Jakie farby do włosów są najmniej szkodliwe? Bezpieczna koloryzacja

Jakie farby do włosów wybrać, aby były najmniej szkodliwe i nie pogorszyły kondycji naszych włosów, a wręcz odwrotnie – sprawiały, że kosmyki nabiorą blasku, będą elastyczne i miękkie? Na rynku dostępnych jest wiele farb, które mają naturalne formuły, dzięki czemu farbowanie jest łagodne dla struktury włosów.

bezpieczne farby do włosów
bezpieczne farby do włosów

Jakie farby do włosów są najmniej szkodliwe? Podpowiadamy

Farby do włosów, które wykorzystujemy w domowej koloryzacji, są jednymi z najchętniej kupowanych produktów w branży drogeryjnej. Bogata paleta kolorów i rodzajów farb sprawia, że wybór odpowiedniej wcale nie jest taki prosty, dlatego warto poznać cechy dobrych farb do włosów, które nie tylko zmienią lub pogłębią nasz naturalny kolor włosów, ale również odpowiednio o nie zadbają.

Substancją chemiczną, którą najczęściej obwinia się za szkodliwe działanie na strukturę włosów, jest amoniak. Niegdyś był od podstawowym składnikiem farb do włosów. Obecnie coraz częściej można spotkać farby do włosów bez amoniaku, z innym nośnikiem koloru. Najczęściej jest to MEA, czyli monoetyloamina.


Jak działa amoniak?

Kluczowym zadaniem amoniaku jest rozpulchnienie włosa i rozchylenie jego łusek, aby pigment farby mógł dotrzeć do wnętrza struktury włosa. W chemicznym żargonie mówi się, że amoniak jest nośnikiem barwnika. Ma bardzo specyficzny i intensywny zapach. Osoby z wrażliwą skórą głowy mogą odczuwać konsekwencje użycia amoniaku w farbach w postaci reakcji alergicznej, swędzenia i pieczenia skóry głowy.

Zobacz również  Makijaż na zimę - jakich kosmetyków używać na chłodniejsze dni?

Czyli wybierając farbę bez amoniaku, jestem bezpieczna? Warto wgłębić się w temat, ponieważ najnowsze badania wykazują, że MEA w większym procencie przyczynia się do degradacji włosa niż demonizowany amoniak. Dlaczego? Otóż amoniak jest gazem, który ulatnia się już po ok. 30 minutach. Natomiast MEA pozostaje we włosach nawet do 30 dni, ponieważ występuje w postaci cieczy i bardzo trudno ją usunąć z wnętrza włosów. Nie wywołuje silnych podrażnień, ale ogranicza wydzielanie sebum, blokując ujścia gruczołów łojowych, co sprowadza się do osłabienia włosów, które stają się suche, szorstkie i skłonne do wypadania.

Posiadając taką podstawową wiedzę, łatwiej jest zdecydować się na zakup farby do włosów. Wybór należy do nas. Amoniak jest toksyczny, ale w dużych ilościach, a we współczesnych farbach do włosów występuje w minimalnych wartościach. Należy jednak uważać na jego opary, dlatego wybierając farby do włosów, kiedy jesteśmy w ciąży, warto sięgnąć po naturalne produkty, takie jak henny.


Naturalna koloryzacja – ziołowe farby do włosów

Henny i ziołowe farby są pozbawione szkodliwych substancji. Naturalne farby do włosów bazują na hennie, którą pozyskuje się z liści i pędów rośliny nazwanej lawsonią bezbronną. Aby pozyskać z niej barwnik, suszy się liście i starannie je rozdrabnia. Henna do włosów nie tylko je barwi, ale również dostarcza wielu cennych składników odżywczych, które skutecznie poprawiają ich kondycję. Wśród wielu wartościowych substancji znajdziemy: witaminy A, B i D, a także magnez, wapń, kwas oleinowy i linolowy.

Zobacz również  Makijaż dla skóry wrażliwej - czego należy unikać?

Henna przenika w głąb włosa. Wiążąc się z włóknami keratynowi, zmienia kolor włosów. Ziołowe farby nie niszczą włosów, ale je pielęgnują. Naturalna henna barwi skórę i kosmyki na kolor czerwony i pomarańczowy. Aby uzyskać inne kolory, producenci dodają różne inne składniki, aby uzyskać inną barwę na włosach. Barwnik cassia (Cassia Auriculata) farbuje na odcień złoty, indygo (Indigofera tinctoria) koloryzuje na granatową czerń, katam (Buxus Dioica) z kolei to barwnik fioletowy z tonami turkusowymi. Możliwości uzyskania różnych efektów koloryzacji henną jest bardzo wiele – wszystko zależy od proporcji barwników w danej mieszance.

Warto wiedzieć, że za pomocą henny nie rozjaśnimy kosmyków, ale na pewno uzyskamy różne odcienie brązu, rudości i czerni. Trwałość farbowania henną zależy od wielu czynników, między innymi od porowatości włosów, częstotliwości mycia. Kolor może utrzymać się miesiąc, a nawet dwa.
Naturalne farby ziołowe są bezpieczne do stosowania dla kobiet, które są w ciąży, jednak zawsze warto przed wykonaniem hennowania włosów wykonać próbę alergiczną.

Alternatywę dla henny stanowią farby koloryzujące, które zawierają naturalne składniki w ponad 50%. Formuły pozbawione są amoniaku, parabenów, metali ciężkich, nadtlenku wodoru, a zawartość PPD jest znacznie mniejsza. Tym osobom, które nie chcą farbować włosów henną ani korzystać z chemicznej koloryzacji, wybór roślinnych farb do włosów może wydawać się doskonałym rozwiązaniem.

Zobacz również  Perfumy – kosmetyki czy dzieła sztuki?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane z publikacją