W pomieszczeniach, w których na co dzień przebywamy, powietrze nie powinno być zbyt suche. Nawilżacz powietrza pomaga rozwiązać ten problem szybko i skutecznie. Suche powietrze wysusza błony śluzowe człowieka i sprawia, że nie chronią one prawidłowo przed wirusami i bakteriami.
W suchym pomieszczeniu pojawiają się problemy z zatokami oraz koncentracją, przez co nawilżanie powietrza jest koniecznością. Wspomaga nas w walce z wirusami oraz ułatwia oddychanie.
Ręczniki na kaloryferze lub kamionkowe naczynia z wodą nie spełniają swojej roli. Optymalna wilgotność powietrza w mieszkaniu powinna wynosić 45-55%. Standardowe naczynie lokowane na kaloryferze nigdy nie osiągnie takiego poziomu wilgotności. Są to tak zwane nawilżacze tradycyjne, które nie są zasilane prądem i są oferowane w bardzo przystępnej cenie.
Aby powietrze miało dodatkowe walory, można do nawilżacza dodać odrobinę aromatu zapachowego, dzięki któremu powietrze będzie nie tylko nawilżone. W dziecięcym pokoju taki zapach zneutralizuje np. zapach zużytych pieluch, w pokoju osób dorosłych pokona dym papierosowy, którego zapach może drażnić i przeszkadzać. Domową metodą na nawilżanie jest podlewanie roślin oraz robienie prania. Niektóre nawilżacze, oprócz swojej standardowej roli, pełnią też funkcję dekoracyjną.
Jaki powinien być nawilżacz powietrza?
Nawilżacz powietrza powinien mieć właściwą kubaturę, funkcje, częstotliwość czyszczenia oraz wymiany filtrów i poziom zużycia prądu. Dobry nawilżacz powietrza jest niewielkich rozmiarów, ekonomiczny oraz ekologiczny, przyjazny dla środowiska naturalnego. Do mieszkania można kupić 2-3 nawilżacze i ustawić je w każdym pokoju. Wówczas nawilżenie będzie odpowiednie, wzrośnie także poziom samopoczucia osób przebywających w pomieszczeniach.
W jaki sposób działa nawilżacz powietrza?
Nawilżacz powietrza pracuje z wodą z kranu, destylowaną lub przegotowaną – zależnie od tego, czy posiada filtr oczyszczania wody, czy też nie. Niektóre nawilżacze posiadają czujnik wilgotności, dzięki czemu automatycznie regulują nawilżanie, same się włączają i samodzielnie kończą pracę. Nawilżanie reguluje także termostat.
- Nawilżacze powietrza parujące posiadają wkład, czyli filtr, oraz turbinę tłoczącą powietrze. Oczyszczają powietrze szybko oraz ekologicznie. Pracują dość głośno, co jest pewną wadą takich urządzeń, szczególnie uciążliwą w warunkach domowych. Nawilżacz parowy może być wykorzystany jako inhalator, generowana odpowiednio wysoka temperatura podczas podgrzewania niszczy drobnoustroje.
- Ciekawostka są nawilżacze ewaporacyjne, które wytwarzają zimną mgiełkę. Zamiast podgrzewacza mają bęben lub wkład z filtrem. Ich zaletą jest niskie zużycie energii oraz opcjonalne zastosowanie w aromaterapii, natomiast wadą głośna praca.
- Nawilżacze ultradźwiękowe wytwarzają ultradźwięki, które rozbijają cząsteczki wody. Są to bardzo wydajne urządzenia tego typu, plusem jest chociażby generowany niski poziom hałasu, energooszczędność oraz możliwość wyboru zimnego lub ciepłego strumienia pary. Ich mankamentem jest konieczność częstego czyszczenia i wymiany filtra.
- Nawilżacze termiczne posiadają grzałkę, dzięki czemu woda gotuje się i paruje. Niszczone są zanieczyszczenia. Wadą takich nawilżaczy jest spora ilość energii pobierana podczas pracy, gorąca para czasami również powoduje oparzenia. W pomieszczeniach domowych nie może być ani zbyt suche, ani zbyt wilgotne powietrze.
Bardziej tradycyjną metodą utrzymania odpowiedniego poziomu wilgoci w pomieszczeniu jest stosowanie nawilżacza w postaci wypełnionego wodą pojemnika zawieszanego na grzejniku. Podgrzewana w ten sposób ciecz paruje, działając na najbliższe otoczenie. Nie jest to może zbytnio wydajna metoda, jednakże w małych pomieszczeniach powinna być wystarczająca, a w dodatku nie jest wymagane żadne źródło zasilania.
Nawilżacze dzięki utrzymaniu odpowiedniej wilgotności w pomieszczeniu zapobiegają wysuszaniu śluzówki, która jest wtedy bardziej narażona na ataki bakterii oraz wirusów. Nawilżacz powietrza nie jest urządzeniem drogim, jego ceny zaczynają się od kilkudziesięciu złotych. Można je zamontować chociażby na grzejniki (kaloryfery).
W sprzedaży oferowane są również specjalne nawilżacze do pokojów dziecięcych, w kształcie grzybków, domków, mające odpowiednie parametry dla maluchów. Interesujący, kolorowy design łączą z funkcja praktycznego urządzenia.
Kryteria wyboru odpowiedniego nawilżacza
Wybierając nawilżacz powietrza warto rozejrzeć się za modelem umożliwiającym kontrolowanie poziomu wilgotności w pomieszczeniu – za tę funkcję odpowiada higrometr. Kolejną wartą odnotowania rzeczą jest rodzaj zastosowanego filtra wewnątrz urządzenia, a każdy z nich ma inne zadania:
- usuwaniem kamienia zajmuje się filtr ceramiczny,
- redukcją poziomu alergenów zajmuje się filtr HEPA, m.in. dzięki któremu nawilżacz pełni także rolę oczyszczacza powietrza, filtrując je i redukując poziom drobnoustrojów, pyłów, dymu tytoniowego itp.,
- obniżeniem poziomu nieprzyjemnych zapachów zajmuje się filtr węglowy.
