Frytkownica

Frytkownica pozwala na przyrządzenie chrupiących frytek. Na rynku dostępne są modele przenośne, które ustawić można na blacie w kuchni albo modele do kuchni w zabudowie. Nieprzywierająca frytkownica posiada powłokę z teflonu, a obudowę z materiału termoizolacyjnego, dzięki czemu przypalenie produktów jest znacznie rzadszym przypadkiem.

Zdejmowana pokrywa frytkownicy może przydać się do przyrządzenia fondue. Ważne, aby demontaż i mycie urządzenia były możliwie jak najłatwiejsze – frytkownice składające się z jednego elementu trudniej utrzymuje się w czystości, modele bez wyjmowanej misy również są mniej ergonomiczne.

Pojemność sprzętu jest istotnym parametrem, ponieważ od niego zależy ilość przygotowanych frytek. Wynosi ona zazwyczaj od 0,6 litra do 2,5 litra. Dostępne są także modele o czterolitrowej pojemności, idealne dla dużej rodziny lub do małego baru. Na potrzeby singla wystarczy mała, poręczna frytkownica.

Jaka frytkownica: tłuszczowa czy beztłuszczowa?


Tłuszczowa czy beztłuszczowa?

W tym przypadku zdecydowanie zdrowszym rozwiązaniem jest zakup frytkownicy bezolejowej, która nie wymaga dodawania tłuszczu lub też dodawane są jego niewielkie ilości. Co prawda frytki przygotowywane w ten sposób tracą nieco ze swojego charakterystycznego smaku, jednakże pozbywamy się nadmiernych i szkodliwych ilości tłuszczu.

Dodatkowym atutem przemawiającym za zakupem frytkownicy beztłuszczowej jest także znacznie prostsze i nienastręczające problemów czyszczenie, natomiast tego typu urządzeń jest na rynku zdecydowanie mniej, dlatego właśnie modele tłuszczowe są najczęściej wybierane.

Zobacz również  Zastosowanie i właściwości amolu

Różnorodność ofert jest na tyle duża, że obecnie możemy wybierać nawet pomiędzy frytkownicami wolnostojącymi a takimi przystosowanymi do zabudowy.

frytkownica bezolejowa
frytkownica bezolejowa
tradycyjna frytkownica tłuszczowa
tradycyjna frytkownica tłuszczowa


Jakie parametry powinna mieć frytkownica?

  • Moc frytkownicy – im większa, tym dłużej urządzenie będzie pracować, duża moc grzałki skraca czas smażenia. Standardowa moc frytkownicy wynosi od 840 do 2400 watów, frytkownice lokowane w zabudowie mają moc powyżej 2000 W. Modele o mocy 1200 W są bardzo popularne.
  • Filtry: olejowy lub węglowy – niwelują zapach smażonych frytek, sprawiając, że nie osiada on na włosach lub ubraniach osoby przygotowującej frytki. Filtry montowane są w pokrywie frytkownicy. Filtr węglowy wchłania parę i nieprzyjemne zapachy.
  • Wskaźnik zużycia filtra lub oleju – informują, gdy trzeba wymienić filtr. Wskaźniki potrzebują dokładnego czyszczenia wodą.
  • Kosze frytkownicy są różnorodne, mogą być kwadratowe, prostokątne oraz okrągłe. Są one ruchome, ulokowane w zbiorniku frytkownicy. Niektóre frytkownice zużywają minimum oleju, wystarcza im łyżka takiego tłuszczu. Kosze tych urządzeń są produkowane z metalu, którego nie uszkadza ani korozja, ani wysokie temperatury. Urządzenia o najmniejszej pojemności pozwalają przyrządzić 500-600 g frytek, co odpowiada mniej więcej 3 porcjom. Frytkownice mogą mieć jeden lub dwa kosze – przy tym drugim wariancie w jednym koszu możemy smażyć mięso lub rybę, a w drugim tylko frytki. Jeden obrotowy kosz sprawia, że frytki są dobrze usmażone.
  • Uchwyty są składane, mogą być zamontowane na stałe lub ruchome. Uchwyty lub rączki powleka zazwyczaj materiał, który zabezpiecza je przed przegrzaniem.
  • Urządzenie ma także pokrętło do regulacji temperatury lub panel elektroniczny.
  • Do frytkownicy w razie konieczności dokupuje się pojemnik z pokrywką, w której znajduje się sitko, na którym pozostają zużyty olej, pozostałość frytek oraz panierki.
  • Antypoślizgowe nóżki pozwalają uchronić urządzenie przed przesuwaniem się po kuchennym blacie.
  • Sygnał dźwiękowy lub migająca lampka dają znać, że frytki są gotowe do spożycia.
Zobacz również  Fenomen fidget spinnera. Co to jest i gdzie można go kupić?

Frytkownica posiada wiele przydatnych funkcji, pozwala także podgrzewać, rozmrażać, dusić, pasteryzować oraz panierować różne potrawy. Dobre i markowe urządzenie wytrzyma, np. upadek z wysokości czy awarie filtrów. Zaletą frytkownicy jest kabel chowany w obudowie.

