Olejek arganowy cudowną substancją z Maroka

Olejek arganowy został odkryty przez plemię Berberów i z powodzeniem wykorzystywany był w medycynie ludowej. Stosowany jest także jako przyprawa oraz składnik kosmetyków. Jego właściwości doczekały się rozpowszechnienia i dzisiaj wykorzystuje się je na całym świecie. Dzięki swojemu wszechstronnemu zastosowaniu nazywany jest “Złotem Maroka“.

Olejek arganowy wytwarzany jest z orzechów arganii żelaznej, drzewa będącego gatunkiem endemicznym Maroka. Tradycyjnie orzechy zbierane były po wydaleniu lub wypluciu przez kozy, później poddawano je długotrwałemu procesowi rozgniatania w moździerzu, by na końcu z oleistej pasty odcisnąć sam olejek.

olejek arganowy zastosowanieObecnie cały proces przebiega maszynowo, ponieważ wielość zastosowań tego oleju i zainteresowanie nim na całym świecie wymusiło produkcję masową. Plemiona Berberów wykorzystywały olej arganowy głównie w kuchni, jednak kobiety z całego świata pokochały go przede wszystkim za użyteczność w kosmetyce. Dzięki dużej zawartości kwasów tłuszczowych, w tym kwasów omega 6 oraz witaminy E, a także ponad 100 innych związków znacząco poprawia funkcjonowanie skóry.

Ranking olejków arganowych / Delikatesy

Właściwości olejku arganowego

Skład olejku arganowego to przede wszystkim nienasycone kwasy tłuszczowe, ale także duża ilość witaminy E, która wpływa na poprawę kondycji skóry i jest antyoksydantem. Jego skład pozwala na regenerację naskórka i łagodzenie objawów alergii. Dzięki swoim właściwościom olejek arganowy wzmacnia system odpornościowy, wykazuje działanie przeciwzapalne, reguluje ciśnienie krwi i stymuluje krążenie, przyczynia się do regeneracji komórek.

Aparaty do mierzenia ciśnienia – Poradnik dotyczący wyboru dobrego ciśnieniomierza

Na skórę twarzy i włosy

Olej arganowy - skład, właściwości i zastosowanie olejku arganowego
Olej arganowy – skład, właściwości i zastosowanie olejku arganowego
Olej wykazuje właściwości nawilżające i przeciwzmarszczkowe, nawilża i uelastycznia skórę. Dzięki swojemu antybakteryjnemu działaniu może okazać się wybawieniem dla osób borykających się z trądzikiem, egzemą czy łuszczycą, przyspiesza także gojenie się wszelkich ran, oparzeń czy łuszczącej się skóry. Dodatkowo świetnie działa również na włosy, wcierany w skalp poprawia kondycję włosów, pomaga zwalczać łupież, natomiast nakładany na końcówki zapobiega ich rozdwajaniu i nadaje włosom blasku.

Na walkę z problemami skórnymi – Olejek herbaciany

Pozwala też na obniżenie poziomu cholesterolu. Olejek arganowy ma zmniejszać ryzyko wystąpienia zawału serca. Obniża też podobno prawdopodobieństwo pojawienia się miażdżycy oraz choroby Alzheimera i Parkinsona. Ma przyczyniać się do zapobiegania chorobie reumatycznego zapalenia stawów. Łagodzi też bóle mięśni.

Zobacz również  Olejek lawendowy. Lawenda i jej dobroczynny wpływ na nasz organizm

Ranking olejków arganowych / Zdrowie

Olej arganowy nie bez powodu nazywany jest “Złotem Maroka“, ponieważ wielość jego zastosowań, wyjątkowy skład, a jednocześnie naturalność sprawiają, że może go używać właściwie każdy.

Sposób pozyskiwania

Proces produkcji olejku arganowego powstał dawno temu i do dzisiaj pestki miażdży się ręcznie. Rodowici mieszkańcy Maroka stosują olejek w kuchni, jako dodatek do różnych dań. Po tłoczeniu ziaren pozostaje gęsta pasta, którą smaruje się chleb na śniadanie. Przypomina ona masło orzechowe, a sam olejek ma orzechowo-gorzkawy smak i aromat. Ze względu na wysoką zawartość witaminy E, jest on chętnie wybierany jako zamiennik oliwy z oliwek. Stanowi bardzo zdrowy dodatek do potraw.