Wśród dodatkowych przydatnych rozwiązań wymienić można chociażby aromaterapię (w zastosowaniu z olejkami zapachowymi), inhalację (dla chorych na zatoki i astmatyków), jonizację (działającą oczyszczająco na powietrze, zwalczając drobnoustroje i bakterie), możliwość osuszania (gdy poziom wilgotności w pomieszczeniu jest zbyt duży).
Bardzo często spotykaną opcją wyboru jest zakup nawilżacza i osuszacza w jednym, co jest praktycznym rozwiązaniem. Pamiętajmy, że na jakość powietrza ma wpływ rodzaj oraz ilość systemów filtrujących, dlatego warto kierować się zasadą – im więcej filtrów, tym lepiej.
Nawilżacze powietrza RANKING
Zestawienie najchętniej wybieranych nawilżaczy powietrza. Ranking powstał w oparciu o serwis Nokaut.pl i jest aktualizowany na bieżąco.
O jakie kwestie pytali Użytkownicy?
- nawilżacz powietrza
- nawilzacze powietrza
Dobre i niedrogie urządzenie, szczególnie gdy w pomieszczeniu panuje zbyt duża suchość w powietrzu. Zamiast nawilżacza faktycznie można zastosować ręczniki na kaloryferze, dla mnie efekt wystarczający 🙂
A ja od dawna używam Oskara od Stadler Form i działa na 5. Jest bardzo cichy, ale jednocześnie wydajny i dzięki higrostatowi mogę sobie fajnie dopasować nawilżenie zależnie od moich potrzeb. Fajny gadżet!
Pamiętam, że za dzieciaka moja mama zawsze rozwieszała w mieszkaniu ręczniki na kaloryferach. Kompletnie nie wiedziałem o co jej chodzi, a wyglądało to dość komicznie 🙂 Taki nawilżacz powietrza to dla mnie fajny gadżet ale nic poza tym. Może wynika to z tego, że nigdy nie miałem problemu z zatokami, przewlekłym katarem, z niczym co mogłoby się wiązać z wilgotnością panującą w domu. Niemniej jednak dla osób, które mają z tym problem to pewnie dobre rozwiązanie.
a oskar od stadler form? u nas działa już ponad pół roku i sprawuje się bez zarzutu. Doskonały, różnicę można poczuć bardzo szybko, a w okresie grzewczym jest u nas niezastąpiony!
Ja zdecydowałam się na nawilżacz do pokoju dziecka – wybrałam ultradźwiękowy taki fajny słonik marki MesMed (polska marka). Cichutki, wydajny i ma filtry z jonami srebra i aktywnym węglem. Kosztuje nieco ponad 100 zł.
Bardzo cenię sobie nawilżacze do powietrza, po tym jak kupiliśmy z żoną jeden do pokoju naszej córeczki. Powietrze nie jest tak suche i naprawdę czuć różnicę po kilku dniach użytkowania. Odkąd używamy nawilżacza to córeczka rzadziej choruje, powietrze nawilżone nie jest tak zanieczyszczone. Bardzo przydatny materiał 😉
Bardzo fajne zestawienie i ciekawe podejście do tematu nawilżaczy. Sam kupiłem nawilżacz kilka tygodni temu i różnica w oddychaniu w pomieszczeniu gdzie jest on uruchomiony jest znaczna. Powietrze jest bardzo rześkie i łatwiej się oddycha. Osobiście polecam nawliżacz marki OVERMAX, jestem nim zachwycony 🙂
Mieliśmy problem jaki nawilżacz powietrza dla dzieci wybrać, bo na rynku jest cała masa tego typu produktów. Wybór padł na markę Beurer. Jesteśmy z żoną bardzo zadowoleni. Ma dużo opcji, jest prosty w obsłudze, a przede wszystkim powietrze w pokoju dziecka jest zupełnie inne – a w takie upały to bardzo istotne, by było w nocy nawilżone.
Mamy nawilżacz parowy, ale zastanawiamy się czy nie pójść w coś lepszego – ultradźwiękowy nawilżacz powietrza. Poczytałam na ten temat sporo i wydaje się to bardzo fajny i porządny sprzęt 😉 Niestety cena nie jest już taka przyjemna, ale skoro działanie ma być dużo lepsze to czemu nie.
Kupiłam dziecku nawilżacz powietrza, bo w ciepłe dni bardzo ciężko oddychało w nocy, oraz skarżyło się na przesuszone gardło, co w efekcie je podrażniało i pojawiał się ból. Kwestia niewielkiej kwoty, a powietrze w pokoju jest zupełnie inne, dużo łatwiej się oddycha i nie ma problemu z zaschniętym gardłem o poranku.
Mam w domu nawilżacz, bo w nocy strasznie wysycha mi śluzówka i występuje podrażnienie. Dobry nawilżacz trochę kosztuje, ale komfort rano po nocy jest ogromny, gdy nie ma się zaschniętego gardła.
Ja długo zwlekałam z kupnem nawilżacza, bo myślałam, że kosztuje to nie wiadomo ile, a okazało się, że już za parę stówek można kupić fajny sprzęt. Ja wybrałam tego Philipsa po przeczytaniu tego artykułu – agd-euro-rtv.pl/nawilzacz-powietrza-dlaczego-warto-go-miec/ i jestem póki co zadowolona 🙂