Ostropest plamisty znany jako oset mleczny

Ostropest plamisty – oto jedno z ziół należących do rodziny astrowatych. Pierwotnie pochodzi on z krajów śródziemnomorskich, od wieków występuje powszechnie w Europie Południowej, Egipcie, Izraelu czy w Turcji. Na samym początku pojawił się jako roślina uprawiana przez rolników, czasem jednak rośnie dziko. W Polsce jest również spotykany, a tym, co rozsławiło go na cały świat są jego właściwości lecznicze. Ostropest to naprawdę imponująca roślina, bowiem osiąga wysokość aż do 1,6 m! Przed wielu laty ludzie trudnili się jego uprawą, traktując go niemal jak warzywo i często spożywając.


Pochodzenie ostropestu plamistego

Ostropest plamistyOstropest (inaczej oset mleczny) pochodzi z rodziny roślin spokrewnionych z takim gatunkiem jak popularny słonecznik. Obecnie stosuje się go w celu zaleczenia ostrych i przewlekłych zatruć. Zdecydowanie powinno się go także stosować, jeżeli u danej osoby pojawiają się schorzenia związane z wątrobą takie, jak marskość, zapalenie oraz stłuszczenie. Ostropest jest w stanie stymulować oczyszczanie tego organu. Na wątrobę najbardziej oddziałują owoce ostropestu, w którym nie ma żadnego puchu kielichowego. To właśnie zawarte w nich substancje są w stanie ochronić ciało człowieka przed działaniem szkodliwych czynników chemicznych, bakteryjnych, a także wirusowych. Działają one na wątrobę w ten sposób, że uszczelniają jej komórki – a toksyny mają przed sobą coraz to trudniejsze zadanie przeniknięcia przez jej błony.


Znaczenie wątroby

Dlaczego zdrowa wątroba jest tak ważna? I jednocześnie: czemu spożywanie ostropestu jest tak bardzo istotne?

  • jeżeli wątroba nie funkcjonuje prawidłowo, to od razu znacznie gorzej działać cały nasz organizm,
  • wątroba oddziałuje na wiele funkcji życiowych (5 tysięcy), a także na ogromną ilość procesów chemicznych (500),
  • to dzięki wątrobie usuwane na zewnątrz ciała są wszelakie toksyny.
Zobacz również  Oregano - właściwości i zastosowanie zioła

Zastosowanie i działanie ostropestu plamistego

Skoro to właśnie ostropest sprawia, że wątroba jest o wiele zdrowsza, to logicznym wydaje się wniosek, że dzięki niemu ciało utrzymywane jest w zdrowiu. Zdecydowanie polepsza on stan organizmu cierpiącego na marskość wątroby, zwyrodnienie tłuszczowe oraz różne uszkodzenia spowodowane używaniem substancji psychoaktywnych takich, jak alkohol czy narkotyki. Czasem wątrobę uszkadzają sobie ludzie, którzy zmuszeni są zażywać ciężkie leki. Ostropest może pomóc także w chwili, w której dokuczają nam uporczywe bóle w obrębie pęcherzyka żółciowego.

ostropest plamisty


Jak zatem widzimy, ostropest winien być stosowany przede wszystkim przez osoby, będące obecnie na odwyku przeciwalkoholowym. Zaleca się go także tym, którzy przez dłuższy czas stosują antybiotyki bądź są po chemioterapii. Roślina ta pomaga ludziom, którzy przeszli zatrucie grzybami bądź obecnie leczą się z powodu cukrzycy. Co ciekawe, okazuje się bardzo pomocny w przypadku schorzeń, które pozornie wydają się z tym niezwiązane:

  • kamicy żółciowej,
  • stanach zapalnych skóry,
  • łuszczycy.

Wydawałoby się, że ostropest nie powinien mieć jeszcze więcej właściwości. Tymczasem  ma i to całkiem sporo! Wydaje się być lekiem na całe zło. Może wspomóc tych, którzy często cierpią na krwawienia – czy to z nosa, czy z narządów wewnętrznych. Bardzo dobrze wpływa na układ trawienny i wszystko, co jest z nim związane:

  • reguluje ph w soku żołądkowym,
  • radzi z brakiem łaknienia,
  • łagodzi wzdęcia i odbijanie się,
  • wspiera walkę z niskim ciśnieniem krwi oraz chorobą lokomocyjną.

Najchętniej wybierane aparaty do mierzenia ciśnienia – Ciśnieniomierze

Dzięki ostropestowi o wiele łatwiejsza jest terapia odwykowa. Podczas niej stosuje się wiele ciężkich i mających spory wpływ na zdrowie leków. Dzięki temu zielu zdrowe komórki wątroby objęte są pełną ochroną, tak samo jak nerki.