Zastosowanie oleju arganowego

Olej arganowy jest szeroko stosowany w kosmetyce. Jedną z jego zalet jest przywracanie blasku i siły włosom. Jeśli są one zniszczone i suche, warto skusić się na kurację preparatami z olejkiem arganowym. Chroni skórę przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego, kojąc podrażnienia i redukując naskórek. Stosuje się go też przy bliznach oraz skórze alergicznej i wrażliwej. Odżywia skórę i odbudowuje powłokę hydrolipidową, dlatego bardzo często stosuje się go podczas wykonywania masaży.

Olejek arganowy zawiera oprócz kwasów tłuszczowych nienasyconych (np. kwasy omega-6) także izoflawony naturalnie związane. W składzie oleju znajdziemy również niemalże 100 związków czynnych oraz naturalną witaminę E. Stosowany zewnętrznie ma działanie wygładzające, odkażające, przeciwzapalne oraz ujędrniające, można go z powodzeniem stosować miejscowo np. przy trądziku młodzieńczym czy egzemie. Nadaje się także znakomicie do pielęgnacji skóry alergicznej i podrażnionej, łagodzi również poparzenia słoneczne. Spora ilość witaminy E w składzie olejku arganowego świadczy o jego silnych właściwościach antyoksydacyjnych (przeciutleniających), dzięki czemu pomaga on oczyścić organizm ze szkodliwych wolnych rodników. Olejek można aplikować bezpośrednio na skórę, jako dodatek do mleczka lub kremu gotowego bądź robionego własnoręcznie.

Zobacz również  Olejek z drzewa herbacianego. Krzew z Australii i jego właściwości

Ranking olejków arganowych / Kosmetyki

Skład olejku pozwala skutecznie walczyć z naturalnymi procesami starzenia się skóry i redukować zmarszczki. Zapewnia elastyczność i odpowiednie nawodnienie skóry. Poleca się stosowanie olejku arganowego, jeśli mamy problem z łamiącymi się paznokciami. Skóra rąk staje się delikatna, paznokcie twardnieją, jeśli wmasowujemy w dłonie preparaty z olejkiem.

Stosuje się go także na skórę niemowląt, ponieważ zabezpiecza przed odparzeniami. Wmasowuje się go w cellulit, aby zmniejszyć jego widoczność. Ponadto zapobiega on powiększaniu się rozstępów i maskuje już powstałe. Pozwala też zmniejszyć widoczność blizn, także pooperacyjnych.

Te właściwości olejku arganowego sprawiły, że jest on stosowany w sporej ilości kremów do twarzy, szamponów, maseczek, mydeł i balsamów. Wykorzystuje się go nie tylko jako składnik kosmetyków, ale też jako ukojenie dla podrażnionej skóry. Jego ogromną zaletą jest też neutralizowanie wolnych rodników szkodliwych dla skóry.

Olej arganowy nie wykazuje toksycznych właściwości. Należy go przechowywać w ciemnym oraz chłodnym miejscu.

O jakie kwestie pytali Użytkownicy?

  • olejek arganowy
  • olej arganowy
  • olej arganowy zastosowanie
  • olejek arganowy właściwości
  • olej arganowy właściwości
  • olej arganowy na twarz
  • olejek arganowy zastosowanie

Powiązane poradniki i rankingi

4 Thoughts to “Olejek arganowy cudowną substancją z Maroka”

  1. lawencja

    Znalazłam ciekawy artykuł dotyczący korzyści zastosowania olejku arganowego. Poniżej konkluzja 🙂

    Triterpenoidy naturalnie występujące w oleju arganowym ze względu na swoje właściwości oferują cały szereg korzyści dla zdrowia skóry, w tym możliwość zahamowania wzrostu brodawki, niektórych form zapalenia skóry, zwalczania komórek nowotworowych, usuwania lub redukowania blizn. Ponadto antyoksydanty i kwasy tłuszczowe występujące w oleju arganowym mogą również pomóc w leczeniu łagodnego trądziku i przyspieszyć sam proces gojenia.

