Płyn do soczewek

W przypadku osób noszących na co dzień szkła kontaktowe należy zakupić również płyn do pielęgnacji soczewek. Okazuje się bowiem, że czyszczenie oraz przechowywanie soczewek w odpowiednich pojemniczkach jest bardzo ważne. To dzięki temu z ich powierzchni usuwane są osady lipidowe oraz wszystkie niebezpieczne dla ludzkiego oka mikroorganizmy. Brak pielęgnacji szkieł skończyć się może nawet infekcjami i chorobami oczu.

Soczewki kontaktowe to spore udogodnienie dla osób, które cierpią na poważne wady wzroku, takie jak astygmatyzm. Dzięki nim osoby chore mogą przestać nosić ciężkie i kłopotliwe okulary, dzięki czemu uprawianie sportów stanie się dla nich o wiele łatwiejsze, szczególnie w wypadku bardzo kontaktowych dyscyplin takich jak sporty drużynowe jak piłka nożna, koszykówka czy siatkówka. Okulary posiadają także inne wady, nieobecne w przypadku używania soczewek: łatwo ulegają zaparowani i znacząco zawężają pole widzenia. Ponadto zakładanie szkieł kontaktowych nie wyklucza obecności okularów przeciwsłonecznych.

Decyzja o wyborze soczewek niesie za sobą dodatkowe konsekwencje: oko po szkłem wymaga odpowiedniego nawilżenia i pielęgnacji. Czymś, co może je zapewnić są płyny do soczewek, których jest na rynku na tyle dużo, że nie powinno być większego problemu z wyborem tego jednego płynu.

Chcąc utrzymać soczewki w odpowiednim stanie należy zaopatrzyć się w specjalny płyn do soczewek. Oferta na rynku jest jednak na tyle bogata, że wybór wcale nie jest taki prosty.

Najchętniej wybierane płyny pielęgnacyjne do soczewek

Najchętniej wybierane pojemniki do przechowywania soczewek


Rodzaje płynów do soczewek

Przede wszystkim płyn trzeba dobrać odpowiednio do typu posiadanych soczewek. Do wyboru są w zasadzie płyny do soczewek miękkich oraz płyny do soczewek twardych. W obu przypadkach ich celem jest skuteczna dezynfekcja oraz dobre nawilżenie powierzchni soczewek kontaktowych. Jednak bardzo często składniki płynów bywają różne. Dobierane są one bowiem odpowiednio do materiału, z jakiego soczewki są wykonane. Jeśli popełniony zostanie błąd, może dojść nawet do uszkodzenia kontaktów.

Płyny do soczewek miękkich RANKING

Zestawienie najchętniej wybieranych płynów do pielęgnacji miękkich szkieł kontaktowych.


Płyny do soczewek twardych RANKING

Zestawienie najchętniej wybieranych płynów do pielęgnacji twardych szkieł kontaktowych.


Istnieją dwa podstawowe rodzaje płynów do soczewek: płyny wielofunkcyjne oraz płyny oksydacyjne, które różnią się między sobą składem, a także cechami. Pierwszy typ charakteryzuje między innymi łatwość użycia i wielofunkcyjność – nie tylko niwelują uczucie suchości, ale także pozbywają się osadów białkowych, odkażają oczy oraz dezynfekują je.

płyn do soczewek kontaktowych Renu MPS 120ml
płyn do soczewek kontaktowych Renu MPS 120ml
Z kolei płyny oksydacyjne mają to do siebie, że czynnikiem je wyróżniającym jest ich działanie oraz skład, wśród którego wymienić należy nadtlenek wodoru. Zanurzenie soczewki i katalizatora w płynie powoduje zajście reakcji chemicznej, wskutek której woda utleniona ulega zamianie w wodę oraz tlen, za którego udziałem soczewka staje się oczyszczona i nawilżona, analogicznie do działania płynów wielofunkcyjnych. Rodzaj ten jest rzadziej stosowany.

