rozmiarów), pozwalający dokładnie konturować makijaż i nakładać cień w trudno dostępnych miejscach,
 • większy lub bardziej zbity (idealnie wyprofilowany, w formie puszka), dzięki któremu można idealnie blendować czyli rozcierać cień.

Pędzle do cieni RANKING

Zestawienie najchętniej wybieranych pędzelków do cieni.


Jaki pędzel do kresek?

W makijażu bardzo ważne jest podkreślenie, dlatego tak modne stały się mocne, wyraziste czarne kreski na górnej powiece. Aby móc je wykonać, potrzebne są do tego precyzyjne, cienkie pędzelki do eyelinera. Decydując się na malowanie cienkich kresek o jednolitym kształcie, najlepiej wybrać cieniutki pędzelek o dłuższym włosiu. Chcąc namalować kreskę o różnej szerokości, należy wybrać płaski i ścięty pędzelek. Dzięki niemu można będzie również poprawiać wygląd swoich brwi.

Pędzle do kresek RANKING

Zestawienie najchętniej wybieranych pędzelków do eyelinera.


Jaki pędzel do ust?

Pędzle do ust pozwalają, na nałożenie dokładnie takiej ilości kosmetyku, jaka jest potrzeba. Produkt się nie marnuje, a makijaż zostaje perfekcyjnie wykończony. Żeby precyzyjnie nanieść pomadkę lub szminkę na usta potrzebny jest do tego celu pędzel, który ma kształt języka. Najlepszym rozwiązaniem będą pędzle wykonane z syntetycznych materiałów, ponieważ kosmetyk nie zostaje na ich powierzchni po aplikacji.

Pędzle do ust RANKING

Zestawienie najchętniej wybieranych pędzelków do ust.


Jakie pędzle do makijażu w zestawach?

Bardzo popularną alternatywą jest zakup zestawu zawierającego różnorodne pędzle do makijażu. Niewątpliwą zaletą takiego rozwiązania jest przede wszystkim koszt zakupu, gdyż kupując pojedyncze pędzle znacząco przedrażamy. Natomiast indywidualne podejście powoduje, że mamy kontrolę nad jakością konkretnego modelu pod względem miękkości włókna i wygody jego stosowania.

Zobacz również  Kołdra antyalergiczna

Zestawy pędzli do makijażu RANKING

Zestawienie najchętniej wybieranych zestawów pędzelków do makijażu.


Podsumowanie

Wybór odpowiednich pędzli jest kluczowy, kiedy kobieta chce wykonać makijaż idealny. Dzięki dobrej jakości pędzlom, produkty zostają precyzyjnie nałożone na skórę i dłużej się na niej utrzymują. Dodatkowo mogą służyć dłużej, jeżeli zostaną odpowiednio oczyszczone po wykonanym makijażu. W zależności od upodobań, można wybrać pędzle wykonane z naturalnego włosia jak i syntetycznego.

Z reguły w kosmetyczce każdej szanującej się kobiety znaleźć można przynajmniej jeden pędzelek do róży, który stanowi ogromne ułatwienie w przypadku aplikacji kosmetyku na twarz. Do codziennego użytku wystarczą nam te podstawowe rodzaje pędzelków, w przypadku profesjonalnych makijażystek liczba ta sięga kilkudziesięciu rodzajów.


Pędzle do makijażu twarzy

 • tzw. miotełka (inaczej pędzel-wachlarz) – rekomendowany przy nakładaniu na skronie oraz kości policzkowe rozświetlacza, bronzera czy też pudru. Dobrze oczyszcza wierzchnią warstwę skóry z pozostałości po kosmetykach;
 • pędzel do makijażu skośny – dedykowany do nakładania podkładu w trudno dostępnych miejscach, takich jak oczy czy też nos;
 • pędzel do makijażu cienki i płaski – spełnia swoją rolę zwłaszcza przy nakładaniu podkładu wokół ust czy też maseczki na twarz;
 • pędzel do makijażu płasko ścięty – przydatny zwłaszcza przy chęci zatuszowania różnic między podkładem a korektorem, eliminując efekt niechcianych krawędzi;
 • zaokrąglony pędzel do podkładu – świetnie przylega do skóry, rekomendowany przy nakładaniu podkładów kryjących czy stosowaniu korektora pod oczy;
 • pędzel do pudru – ze względu na swoje dość spore gabaryty oraz miękkość świetnie nadaje się do nanoszenia pudru sypkiego albo w kamieniu;
 • pędzel do blendowania – dedykowany do nakładania pudru oraz mineralnych kosmetyków ze względu na zaokrąglony kształt oraz miękkość;
 • pędzel do różu – zaokrąglony kształt oraz miękkość świetnie rozprowadzają kolor po skórze;
 • gąbeczki – precyzyjne aplikowanie korektora czy też podkładu umożliwia porowa struktura gąbek, spełniają swoją rolę w blendowaniu.

Pędzle do podkreślania oczu i brwi

 • pędzel do cieni zaokrąglony – cechuje go duża precyzja aplikacji pigmentów dzięki odpowiedniej miękkości, rekomendowany m.in. do cieni o konsystencji kremowej;
 • pędzel do rozcierania i cieniowania – rekomendowany zwłaszcza do smoky eyes, spełnia swoją rolę w blendowaniu;
 • pędzel do eyelinera – dedykowany do malowania kresek ze względu na kształt stożka z zakończeniem lekko spiczastym;
 • pędzel do cieni skośny – cieniuje linie, precyzja malowania możliwa dzięki odpowiedniemu kształtowi;
 • gąbeczka do rozcierania – świetnie nadaje się do smoky eyes, pędzelek zapewnia łatwość rozcierania dzięki odpowiedniej końcówce;
 • szczoteczka do brwi oraz rzęs – zapewnia odpowiednią naturalność makijażu dzięki regulacji nadmiaru cieni.

