Zespół jelita drażliwego

Zespół jelita drażliwego, w skrócie IBS (ang. Irritable Bowel Syndrome), to bardzo przykra choroba, która niezwykle utrudnia normalne funkcjonowanie w trakcie dnia. Jest jedną z najczęściej występujących dolegliwości układu pokarmowego. Nazywana również nerwicą jelit. Często objawia się w stresowych sytuacjach, dlatego wielu osobom wydaje się, że to wszystko przez stres, a zaparcia, to tylko konsekwencja przejedzenia słodyczami. Okazuje się, iż zdiagnozowanie zespołu jelita drażliwego jest bardzo trudne i długotrwałe. Jakie są objawy? Jak można walczyć z tą uciążliwą chorobą? Czy istnieje jakieś lekarstwo?

Uciążliwe objawy

IBS jest zaraz po przeziębieniu i grypie, jedną z najczęstszych przyczyn nieobecności dzieci w szkołach, dorosłych w pracy. Choroba ta zaburza codzienny rytm życia, uniemożliwia wykonywanie obowiązków zawodowych i domowych. Osoby chore na zespół nerwicy jelit skarżą się na częste zaparcia lub na biegunkę, zdarza się też , że te objawy występują na zmianę. Towarzyszą im kurczące bóle brzucha, uczucie przepełnienia – brzuch przypomina napompowany balonik. Jeżeli pojawiają zaparcia, pomimo napierającego bólu nie oddać stolca. Przy biegunce chociaż pojawia się chwilowe uczucie ulgi, to jednak po chwili odczuwamy wielki dyskomfort, ból i pieczenie odbytu. Nieleczony zespół jelita drażliwego może prowadzić do niepełnosprawności układu pokarmowego, co dotkliwie wpływa na funkcjonowanie człowieka.

Zagadkowe przyczyny

Zespół jelita drażliwegoBez wątpienia IBS to poważny problem, wciąż jednak do końca nie wiadomo jakie są przyczyny takich bolesnych i uciążliwych dolegliwości. Naukowcy wciąż nie znaleźli jednoznacznej odpowiedzi. Wiadomo, iż objawy nasilają się przy intensywnym stresie oraz przy nieodpowiedniej diecie – ostre lub nadmiernie słodkie przyprawy, posiłki wysokokaloryczne, przejadanie się, niezdrowe przekąski mają szczególnie negatywny wpływ na kondycję naszych jelit. Dodatkowo, zdiagnozowanie zespołu jelita drażliwego jest niezwykle trudne – przeciętna diagnoza jest stawiana po ok. 3 latach, gdyż choroby nie da się ustalić przy pomocy medycznej aparatury. Niezwykle istotny jest szczegółowy i wnikliwy wywiad z chorym. Kolejnym etapem jest wdrażanie konwencjonalnej terapii, która ma łagodzić poszczególne objawy.

Zobacz również  Problemy z regularnym miesiączkowaniem? Warto skorzystać z porady specjalisty

Złożone leczenie

Skoro objawy są tak uciążliwe, a samą chorobę trudno zdiagnozować, to jak poradzić sobie z tym problemem? Leczenie ma łagodzić objawy, czyli nieznośny ból różnego rodzaju, zaparcia, biegunkę. W aptekach znajdziemy środki, które pozwolą nam spokojnie przetrwać każdy dzień. Przydatne mogą być różne leki, w zależności od rodzaju objawów. Pamiętajmy jednak, aby koniecznie konsultować się ze swoim lekarzem. Skurczowy ból brzucha, który towarzyszy zarówno zaparciom, jak i biegunce możemy zwalczyć lekiem Buscopan, który zmniejszy napięcie poprzez rozluźnienie obkurczonych mięśni.

Dobrze jest zawsze mieć ze sobą lek przeciw biegunce lub zaparciom. Należy także pamiętać o delikatnej i zdrowej diecie. Pomagają również różne metody relaksacyjne i aktywność fizyczna. Zespół jelita drażliwego to przypadłość, na którą cierpi wiele osób i to przez całe życie, jednak przy zachowaniu odpowiednich zasad schorzenie to można w większym stopniu kontrolować.

Powiązane poradniki i rankingi

Leave a Comment