Płyny do codziennej pielęgnacji dzielone są często także pod względem zakresu ich działania. W ten sposób wyróżnia się:

  • płyn jednostopniowy,
  • płyn dwustopniowy,
  • płyn oksydacyjny.

Płyny dwustopniowe zawierają osobne płyny do przechowywania i czyszczenia soczewek oraz specjalne tabletki enzymowe do usuwania osadów białkowych, które należy stosować co najmniej raz na tydzień. Takie płyny przeznaczone są przede wszystkim do soczewek klasycznych, a więc twardych, rocznych. Płyny jednostopniowe (wielofunkcyjne) zawierają natomiast cały zestaw składników nawilżających, czyszczących i dezynfekujących soczewki. Ponadto służą również do ich przechowywania. Przeznaczone są głównie do soczewek miękkich. Są znacznie chętniej wybierane przez konsumentów, bo oferują większy komfort użytkowania niż płyny dwustopniowe. Płyny jednostopniowe i dwustopniowe niekiedy nazywa się też płynami chemicznymi.

Płyny oksydacyjne bywają jednostopniowe i dwustopniowe. Służą do przechowywania i płukania soczewek. Ich składnikiem jest nadtlenek wodoru, a więc konieczne jest stosowanie pojemniczków do przechowywania soczewek kontaktowych, które zawierają dysk kanalizacyjny, rozkładający w ciągu kilku godzin wodę utlenioną w tlen i wodę. Płyny oksydacyjne nie zawierają konserwantów i chemicznych dodatków. Są w szczególności polecane osobom, które odczuwają dyskomfort podczas noszenia soczewek oraz tym ze skłonnością do alergii.


Skład płynów do soczewek

W płynach oksydacyjnych podstawowym składnikiem jest woda utleniona w odpowiednim stężeniu. Dlatego też ważnym elementem jest stabilizator, który nie dopuszcza do rozkładu cząsteczek nadtlenku wodoru w czasie przechowywania. Płyny oksydacyjne należy przechowywać w ciemnym miejscu.

Zdecydowana większość dostępnych na rynku płynów soczewkowych zawiera składniki takie jak:

  • surfaktanty,
  • środki nawilżające,
  • środki dezynfekujące.

Surfaktanty to w zasadzie składniki czyszczące. Za ich pomocą można w łatwy sposób wymyć powierzchnię soczewek z osadów białkowych, pyłków czy pozostałości po makijażu. Ponadto ograniczają one ponowne osadzanie się na soczewkach zabrudzeń.

Płyny do soczewek pełnią również funkcję dezynfekującą. Zgodnie z obowiązującymi normami ISO muszą usuwać minimum 99,9% bakterii oraz 90% grzybów z powierzchni soczewek. Ponadto środki dezynfekujące są też dobrymi konserwantami, gdyż nie dopuszczają do mnożenia się drobnoustrojów w opakowaniach. W płynach chemicznych takimi składnikami są:

  • Aldox,
  • Polyquad,
  • poliheksanid,
  • dwuchlorek aleksydyny.

Niekiedy w jednym produkcie znajduje się kilka środków jednocześnie w celu uzyskania jeszcze lepszego efektu.

Od jakiegoś czasu w płynach do soczewek wykorzystywane są też substancje nawilżające oraz regenerujące. Ich zadaniem jest zwiększenie komfortu użytkowania soczewek oraz zmniejszenie ryzyka wystąpienia podrażnień. Do takich związków zalicza się m.in. panthenol, czyli prowitaminę B5.

Ponadto płyny do pielęgnacji soczewek muszą spełniać też inne parametry np. izotoniczność czy współczynnik pH. Znajdujące się w pojemniku soczewki muszą mieć takie same warunki chemiczne jak na oku, roztwór musi więc mieć stężenie 0,9% chlorku sodu (tak jak w ludzkich łzach). Dzięki temu zachowana zostaje prawidłowa geometria soczewek. Poza tym łzy posiadają lekko zasadowy odczyn. Ich współczynnik pH wynosi około 7.

