Stosowanie ostropestu plamistego

Ostropest plamisty jest jedną z roślin z rodziny astrowatych. Od wielu lat i pokoleń jest wykorzystywany w charakterze leku wspomagającego pracę wątroby i pęcherzyka żółciowego. Wykazuje się działaniem przeciwzapalnym, stymuluje regenerację komórek wątroby a także usuwa z organizmu szkodliwe toksyny. Co więcej, jego działanie jest na tyle bezpieczne, ze spokojnie mogą z niego korzystać nawet kobiety w ciąży. Obecnie w sklepach dostępne są wyciągi, preparaty oraz tabletki zawierające ekstrakt z ostropestu. Kiedy powinniśmy rozpocząć jego stosowanie?

  • przy wszelakich chorobach związanych z wątrobą – stłuszczenie tego organu, marskość, niewydolność (ostropest jest zatem szczególnie zalecany osobom walczącym z chorobą alkoholową). Już po krótkim czasie stosowania odczuwamy wyraźną różnicę, wątroba boli zdecydowanie mniej i poprawia się nasze samopoczucie.
  • kolce żółciowej oraz kamicy pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych, a także przy samej żółtaczce
  • w przypadku zagrożenia chorobą nowotworową
  • jeżeli tworzą ci się częste, duże siniaki, przebarwienia oraz wybroczyny

Ostropest plamisty a …

Problemy z wątrobą spowodowane alkoholem
Ostropest plamisty często sugeruje się jako wspomaganie leczenia alkoholowego zapalenia wątroby i marskości wątroby. Większość badań pokazuje, ostropest poprawia pracę wątroby i zwiększa przeżywalność u osób z marskością wątroby lub przewlekłym zapaleniem wątroby. Ale problemy w metodologii badań takie jak mała liczba uczestników i różnice w dawkowaniu i czasie trwania terapii sprawiają, że trudno wyciągać miarodajne wnioski.

Wirusowe zapalenie wątroby
ostropest plamistyOstropest plamisty jest szeroko stosowany w leczeniu wirusowego zapalenia wątroby (zwłaszcza zapalenia wątroby typu C). Niektóre osoby odczuwają znaczącą poprawę funkcji wątroby przy jednoczesnym braku poprawy u innych. W badaniu z udziałem 16 pacjentów, którzy nie reagują na leczenie interferonem i rybawiryną, ostropest znacznie zmniejszył objawy wirusowego zapalenia wątroby typu C. U 7 badanych populacja wirusów spadła do poziomu niewykrywalnego po 14 dniach leczenia.

Zobacz również  Szałwia i jej zastosowanie oraz właściwości

Zatrucia grzybami
Ostropest plamisty jest stosowany jako antidotum w sytuacjach kryzysowych do zatrucia grzybami, w tym muchomora sromotnikowego. Badania na zwierzętach wykazały, że wyciąg z ostropestu całkowicie neutralizuje toksyczne działanie grzyba, gdy jest podany w ciągu 10 minut po spożyciu. Jeśli podaje się go w ciągu 24 godzin, znacząco ogranicza ryzyko uszkodzenia wątroby i śmierci organizmu.

Choroby nowotworowe
Wczesne badania laboratoryjne sugerują również, że sylimaryny i inne substancje czynne zawarte w ostropeście mają działanie przeciwnowotworowe. Substancje te hamują dzielenie się komórek nowotworowych, skraca ich żywotność i zmniejsza dopływ krwi do guzów. Niektóre badania sugerują również, że sylimaryny mogą pozytywnie uzupełnić ochronę przeciwsłoneczną i pomóc zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka skóry.

Mniszek lekarski <= zastosowanie oraz właściwości tej pospolicie występującej rośliny.

Dostępne postacie ostropestu plamistego

zastosowanie ostropestu plamistegoOstropest możesz znaleźć w wielu różnych postaciach. Mogą być to całe lub zmielone ziarna, tabletki, gotowe mieszanki, a nawet – dodatek do sałatek. W zależności od tego, jaką postać ostatecznie wybierzemy, takie będzie późniejsze dawkowanie tegoż zioła. Jeżeli ostropest jest przygotowany jako suplement diety, to musimy bezwzględnie stosować się zaleceń producenta. Jeżeli jednak kupujemy nasiona, to należy spożywać od 2-3 łyżeczek ostropestu w przeciągu doby. Smak ostropestu trudno określić, jest on jednakże na tyle niewyczuwalny, że można go bez problemu dodać do zup, sosów, musli, a nawet warzyw przygotowanych na parze.

Zobacz również  Oregano a wspomaganie leczenia

Ostropest plamisty w sklepach – Ranking

Najczęściej spotykany w sklepach internetowych jest ostropest plamisty mielony, rzadziej spotyka się całe ziarna.