    Redukuje przedwczesne starzenie

    Olej arganowy składa się z około 80% kwasów tłuszczowych, które pomagają usunąć oznaki przedwczesnego starzenia. Regularne stosowany olej arganowy powoduje zmniejszenie głębokości i ilości zmarszczek, znikają również plamy starcze przywracając młodzieńczą elastyczność skóry i zwiększając szybkość regeneracji komórek skóry.

    Ochrona przed czynnikami zewnętrznymi

    Przeciwutleniacze zawarte w arganowym oleju chronią skórę, włosy i paznokcie przed uszkodzeniami spowodowanymi przez promieniowanie UV. Zastosowanie oleju arganowego na uszkodzenia skóry na skutek działania promieniowania UV powoduje, że mogą faktycznie zniknąć plamy słoneczne, a także sam olejek pozwala leczyć charakterystyczną suchą skórę wynikającą z nadmiernej ekspozycji na promienie UV poprzez przyspieszenie regeneracji zdrowych komórek.

    Obniża poziom cholesterolu

    Zastosowany w kuchni olej arganowy stosowany jako substytut innych mniej zdrowych olejów w diecie może pomóc obniżyć poziom złego cholesterolu. Unikalne połączenie steroli roślinnych znajdujących się w oleju arganowym – schotenol i spinasterol – rzeczywiście blokują wchłanianie złego cholesterolu przez przewód pokarmowy.

  2. lawencja

    Działa przeciwzapalnie

    Flawonoidy obecne w oleju arganowy mają silne właściwości przeciwzapalne, które mogą być stosowane do wspomagania leczenia problemów zarówno zewnętrznych jak i wewnętrznych, chociażby w zwalczaniu bólu mięśni i stawów poprzez masaż wykorzystując i aplikując kilka kropli czystego oleju arganowego miejscowo na skórę. Osoby walczące z zespołem policystycznych jajników, nadmiernym przyrostem masy ciała, problemami z trawieniem lub pęcherzem również powinny uwzględnić olej arganowy w codziennym stosowaniu.

    Regulacja procesów trawiennych

    Olej arganowy jako element diety zwiększa stężenie pepsyny w soku żołądkowym organizmu, co poprawia trawienie. Lepsze trawienie oznacza więcej energii, zmniejszenie głodu, utratę wagi itp.

    Wspomaga walkę z chorobami przewlekłymi

    Istnieje wiele badań dotyczących zdolności oleju arganowego do zwalczania chorób – nawet tych o charakterze nowotworowym. Przeciwutleniacze zawarte w arganowym oleju chronią skórę przed wolnymi rodnikami, które mogą prowadzić do raka skóry. Istnieją również badania dotyczące profilaktycznych właściwości oraz wspomagania procesu leczenia w przypadku nowotworów jelita grubego, raka prostaty, jak również nowotworowych narośli na całym ciele, które mogą wynikać z infekcji lub stanu zapalnego.

  3. lawencja

    Zapobieganie rozstępom

    Olejek arganowy może być również stosowany do zapobiegania rozstępom szczególnie uciążliwym podczas okresu ciąży, wzrostu czy też szybkiego przyrostu wagi zmiękczającego skórę.

    Na rozdwojone końcówki

    Stosowany na włosy olej arganowy zapobiega wysuszeniu i uszkodzeniu włosa czynnikami zewnętrznymi. Dzięki niemu są one mniej podatne na uszkodzenia związane z myciem i stylizacją. Bogaty w witaminę E odżywia włosy, zapobiega rozdwajaniu i zwiększa ich połysk nadając włosom zdrowy wygląd.

    Wzmacnia paznokcie

    Stosowany na skórę dłoni oraz stóp olej arganowy sprawia, że paznokcie są silniejsze, zdrowsze i odżywione dzięki zawartej w olejku witaminie E. Antybakteryjne i przeciwzapalne właściwości oleju arganowego mogą również przyczynić się do walki z infekcjami paznokci i skóry, związanymi ze złym ich stanem.

    Poprawia wygląd skóry

    Olej arganowy sprawia, że skóra staje się miękka i delikatna. Saponiny zawarte w oleju arganowego poprawiają zdolność komórek skóry do regeneracji.

  4. teresa

    olejek arganowy ma nieslychane wlasciwosci. warto jednak sprawdzac, czy ma wymagane certyfikaty jakosci, bo bez nich kupowanie go jest bezcelowe. ja kupuje tylko z bio agadir.

Leave a Comment