Najbardziej rozpowszechnioną z rodziny pokrzywowatych jest pokrzywa zwyczajna. Można ją spotkać praktycznie wszędzie – rośnie głównie w Europie, Azji, Ameryce Północnej oraz Afryce Północnej. Z tych krajów i kontynentów rozpowszechniła się również na inne terytoria – nie rośnie może na nich tak bogato, jednakże na pewno można ją tam spotkać. Chcąc znaleźć pokrzywę w jej naturalnym środowisku, należy udać się do wilgotnych lasów oraz zarośli. Często spotyka się ją także na siedliskach ruderalnych, które znane są ze swojej żyzności. W podobnych miejscach pokrzywa jest szczególnie rozpowszechniona.
Zastosowanie pokrzywy zwyczajnej
Chociaż pokrzywę wszyscy kojarzymy z nieprzyjemnymi poparzeniami (mogącymi się między sobą różnić intensywnością, w zależności od wieku „atakującej” nas rośliny), to jednak posiada ona sporo innych właściwości. Nie bez powodu nasze babki wcale nie współczuły dzieciom poparzonym przez pokrzywę i mówiły, że wyjdzie im to na zdrowie – i faktycznie tak właśnie było. W rzeczywistości posiada ona liczne właściwości lecznicze, a korzysta się z niej w wielu różnych dziedzinach:
- w medycynie – jest składnikiem leków o różnej postaci oraz suplementów,
- w przemyśle kosmetycznym – któż z nas nie zna popularnych, pokrzywowych szamponów do włosów, wspomagających ich zdrowie i naturalne piękno,
- w przemyśle spożywczym – pokrzywę można także spożyć samą w sobie. Szczególnie dawniej ludzie lubili tworzyć z niej napary. Pokrzywa stosowana jest także w roli paszy dla zwierząt,
- w przemyśle tekstylnym – z pokrzyw można uzyskać włókna, z których tworzy się tkaniny i odzież
pokrzywy używane są także do tworzenia barwników. Znajdowały one także zastosowanie w… kulturze. Używano ich podczas licznych praktyk religijnych.
Z dobrodziejstw pokrzywy ludzie korzystają już od czasów starożytnych. Mają jednak tendencję do tego, by zapominać, co od niej otrzymali. Większość kojarzy ją z chwastem, który trzeba wyciąć i zniszczyć. Jest to absolutna nieprawda – właściwości pokrzywy są naprawdę imponujące, a same ziele może wspomóc nawet … utrzymanie prawidłowej diety. To w pokrzywie znajdują się liczne mikroelementy, substancje zapobiegające rozwojowi wirusów oraz wiele innych materiałów, pozwalających na prawidłowe funkcjonowanie metabolizmu.
Działanie i właściwości pokrzywy zwyczajnej
Jak działa pokrzywa zwyczajna? Dlaczego naprawdę warto nie wyrzucać jej z ogrodu?
- Przede wszystkim: dla urody! Dzięki pokrzywie o wiele ładniej wygląda nasza cera, włosy oraz paznokcie. Są one zdecydowanie zdrowsze i mocniejsze. Co więcej, obniża ona poziom cukru we krwi sprawiając, że o wiele efektywniej działają wszelakie diety odchudzające.
- Bardzo istotne jest oczyszczenie. Dzięki pokrzywie nasz organizm raz na zawsze pozbywa się uciążliwych toksyn oraz złogów kwasu moczowego, co może wspomóc profilaktykę prostaty oraz zapaleń dróg moczowych. Pokrzywa działa antybakteryjnie i antywirusowo, zdecydowanie dodając sił układowi odpornościowemu.
- Cierpisz na ciągły katar? Pokrzywa także może temu zaradzić – działa przeciwalergicznie i sprawia, że zatoki oczyszczone są z alergenów. Jeżeli czujesz, że znowu łapie cię alergia, zrób sobie herbatkę z pokrzywy.
- Tak jak było już wspomniane wcześniej – to właśnie pokrzywa dostarcza wielu koniecznych mikroelementów. Przede wszystkim zawiera się w niej dużo żelaza (picie pokrzywy zapobiega niedokrwistości, słabemu krzepnięciu krwi, a nawet anemii).
Pokrzywa zwyczajna działa zdecydowanie w sposób leczniczy. Prócz wszystkich wymienionych wyżej właściwości, jest także w stanie przynieść ulgę osobom cierpiącym na wrzody żołądka oraz jelit. Pomaga ludziom mającym problemy z układem oddechowym – nie tylko usuwa z nich nadmiar flegmy, ale także ma właściwości pozwalające na pełne oczyszczenie zatok. Zabija grzyby oraz bakterie, jest w stanie załagodzić utrudniające życie obrzęki oraz skurcze.
Pokrzywa zwyczajna jest wykorzystywana wraz z dużą ilością płynów w tak zwanej „terapii nawadniania” na potrzeby leczenia infekcji układu moczowego, zapalenia dróg moczowych i kamicy nerkowej. Roślina ta również jest wykorzystywana do leczenia alergii, kataru siennego i zapalenia kości oraz stawów.
Niekiedy pokrzywa wykorzystywana jest do zasklepienia wewnętrznego krwawienia, w tym krwawienia z nosa, krwawienia z jelit. Części naziemne rośliny są wykorzystywane również do leczenia takich schorzeń jak niedokrwistość, słabe krążenie, powiększona śledziona, cukrzyca i inne zaburzenia endokrynologiczne, biegunka i czerwonka, astma, przekrwienie płuc. Pokrzywa zwyczajna stosowana jest także na wysypkę i wypryski, zapobiega oznakom starzenia, przyspiesza gojenie się ran.
Znajduje ona również swoje zastosowanie na bóle mięśni i bóle głowy, tłuste i przetłuszczające się włosy i wypadanie włosów (łysienie). W produkcji ekstrakt z pokrzywy zwyczajnej jest wykorzystywany jako składnik w produktach do pielęgnacji włosów i skóry.
Czy spodziewałbyś się, że roślina którą do tej pory uważałeś za niepotrzebny chwast może tak bardzo pomóc Ci w uzyskaniu zdrowia? Często remedium na różnorakie schorzenia może rosnąć nam tuż pod oknem, a my zauważamy je dopiero w prawdziwej potrzebie!
O jakie kwestie pytali Użytkownicy?
- pokrzywa zwyczajna
- pokrzywa własciwosci lecznicze
Od dwóch lat jako alergik stosuję 4-tygodniowe kuracje oczyszczające z pokrzywy. Rezultaty niesamowite. Gorąco polecam wszystkim alergikom.
Witam
Czy mógłbyś mi coś bliżej powiedzieć o tych kuracjach , byłbym Ci bardzo wdzięczny.
Pozdrawiam
Mirek
Uwielbiam sok z pokrzywy, piję go już od dosyć długiego czasu i muszę powiedzieć, że jest to świetna sprawa. Bardzo dobrze działa oczyszczająco i wspomaga usuwanie toksyn z organizmu 😉
Znalazłam jakiś czas temu, jakie są właściwości herbatki z pokrzywy i od tej pory staram się stosować regularnie, kilka razy w tygodniu. Świetnie sprawdza się podczas diety, jeżeli chcemy usunąć toksyny z organizmu i generalnie wspomaga usuwanie wszelkiego rodzaju złych substancji 😉