Roztocza – jest ich tak wiele mimo, że… ich nie widać! Inaczej są to rozpowszechnione pasożyty z rodziny pajęczaków. Są tak małe, że nie widać ich gołym okiem. W zaledwie jednym milimetrze może się zmieścić od 2 do 4 roztoczy, a mała łyżeczka kurzu może ich zawierać 1000.
Z racji swojego małego rozmiaru, roztoczy w ogóle nie widać. A co za tym idzie – często nie zdajemy sobie sprawy z ich obecności i tym trudniej jest nam z nimi walczyć. A gdzie występuje najwięcej roztoczy? Okazuje się, że mogą one otoczyć cały nasz dom! Najczęstsze, a zarazem największe skupiska roztoczy, to: materace, dywany, narzuty, kotary, zasłony, meble tapicerskie, czy meble drewniane. Największe skupiska roztoczy spotyka się w domach starych i wilgotnych. Najlepsza temperatura dla rozwoju roztoczy to od 15, do 35 stopni Celsjusza. Zatem ich największą ilość możemy zaobserwować od sierpnia do listopada.
Jak walczyć z roztoczami?
Walka z roztoczami niestety bywa długotrwała. Dlatego w tym przypadku nie walczy się raz, a dobrze, lecz po kolei i systematycznie. Największą bronią staje się… profilaktyka.
Punkt pierwszy, sprzątanie – dokładne pranie i czyszczenie łóżek, materaców, kanap, a przede wszystkim pościeli. Następnie trzeba nałożyć specjalne powłoczki, czy pokrowce, które powinny być prane przynajmniej raz w miesiącu. Sypialnie należy odkurzać raz dziennie, natomiast inne pomieszczenia raz w tygodniu, najlepiej używając do tego odkurzacza, ze specjalnym filtrem antybakteryjnym.
Punkt drugi, profilaktyka – zarówno mieszkanie jak i samochód powinno się jak najczęściej wietrzyć, szczególnie zimą. Roztocza rozwijają się głównie w wysokich temperaturach. Powinno redukować się w domu ilość książek, czasopism, grubych zasłon – to one gromadzą najwięcej roztoczy. Roztocza niszczy się niską temperaturą. Wystarczy więc zimą wywietrzyć pościel, koce i inne rzeczy, natomiast latem wypłukać je w zimnej wodzie.
Punkt trzeci, pranie z dodatkiem – antyalergiczny dodatek do prania usuwa z pranych tkanin zarówno alergeny roztoczy kurzu domowego, jak i alergeny świerzbowca. Szczególnie przydatny w pościelach sypialnianych, gdzie właśnie gromadzi się mnóstwo alergenów.
Sklep dla alergików poleca produkty na roztocza: dodatki do prania, urządzenia i preparaty przeciwroztoczowe – http://www.alsos.pl/produkty-na-roztocza-c-68-68.html.
Wieczny problem dla alergików 🙁