Tyle o funkcjach i zaletach: w tym miejscu należy wspomnieć co nieco o wadach. Największą wydaje się to, że w związku z tym, że w zasadzie każdy płyn różni się nieco swoim składem chemicznym, może dojść do reakcji alergicznych, których skutki są nie do przewidzenia, w zależności od użytkownika mogą być słabsze lub mocniejsze albo nie zajdą wcale. Dlatego przy stosowaniu soczewek i płynów do nich konieczna jest obserwacja oczu – wszelkie zaognienia i zaczerwienienia muszą spowodować zmianę preparatu i unikanie składnika potencjalnie szkodliwego dla naszego zdrowia.


Płyny do soczewek kontaktowych RANKING

Zestawienie najchętniej wybieranych płynów do pielęgnacji szkieł kontaktowych.


Pojemniki na soczewki

Co jakiś czas należy wymieniać też pojemniczki do przechowywania soczewek. Również i je trzeba regularnie czyścić. Warto robić to wraz z kupnem nowego płynu, wielu producentów sprzedaje swoje płyny wraz z pojemniczkami. Specjaliści zalecają taką wymianę raz na miesiąc.

Pojemniki na soczewki kontaktowe RANKING

Zestawienie najchętniej wybieranych pojemników do przechowywania szkieł kontaktowych.


6 Thoughts to “Płyn do soczewek”

  1. Paulina

    Mam takie pytanko: Czy te płyny się specjalnie czymś różnią czy raczej nie? Ja korzystam z najzwyklejszego płynu z rossmana i wydaję mi się, że jest wszystko ok. Faktycznie trzeba dostosowywać płyn do rodzaju soczewek? bo słyszałam różne opinie w tym temacie…

  2. eksia

    Korzystałam już z wielu płynów i zdecydowanie najlepszy płyn jaki kiedykolwiek miałam to Zero-Seven! Polecam go gorąco! Zamówiłam przed chwilą kolejną butelkę, bo jak się okazało cena w internecie jest znacznie niższa niż u optyka, także dzięki Wam trochę zaoszczędzę 🙂

  3. Marcin

    Niektórzy lekceważą tak ważną kwestię jaką jest wybór odpowiedniego płynu do soczewek, co jest ogromnym błędem. Nieodpowiedni płyn, może doprowadzić do zniszczenia soczewki, a co za tym idzie nie jest to zdrowe dla naszego oka. Naprawdę warto zapoznać się np. z tym artykułem lub skonsultować się z optykiem niż samemu wybrać byle co.

  4. Robert

    Z soczewkami nie ma żartów, uważam, że nie powinno się samemu wybierać pierwszego lepszego płynu. Sam kiedyś tak zrobiłem i skończyło się to poważną infekcją oka, ponieważ wybrałem nieodpowiedni płyn. W takich sprawach najlepiej kontaktować się z optykiem lub okulistą, wtedy mamy pewność, że dobiorą nam co trzeba.

  5. Michał

    Nie jestem jakimś specjalistą w tym temacie, ale ja używam płynu do soczewek firmy Renu i myślę, że jest on godny polecenia. Wybrałem go, ponieważ polecił mi go optyk i kilku innych znajomych. Nie wiem dokładnie jak działają te płyny i który z nich jest najlepszy, ale ten od Renu ma dobre opinie.

  6. Patrycja

    Ja korzystam z płynu do soczewek kontaktowych firmy Horien. Szczerze mówiąc to nie znam się zbytnio na tych płynach, ale wybrałam go ponieważ, przeczytałam o nim dobre opinie w internecie. Jednak ważniejsze jest to, żeby wybrać odpowiedni rodzaj płynu do odpowiednich soczewek.

Leave a Comment