Pędzelki do ust

 • pędzel do ust – zdaje egzamin przy rysowaniu konturów, zapewnia precyzję aplikacji pigmentów, błyszczyk oraz pomadka dają dzięki niemu trwały efekt.

O jakie kwestie pytali Użytkownicy?

 • najlepsze pędzle do makijażu

Powiązane poradniki i rankingi

12 Thoughts to “Pędzle do makijażu”

 1. Dominika

  Te rankingi to fajna sprawa. Nie wychodząc z domu można sobie wszystko na spokojnie porównać i zamówić. Osobiście zamówiłam Lancrone, moim zdaniem jest on aktualnie najlepszy na rynku. Zamawiając przez internet wyszło mi znacznie taniej niż w normalnym sklepie 🙂

 2. Asia

  Wspaniały i bardzo pomocny artykuł! Przyjemnie się to przegląda 🙂 Tak się składa, że posiadam kilka pędzelków z tego rankingu, a konkretnie: Bareminerals, Zoeva i Kavai. Wszystkie trzy firmy śmiało mogę polecić 😉 Ceny w tych internetowych sklepach są faktycznie niższe niż w drogeriach.

 3. Dorotka

  Dobry pędzel do makijażu jest niezbędny. Osobiście posiadam w domu kilka pędzli z tych rankingów 😛 Najbardziej polecam pędzelek do ust marki Mua i pędzel do pudru marki Flormar. Przyznam, że artykuł jak i cała stronka są napisane i wykonane bardzo starannie i profesjonalnie 🙂

 4. Lorana

  Jako, że zbliżają się święta to zaczęłam szukać prezentów… a jako,że wolę uniknąć tego szału świątecznego to staram się w tym roku kupować wszystko przez internet. Postanowiłam mojej siostrze kupić dobry zestaw pędzli do makijażu i chyba trafiłam na dobrą stronkę 🙂 Z rankingu bardzo spodobał mi się zestaw firmy Hakuro, jego cena też jest całkiem w porządku.

 5. marzenka94

  Jeśli szukacie profesjonalnych pędzelków do swojego salonu lub po prostu do własnego użytku to mogę polecić Wam Hakuro. Korzystam z nich od niedawna, ale zauważyłam sporą różnicę między normalnymi pędzlami, a tymi marki Hakuro. Najlepiej kupić od razu cały zestaw, wyjdzie taniej i jednak warto mieć różne rodzaje pędzelków 🙂

 6. Ola

  Dobry pędzel do makijażu i wybór odpowiedniego pędzla do odpowiedniej czynności niesamowicie ułatwia makijaż! Dlatego też nie wolno lekceważyć tego elementu i używać jednego pędzla do kilku rzeczy. Komfort przy wykonywaniu makijażu też jest ważny więc warto o niego zadbać.

 7. Dominika

  Osobiście jestem zwolenniczką kupienia od razu całego zestawu. Nie lubię chodzić pojedynczo za różnymi rodzajami pędzli. Dobre pędzle do makijażu powinny być miękkie, to najważniejsze bo nie podrażnimy skóry. Warto zamówić cały zestaw przez internet bo jest znacznie taniej niż w drogeriach. Artykuł obszerny i napisany z głową, więc nic tylko korzystać, polecam 😉

 8. Eliza

  Lubię się bawić pędzlami, bo jest to dla mnie świetna zabawa i makijaż pędzelkami jest dla mnie pewną odskocznią, mówię to jako kosmetyczka. Bardzo polecam wszystkim, by rozglądnąć się i fizycznie zobaczyć pędzelek, czy jest odpowiedniej długości i czy jest wykonany z na tyle miękkiego włosia, że będzie nam pasowało. Bardzo przydatny ranking, polecam! 😉

 9. renata

  Warto kupić droższy zestaw pędzli o lepszej jakości, niż te najtańsze z drogerii. Dobre pędzle nie podrażnią naszej skóry, a co za tym idzie, będzie ona lepiej wyglądać. Pędzelki takie dokładniej nanoszą makijaż, więc to kolejny plus. Bardzo ciekawy materiał.

 10. Karolina

  Przed ślubem koleżanki byłam u makijażystki. Miała profesjonalne pędzle, jak na zawodowca przystało. Makijaż trzymał się zupełnie inaczej i nanoszenie go wydawało się dużo prostsze i wygodniejsze niż zazwyczaj. Muszę pomyśleć nad kupnem takich.

 11. karina

  W kwestii pędzli do makijażu, zawsze miałam problem z kupieniem odpowiednich, tak by każdy był podobny i miał takie same właściwości. Dlatego też, najlepszym wyjściem jest kupienie po prostu zestawu, gdzie każdy będzie się spisywał doskonale.

 12. Ania

  Bardzo dziękuję za artykuł, ale również za zestawienie produktów. Od dłuższego czasu szukałam czegoś porządnego w kwestii takich pędzli, bo te w drogeriach były dosyć twarde i niezbyt mi się podobały. Te które zamówiłam są bardzo miękkie i naturalne.

Leave a Comment