We frytkownicy możemy również usmażyć kiełbaski, sajgonki, pączki, wianuszki, oponki. Czasem nawet można ugotować makaron, kaszę, ryż, gotować na parze. Możliwości są dziesiątki – nawet panierowany camembert można przygotować w takim urządzeniu.


Frytkownice tłuszczowe i beztłuszczowe RANKING

Zestawienie najchętniej wybieranych frytkownic bezolejowych i tłuszczowych, dostępnych w sklepach online. Ranking jest aktualizowany na bieżąco.


O jakie kwestie pytali Użytkownicy?

  • frytkownice bez tłuszczowe ranking
Zobacz również  Zapalenie pępka – w jaki sposób pielęgnować pępek, aby nie doszło do poważnych infekcji?

Powiązane poradniki i rankingi

11 Thoughts to “Frytkownica”

  1. Danka

    Może autor albo ktoś z czytelników wie czy istnieje coś takiego jak frytkownica zasilana akumulatorem bądź baterią? Chodzi o to, że chciałbym wziąć takie cudo na wakacje jednak tam gdzie jedziemy nie ma dostępu do prądu (kochane Bieszczady) i szukam jakiegoś rozwiązania. Ważne też, żeby nie kosztowało majątku. Gdyby ktokolwiek o czymś takim słyszał to bardzo proszę o informacje.

  2. Kamil

    Mimo tego, że jest to “średnio zdrowe” to lubię smażone rzeczy. Czy to frytki, rybę, czy też mięso z kurczaka. Ważne by frytkownica miała dosyć duży koszyk, żeby za jednym razem móc usmażyć jak najwięcej. Ważne tak jak wspomniał autor wpisu, by kabel był chowany, to zaoszczędza dużo miejsca i jest bardzo ergonomiczne. No i najważniejsze są filtry, by zapachy z frytkownicy były pochłaniane przez niego, a nie wylatywały do naszej kuchni 😉

  3. Antek

    Lubię kuchnie amerykańską, a przede wszystkim wszelkie rzeczy smażone. Lubię panierowane kurczaki i wszelkie rzeczy które można zrobić na głębokim oleju. Frytkownica to nieodłączny element mojej kuchni i nie wyobrażam sobie, by nie mieć jej w domu. Jest łatwa w obsłudze, ale trzeba przyłożyć się do tego by utrzymać ją w czystości bo jest to kluczowe, by potrawy smakowały dobrze 😉

  4. marysia

    Uwielbiam frytki, mimo, że nie należą do najzdrowszych to po prostu mam do nich słabość. Jakiś czas temu znalazł się u mnie nowy sprzęt, frytkownica tefal bez oleju i muszę powiedzieć, że frytki smakują równie dobrze, a są dużo mniej kaloryczne i zdrowsze.

  5. Tala

    Powiem szczerze, że bardzo ciekawy artykuł, bardzo naprowadza na to jaką frytkownicę wybrać. Osobiście u mnie jest beztłuszczowa frytkownica, bo nie lubię jeść tłustych rzeczy, a frytek po prostu nie jestem sobie w stanie odpuścić – są dużo zdrowsze niż te smażone na głębokim oleju.

  6. gabrysiakr

    Dostaliśmy z mężem frytkownicę jakiś czas temu. Szczerze, to frytki są bardzo dobre, ale nie jest to do końca zdrowe wyjście, bo jednak oleju idzie na to bardzo, ale to bardzo dużo, ale czasami można sobie pozwolić na coś takiego 😀

  7. Wioletta

    Uwielbiam frytki i w końcu zdecydowałam się, by kupić frytkownicę. Pieniądze nie duże, a frytki z niej wychodzą dużo lepsze niż na patelni. Oczywiście, nie jest to najzdrowsze, bo jeżeli chcemy zrobić frytki, które nie będą tak tłuste, to polecam piekarnik 😉

  8. Ala

    Dzięki waszemu artykułowi trafiła do mnie frytkownica beztłuszczowa tefal i jestem bardzo zadowolona. Frytki smakują nieco inaczej, ale zdecydowanie polecam, bo są po prostu zdrowsze, a jak ktoś dba o linię to taka przekąska jest w sam raz

  9. Monika

    Myślałam, że przy zakupie będzie dużo gorzej, ale okazało się, że cena frytkownicy bezolejowej nie jest taka wysoka jakby się wydawało. Generalnie taki sprzęt to super sprawa, dla kogoś kto lubi takie rzeczy jak frytki, ale nie chce jeść bardzo tłusto. Polecam 😉

  10. Kamila

    Wiele osób zastanawia się jaka frytkownica beztłuszczowa jest najlepsza i czy w ogóle ma to sens. Owszem, ma i to duży. Sama sceptycznie do tego podchodziłam, ale powiem, że to ciekawa rzecz i przydatna dla osób, które lubią smażone rzeczy, ale bez przesady z tłuszczem.

  11. Ewa

    Uwielbiam frytki, dlatego też nie wyobrażam sobie nie mieć frytkownicy w domu. Jest to bardzo przydatne urządzenie. Jedynymi jej minusami są gabaryt i fakt, że trzeba dbać o dobre czyszczenie. Jeżeli ktoś ma problem z wyborem, to ranking frytkownic z pewnością mu się przyda 😉

Leave a Comment