Sok z brzozy

Zbierany wczesną wiosną sok z brzozy, zwany inaczej oskołą, mimo iż nie ma zachwycającego smaku, to wykazuje się wyjątkowymi właściwościami leczniczymi. W dawnych czasach ludzie leczyli sokiem z brzozy nowotwory, bóle reumatyczne oraz wrzody. Świeżo zebrany sok to prawdziwa rzeka witamin oraz minerałów, warunkujących zdrowie i prawidłowe funkcjonowanie tkanek i narządów.

Pozyskiwanie soku z brzozy i działanie

Sok pozyskuje się z różnych części drzewa:

  • pnia (oskoła, zawiera najwięcej witamin oraz minerałów)
  • liści (sztuka niezwykle trudna, dlatego też upowszechniło się używanie brzozowych liści w charakterze okładów na obolałe stawy)
  • dojrzewających pączków (wykazuje działanie przeciwbólowe oraz przeciwgorączkowe)

Sok z brzozy, inaczej zwany jako oskoła, jest najbardziej znany pośród osób starszych. Jego właściwości pozwalają mu na znaczne łagodzenie bóli reumatycznych, ze szczególnym wskazaniem na te wywołane uszkodzeniem nerwu kulszowego. Aby usunąć trwale te bóle bądź zredukować je do najmniejszego natężenia, należy użyć maści z soku brzozy. Wcierając ją w miejsca zaognione chorobą, możemy bardzo szybko odczuć prawdziwą ulgę.

Zastosowanie, czyli sok z brzozy i właściwości lecznicze

sok z brzozy oskołaLudzie od wieków doceniają brzozę za jej właściwości lecznicze. Zauważ, że większość osób nawet nie mając wiedzy na ten temat mają pozytywne skojarzenia z brzozą – w niektórych regionach Polski popularne jest „przytulanie się” do brzozy, co ma ponoć zapewnić zdrowie i szczęście. Geneza tego zwyczaju związana jest z niczym innym, jak właśnie z medycyną ludową. Na co jeszcze ma wpływ sok z brzozy?

  • Kamienie nerkowe – sok z brzozy działa moczopędnie, dzięki czemu oczyszcza organizm i odtruwa go ze szkodliwych substancji. Sok z brzozy stymuluje filtrację w nerkach, nie tylko przyspieszając wydalanie większych ilości moczu, ale także zapobiegając pojawianiu się kamieni nerkowych.
  • Układ odpornościowy – staje się zdecydowanie silniejszy i lepiej stawia czoła infekcjom wirusowym (szczególnie tym, które atakują wczesną wiosną). Z tego powodu sok z brzozy jest zalecany osobom narażonym w większym stopniu na atak wirusów, czyli dzieciom oraz ludziom starszym.
  • Nowotwór – sok z brzozy wykazuje silne działanie przeciwnowotworowe, wyjątkowo chroni przed rakiem płuc. Jeżeli palisz nałogowo, sok z brzozy:
    • powinien natychmiast znaleźć miejsce w twojej codziennej diecie.
    • Wrzody – świeży sok z brzozy bardzo szybko łagodzi dokuczliwe objawy
Zobacz również  Lawenda i jej właściwości lecznicze

Brzozę zaleca się również wszystkim osobom cierpiącym na anemię. Znajduje się w niej tak wiele witamin i minerałów, że chorzy bardzo szybko poczują się o wiele lepiej, a ich ciało nabierze siły.

Detoksykacja dzięki sokowi brzozowemu

Sok z brzozy posiada silne właściwości moczopędne, które pomagają wypłukiwać szkodliwe toksyny, wydalać nadmiar kwasu moczowego oraz nadmiar wody z organizmu. To z kolei pomaga w usuwaniu cellulitu i tym samym walczyć z otyłością. Oskoła pomaga również w utrzymaniu dobrego stanu wątroby i nerek. Sok z brzozy ma pozytywny wpływ szczególnie na dwa główne narządy:

  • wątrobę (choleresis) – poprzez przechwytywanie i neutralizację toksycznych produktów przemiany materii,
  • nerkę (diureza) – dzięki eliminacji i filtrowaniu odpadów poprzez układ moczowy.

Sok z brzozy zawiera również związki zwane saponinami, mającymi silne właściwości redukujące cholesterol.

Woda z brzozy ma tylko 18 kalorii na 100 ml, mniej niż woda kokosowa.

Sok brzozowy eliminuje:

  • toksyny, które może przetwarzać tylko wątroba. Są to m.in. alkohol, tłuszcze nasycone, trójglicerydy, barwniki żywności, dodatki, pestycydy, pozostałości przemysłowo przetworzonej żywności, konserwanty.
  • produkty uboczne, które tylko nerki mogą wyeliminować. Należą do nich: nadmiar soli, kwas moczowy, fosforany, niektóre leki, mocznik i amoniak.

Dzięki tym właściwościom oczyszczającym sok brzozowy głęboko odtruwa organizm, dzięki czemu utrata masy ciała jest łatwiejsza. Sok brzozowy zawiera naturalne węglowodany, kwasy organiczne, kwasy owocowe, potas, wapń, fosfor, magnez, mangan, cynk, sód, żelazo i miedź, witaminy z grupy B, witaminę C.

Zobacz również  Pokrzywa - wykorzystanie właściwości leczniczych zioła

Woda brzozowa niszczy kamienie nerkowe, jest skuteczna w leczeniu wrzodów żołądka i wątroby, bólu głowy, przy zapaleniu oskrzeli, kaszlu, a także jest pomocą na reumatyzm, artretyzm, zapalenie korzonków nerwowych, usuwa również szkodliwe substancje z organizmu.

Oskoła pobudza przemianę materii i stanowi orzeźwiający napój dietetyczny.

Sok z brzozy w sklepach internetowych

O jakie kwestie pytali Użytkownicy?

  • sok z brzozy zastosowanie

5 Comments

  • czy ktoś z was pił pasteryzowany z Oleofarmu. Ostatnio taki kupiłem i jestem ciekawy, czy świeży z drzewa smakuje podobnie? Ten co kupiłem był w sumie dobry (miał dodatek jabłek i dzikiej róży)

  • Zaskakujące jakie są właściwości soku z brzozy, do tej pory nie zdawałam sobie sprawy, ale chyba zacznę go faktycznie kupować. Koleżanka go pije i bardzo poleca.

  • Miał ktoś z tym do czynienia, albo słyszał o tym jak samemu zebrać sok z brzozy? Zastanawia mnie to od jakiegoś czasu i chcę to zrobić, ale nie wiem jak się za to zabrać. Koleżanka z innego miasta mi o tym opowiadała, ale nie do końca zrozumiałam na czym to polega. Poza tym, sam sok z brzozy jest mega zdrowy i smakuje świetnie!

  • Sok z brzozy ma bardzo dobre właściwości jeżeli chodzi o przeciwdziałanie nowotworom, poza tym jest ogólnie bardzo zdrowy i każdy powinien pić go co jakiś czas. Cena nie jest duża, więc można go przemycić w niedużych ilościach do naszej codziennej diety.

  • Mieszkam na wsi i co roku zbiera się sok z brzozy. Jest to proces, w którym trzeba być bardzo dokładnym i skrupulatnym. Osobiście go nie pije, ale w okolicy dużo osób z niego korzysta i słyszę same pozytywne opinie, więc czemu by nie spróbować?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane z publikacją