Ostropest plamisty jak stosować? Dzienne dawkowanie

Musisz pamiętać o tym, że ostropest plamisty jest suplementem diety i nie może zastąpić codziennych posiłków. Wiele osób robi błąd, traktując tę roślinę jako lek. Jest to jedynie suplement, który może wspomóc funkcjonowanie, ale na pewno nie wyleczy naszych schorzeń. W przypadku jakichkolwiek podejrzeń odnośnie wątroby należy najpierw udać się do lekarza, a dopiero później szukać także własnych rozwiązań. Terapia niektórymi lekami może bowiem wykluczać stosowanie ostropestu.

Bardzo ciekawą właściwością ostropestu jest … poprawa wyglądu skóry. Zanikają siniaki, żółtość, przebarwienia – czyli wszystko to, co wcześniej mogło powodować kompleksy i zażenowanie. Właśnie dlatego ostropest powinny stosować osoby nie tylko dbające o swoje zdrowie, ale także takie, które chciałyby wznieść swoją atrakcyjność na wyższy poziom.

Zobacz również  Sok z brzozy

Jak można przyjmować ostropest plamisty?

Mamy do wyboru ostropest plamisty w tabletkach, całych lub zmielonych ziarnach, jako składnik już przygotowanych mieszanek albo gotowych sałatek. W przypadku suplementów dawkowanie powinniśmy dopasowywać pod kątem zaleceń na etykietach. Spożywając nasiona ostropestu plamistego nasza dzienna dawka to 2-3 łyżeczki dziennie.

Ranking najchętniej kupowanego ostropestu

Zestawienie zawiera najbardziej popularne oferty ostu mlecznego.

O jakie kwestie pytali Użytkownicy?

  • ostropest plamisty sposób użycia
  • ostropest plamisty zastosowanie
  • ostropest plamisty dawkowanie
  • ostropest plamisty jak stosować
  • ostropest dawkowanie
  • ostropest plamisty
  • ostropest plamisty mielony sposób użycia
  • ostropest jak stosować
  • ostropest plamisty właściwości
  • ostropest plamisty mielony dawkowanie

Powiązane poradniki i rankingi

5 Thoughts to “Stosowanie ostropestu plamistego”

  1. wiesiek

    Jak wygląda sposób użycia ostropestu plamistego, który ja stosuję? Wyczytałem o tym na jednym z portali, że można zrobić z niego pyszną nalewkę, odwar lub spożywać sproszkowane owoce. W przygotowaniu samej nalewki nie ma nic skomplikowanego – owoce musimy doprowadzić do postaci sproszkowanej (podobnie jak w przypadku przygotowania samego odwaru), a do tego potrzebny nam będzie moździerz albo coś innego (trzeba w końcu je zmielić :)). Gdy nam się to uda, wówczas zalewamy alkoholem 40% (podobno stosuje się proporcje 1:10) i zostawiamy na przynajmniej 2-3 tygodnie. Nie przesadzajmy z jej spożyciem, w końcu to nalewka.

    Jeżeli natomiast chcemy zrobić odwar, wówczas sproszkowane owoce zalewamy szklanką gorącej wody i ogrzewamy całość na palniku aż do wrzenia. Po gotowaniu pod przykryciem odstawiamy na kwadrans, po czym przecedzamy.

    Dziennie nie powinniśmy natomiast spożywać więcej niż 15g owoców – tyle wynosi mniej więcej dzienne bezpieczne dawkowanie. Każdy zatem może sposób użycia dostosować do swoich preferencji oraz zapotrzebowania 🙂

  2. Anna

    Ja mielony ostropest plamisty jem zawsze przy obiedzie. Dodaję troche do zupy, smak jest totalnie neutralny albo na tyle mało wyczuwalny, że nie zwracam na niego uwagi. Działanie jest super, polecam bo nie kosztuje dużo, a warto!

  3. Ola

    Osobiście łykam tabletki z ostropestem plamistym, bo nie mogłam przekonać się do wersji w proszku i dodawania go do potraw – niby niewyczuwalne, ale jednak zawsze coś mi nie pasowało. Ostropest działa świetnie, jest to suplement diety, więc można go spokojnie stosować bez obaw.

  4. Karol

    Ostropest bardzo fajnie działa na wątrobę. W smaku jest praktycznie niewyczuwalny, więc można dodawać go do potraw. Jedynym minusem jest fakt, że zabarwi potrawę na dosyć nieprzyjemny kolor, ale działanie ma uzasadnione, więc warto go brać.

  5. Michał

    Biorę ostropest na niewydolność wątroby i jestem bardzo zadowolony. Odkąd lekarz polecił mi ostropest, stan wątroby nie pogorszył się, a nawet w pewnym stopniu poprawił, co jest bardzo budujące, bo dolegliwości wątrobowe są bardzo nieprzyjemne.

Leave a Comment