Zobacz również  Olejek lawendowy. Lawenda i jej dobroczynny wpływ na nasz organizm

Ostropest rosnący w nasłonecznionych, suchych regionach, ma wiele właściwości leczniczych. Oset mleczny pomaga w leczeniu różnych chorób i stanów patologicznych w organizmie.
 
Sylimaryna, składnik ostropestu, pomaga chronić wątrobę przed uszkodzeniami powodowanymi przez różne toksyny, wirusy, alkohol itp. Oset mleczny pomaga w leczeniu marskości wątroby i żółtaczki. Sylimaryna także obniża poziom cholesterolu w organizmie. Sylimaryna mająca silne właściwości przeciwutleniające jest przydatna w leczeniu chorób nowotworowych. Uważa się, że mleko ostu hamuje wzrost komórek rakotwórczych.
 
Ostropest plamisty pomaga również w leczeniu różnych chorób skóry, takich jak trądzik i wypryski. Oset mleczny prawdopodobnie stymuluje wypływ żółci, a zatem można go stosować w leczeniu różnych chorób pęcherzyka żółciowego.

Poznaj zastosowanie i właściwości mniszka lekarskiego oraz czym się on różni od mlecza pospolitego.


Oset mleczny – jak stosować? Dawkowanie ostropestu

  • Herbata:
    należy zgnieść liście i nasiona ostropestu w torebce z muślinu. Zanurzmy torebkę w gorącej wodzie na pięć minut. Dodajmy miód do smaku.
  • Oset mleczny jako składnik sałatek:
    dodajmy łodygi ostropestu, liście, kwiaty i korzenie do swojej diety jako składnik sałatek i gotowanych posiłków.
  • Sok owocowy:
    mleko z pokruszonych nasion ostu mlecznego można również dodawać do soku owocowego.
  • Ostropest plamisty i suplementy:
    dodatki te są dostępne w postaci kapsułek, tabletek, nalewek i żeli.
  • Ostropest plamisty i dawkowanie:
    optymalna dawka wynosi 100-250 mg dziennie. Nadmierne spożycie może powodować skutki uboczne takie jak świąd, nudności, ból brzucha, ból głowy i wysypki skórne.
Zobacz również  Mniszek lekarski

Zastosowanie w kosmetyce

Co interesujące – ostropest plamisty stosuje się nie tylko w medycynie! Jego potencjał dostrzegli także producenci kosmetyczni. Obecnie zajmują się oni wypuszczaniem na rynek preparatów, które nie tylko wzmagają regenerację skóry, ale także wspomagają ją w utrzymaniu odpowiedniego poziomu nawilżenia.


Ostropest plamisty dla zdrowia i urody

Produkty zawierające ostropest plamisty, dostępne w dziale Zdrowie i uroda.


Ostropest stosuje się różnie – można spożywać nasiona w całości bądź mielone. Niektórzy mielą je, a następnie dodają je jak przyprawę do potraw zimnych oraz gorących. Wystarczy jeść jedną łyżeczkę dziennie, by uzyskać pożądane efekty.


O jakie kwestie pytali Użytkownicy?

  • oset mleczny

4 Comments

  • Ostropest jest bardzo fajny jako nawilżenie skóry, ale stosuję go także w trosce o wątrobę. Dawkowanie ostropestu plamistego jest bardzo proste, dorzucam zawsze dwie łyżki do zupy podczas obiadu, przyswaja się dobrze i działa świetnie 🙂

  • Ostropest plamisty dla zdrowia jest bardzo dobry. Jeżeli mam problem ze wzdęciami to zawsze go stosuje i ta dolegliwość mija. Nie jest drogi i starcza na dosyć długo, do tego jest łatwo dostępny.

  • Żona kupiła mi nasiona ostropestu plamistego jakiś czas temu. Muszę stosować to na swoje dolegliwości wątrobowe i muszę przyznać, że działanie jest dobre, ale na nogi nie powala. Ciężko zregenerować już wątrobę, aczkolwiek jest to jeden z lepszych sposobów i rzeczy, które stosowałem.

  • Czy wie ktoś jak działa olej z ostropestu plamistego? Od jakiegoś czasu stosuję ostropest, ale jeszcze nie natknęłam się nigdzie,a dopiero w waszym rankingu na olej. Normalnie można na tym smażyć i wszystko będzie w porządku, czy raczej do sałatek i tego typu rzeczy?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane z publikacją